Geri Bildirim
Alice Harikalar Diyarında Sendromu  (Alice In Wonderland - Aiws Syndrome)
Alice Harikalar Diyarında Sendromu  (Alice In Wonderland - Aiws Syndrome)

Alice Harikalar Diyarında Sendromu (Alice In Wonderland - Aiws Syndrome)

136

Çok kısaca özetlemek gerekirse hikaye Alice adında bir kız çocuğunun bir tavşanı izlerken yerin altına kaçtığı delikten içeri girmesi ile başlar. Tavşanın peşine takılan Alice kendini çok farklı ve garip bir dünyada bulur. Küçük delik bir anda büyür, Alice’yi fantastik ve garip bir dünyanın içine alır. Yediği ve içtiği her şey onu ya çok büyük ya da çok küçük yapmaktadır. Bu yüzdendir ki kendi gözyaşlarından oluşan bir denizden kurtulmaya çabalar.

 Lewis Carrol’un yazdığı romandan ismini alan Alice Harikalar Diyarı’nda Sendromu, ilk olarak psikiyatrist John Todd tarafından gözlemlenmiştir ve semptomların bu hikayedeki olaylarla benzerliği dolayısıyla bu şekilde isimlendirilmiştir.

  • Alice Harikalar Diyarı Sendromu vücut ve cisim algısında meydana gelen bozulmaların gözlemlendiği bir nörolojik sendromdur.
  • Kişiler algı bozukluğundan dolayı nesneleri doğru boyutlandıramaz ya da hızlarını doğru algılayamaz.
  • Bu kişiler nesneleri olduğundan daha büyük ya da daha küçük, daha yakın ya da daha uzak olarak algılarlar.
  • En sık gözlemlenen semptom kişinin vücut algısında oluşan bozulmalardır. Bununla birlikte işitsel bozukluklar ve zaman algısında bozukluk da görülebilir.
  • Migren, temporal lob epilepsisi, psikoaktif ilaç kullanımı ve beyin tümörleri bu belirtilere yol açabilmektedir.
  • Semptomlar zararsız gibi gözükse de yaşanılan algı bozuklukları kişinin günlük yaşamında önem arz edecek boyutta güçlüklere sebep olmaktadır.

Alice Harikalar Diyarı’nda Sendromu ne yazık ki hâlâ hakkında çok az şey bilinen bir hastalıktır. Bilinen bir tedavisi yoktur; ancak erken tanıda önüne geçilebilecek önlemler alınabilir. Bunlar, migren tedavisinde kullanılan yöntemlerin benzeri uygulamalardır. Kronik vakalar için bilinen bir çözümse henüz yoktur. En iyi tedavi yöntemi dinlenmedir. Belirtiler tehlikeli değildir ama hasta şaşkınlık, korku krizleri geçirebilir. Bu sendroma yakalanmış hasta bir insana, bu durum ile nasıl başa çıkacağını öğrenmek için bu hastalığı atlatmış veya hala paylaşan insanların bulunduğu gruplara ve topluluklara katılması önerilir. İnsanların bu durumdan geçtiği deneyimler hakkında grup tartışmalarına katılmak, kişiye umut ve pozitif enerji getirmeye yardımcı olabilir. Tecrübeleri başkalarıyla paylaşmak, hastalıkla en iyi başa çıkabilme yoludur.


Psikolog