FİRMA KAYIT
Aileler Merak Ediyor, Aşılar Otizme Sebep Oluyor Mu?
Aileler Merak Ediyor, Aşılar Otizme Sebep Oluyor Mu?

Aileler Merak Ediyor, Aşılar Otizme Sebep Oluyor Mu?

204

1998 yılında İngiliz gastroenterolog Andrew Wakefield, bilimsel metotlara tamamıyla uymayarak aşıların otizme neden olduğunu içeren bir araştırma yayınladı.

Araştırmasında aşı olmuş 8 çocuğun bir ay içinde bağırsak sisteminde problemler oluşarak erken otizm belirtileri gösterdiğini iddia etti. Bu dönemde Amerika’da yükselen bir TV sunucusu bu konuyu mercek altına alıp tüm medyaya ve dolayısıyla dünya basınına yaydı.

Birçok aile ve aktivist Wakefield’ın araştırmasından ve medyadaki popülariteden dolayı aşı karşıtlığı eylemler yaparak çocuklarını aşılatmamaya başladı. Ancak Kızamık Kızamıkçık ve Kabakulak (KKK) aşısının otizme neden olduğunu iddia eden bu araştırmanın bilimsel açıdan yetersiz olduğu ve sonuçlarının çarpıtıldığı, hatta kar amacı güderek yapılmış olduğuna yönelik Wakefield’a hukuksal süreç başlatıldı. 

Araştırmacı, aşılardaki etilciva düzeyinin çocukların sindirim, sinir ve beyin sistemini bozduğunu iddia etmişti ancak 98 yılında İngiltere’de %90 oranında aşılanma olmuş ve 2000 çocuktan 1’inde otizm görülmekteydi. 

Wakefield yaptığı usulsüz araştırmasında, aşı olmamış çocuklardaki otizm oranına bakmamakla beraber savunduğu bağırsak ve sinir sistemi hasarına ilişkin güçlü kanıtlar bulamamıştır.

Ortalığı karıştıran bu sahte araştırıma üzerine başta Dünya Sağlık Örgütü ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yirminin üzerinde araştırma yaparak Wakefield’in öne attığı tüm iddiaları çürüterek otizm ve KKK aşıları arasında bir bağ olmadığını kanıtlamıştır. Ayrıca otizmin anne karnında ilk üç ayda oluşan genetik bir mutasyondan olduğu konusunda güçlü kanıtlar bulunmuştur. Yani aşı gibi çevresel ve tıbbı faktörlerin otizm gibi genetik alt yapılı bir bozukluğa neden olmadığını güvenle söyleyebiliriz.


Klinik Nöropsikolog