FİRMA KAYIT
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE) Neden Olur?
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE) Neden Olur?

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE) Neden Olur?

351

Bebeklerde huzursuzluk, sürekli ağlama, ateş yüksekliği ya da vücut ısısının düşük olması, kusma, sarılık, kilo almada azlık, idrarda kan görülmesi, daha büyük çocuklarda ise karın ağrısı, kusma, ateş, idrar yaparken ağrı ve yanma, iştahsızlık, büyüme geriliği, idrarda kötü koku gibi belirtiler verir.

İYE genital bölgenin mikroplarla temasıyla olabilmekle beraber bazı çocuklarda böbrek ile ilgili hastalıklar (Böbrekte taş, mesanenin boşalmasını engelleyen hastalıklar, doğuştan idrar yolları ve böbreğin bozuk olduğu hastalıklar) nedeniyle de görülebilmektedir.

Kız çocuklarında idrar torbasına giden yol daha kısa olduğundan daha sık İYE görülür.

Erkeklerde de sünnet derisinde biriken mikroplar sıklıkla hastalığa neden olmaktadır ve bu nedenle sık İYE geçiren erkek bebeklerin erken dönemde sünnet olmasını öneririz.

Sık İYE geçiren her çocuk ve özellikle ateşli İYE geçiren her çocuk mutlaka altta bir hastalık olup olmadığını görmek açısından ayrıntılı muayene edilip gerekli tetkikler yapılmalıdır.

İYE’den korunmak için bebeklerin altının sık değiştirilmesi, bebeklerin düzenli genital bölge temizliğinin yapılması, temizlik için ılık su kullanılması gerekmektedir. Mümkünse pamuklu ya da kumaş bebek bezleri kullanılmalıdır. Bebeklerin altı temizlenirken temizliğin önden arkaya olacak şekilde yapılması da önemlidir.

Daha büyük çocuklarda kabızlık varsa mutlaka önlenmeli, bol sıvı tüketimi sağlanmalı yine el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Ayrıca genital bölge temizliğinin önden arkaya doğru yapılacağı çocuğa hatırlatılmalıdır.

Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalıdır.

Ayrıca idrarını tutma alışkanlığı olan çocukların bu yönden takip edilmesi ve bunun önlenmesi gereklidir.

İYE tanısı konulduktan sonra uygun antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi tamamlanmaz ise böbrekte kalıcı hasarlara neden olabileceği de unutulmamalıdır.

Sağlıklı günler


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı