FİRMA KAYIT
3 Gün Kuralı Nedir? Nasıl Uygulanır?
3 Gün Kuralı Nedir? Nasıl Uygulanır?

3 Gün Kuralı Nedir? Nasıl Uygulanır?

564

3 gün kuralı, çok sık soru gelen ve annelerin kafasının baya karışık olduğu bir konuya açıklık getirelim.

Sevgili anneler bebeğiniz ek gıdaya geçerken bazılarınızın çok sabırsız olduğunu ve bir anda sanki bebeğin koca bir insan gibi verdiğiniz her şeyi yiyip içmesini istediğinizi görüyorum. Fakat bu mümkün değildir.

Ek gıdaya geçişte bebeğiniz ilk defa anne sütü haricinde bir gıda ile tanışmaya başlayacağı için öncelikle verdiğiniz gıdaya vücudunun tepki verip vermediğini gözlemlemeniz lazım. Çünkü bazı gıdalar bebeğinizde alerjiye neden olabilir. Bunu öğrenmenin yolu da ek gıdaya geçerken 3 gün kuralını uygulamaktan geçer.

Öncelikle şunun farkına varmalıyız EK GIDA adı üzerinde anne sütüne ek olarak verilir. Bu dönemde amacımız çocuğun doyması değil gıdalarla tanışmasını sağlamaktır çünkü zaten 1 yaşına kadar bebeğimizin ana besin kaynağı ANNE SÜTÜDÜR.

Bebeğimize vereceğimiz gıdayı 3 gün boyunca az miktarda (günde 2 kez 1 çay kaşığı gibi) veriyoruz. Bu sürede anne sütü haricinde başka bir ek gıda vermiyoruz.

Eğer bebeğinizde yanaklarda kızarıklık, egzama, vücudunda kaşıntı ve kızarıklık, kanlı ishal, kusma, huzursuzluk gibi belirtiler olursa bebeğinizin verdiğiniz ek gıdaya alerjisi olabilir. Bu durumda hemen hekiminize muayeneye götürmelisiniz.

Sağlıklı günler


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı