Geri Bildirim
Çocuk Oto Koltuğu Seçme Rehberi
Çocuk Oto Koltuğu Seçme Rehberi

Çocuk Oto Koltuğu Seçme Rehberi

305

Bebek ve çocuk oto koltuğu seçimi en zor kararlarından biridir. Piyasada çok fazla çeşit ve birçok özellik mevcuttur. İşinizi şansa bırakmadan önce satın almaya karar verdiğiniz bebek oto koltuğunu almanıza yardımcı olabilecek bir rehber hazırladık. Bu rehberi inceledikten sonra ihtiyacınız olan koltuğun özelliklerini belirleyebilir ve alışverişinize kolayca karar verebilirsiniz.

Kanunen, çocuğun kilosu 36 kg veya boyu 150 cm’in altında ise bebek & çocuk oto koltuğu kullanmalısınız. Şayet çocuğunuzun boyu 135 cm’in üzerinde ise oto koltuğu yerine yükseltici de kullanabilirsin.

Bebek & Çocuk Oto koltuğu araştırırken sormanız gereken sorular ve bilmeniz gerekenleri bu rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Çocuk Oto Koltuğunu Hangi Grup Almalıyım?

Yapı olarak 5 oto koltuğu grubu bulunmaktadır. Oto koltuğunun hangi kilodaki bebekler/çocuklar tarafından kullanılabileceğinizi aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Oto Koltuğu Grubu   Kullanım KG Aralığı     Ortalama Yaş Aralığı
Grup 0  0-10 kg Doğum - 6/9 ay
Grup 0+  0-13 kg Doğum - 2/15 ay
Grup 1 9-18 kg 6/9 ay - 4 yaş
Grup 2 15-22kg 4-6 Yaş
Grup 3 22-36 kg 6-1 / 12 Yaş

Ancak bir oto koltuğu sadece tek bir kullanım kg aralığına uygun olmak zorunda değil. Örneğin Grup 0+1 bir oto koltuğu, hem Grup 0+ hem de Grup 1’e hitap ediyor. O halde, piyasada bulunan ve birden fazla gruba dahil olan (çoklu grup ya da genişletilmiş grup olarak adlandırılıyor) oto koltuğu grup seçeneklerini bir görelim:

Genişletilmiş Oto Koltuğu Grubu   Kullanım KG Aralığı Ortalama Yaş Aralığı
Grup 0+1 0-18 kg Doğum – 4 Yaş
Grup 0+1-2 0-22 kg Doğum – 6 Yaş
Grup 0+1-2-3 0-36 kg Doğum – 11/12 Yaş
Grup 1-2-3 9-36 kg 6/9 ay-11/12 Yaş
Grup 2-3 15-36 kg 4-11/12 Yaş

Önceden bir ana kucağı satın aldıysanız bebeğin 0-13 kg aralığındayken onu da kullanabilirsiniz.

Oto Koltuğu Hangi Standartlara Uygun Olmalı?

Oto koltuğunda dikkat etmeniz gereken iki standart var: Biri ECE R 44/04 diğeri de I-Size (UN R 129). Satın alacağınız oto koltuğu bu iki standarttan birine uygun üretilmiş olmak zorundadır.

ECE R 44

 • Oto koltuğunun hangi kilo aralığında kullanıma uygun olduğu,
 • Önden ve arkadan yapılan çarpma testlerindeki başarısı,
 • Emniyet kemer sisteminin ve tokalarının sağlamlığı,
 • Oto koltuğu üzerinde yer alan montaj yönergesindeki tüm ibare ve uygulamaların doğruluğu,
 • Araç içinde kurulum ve uyarı yönlendirmelerinin eksiksiz bir şekilde sunulduğu denetlenir.
 • Bu testlerin tamamından olumlu sonuç alan bebek oto koltuğu ürünleri ECE R 44-04 standardına sahip olmaya hak kazanır.
 • Avrupa Birliği güvenlik standardı olan ECE R44’teki temel güvenlik şartlarına uyumu gösteriyor. 04 ise en son versiyon olduğunu belirtiyor.

I-size

 • Temmuz 2013’te yürürlüğe giren Avrupa Birliği yeni oto koltuğu güvenlik düzenlemesi ve UN R 129 güvenlik şartlarının bir parçası.
 • 0 – 15 ay arasında bebek oto koltuğu ürünlerinin arkaya dönük bir şekilde kullanımını,
 • Gelişmiş baş ve boyun koruması sağlayıp sağlamadığını,
 • Bebek oto koltuğunun arabaya doğru ve kolay bir şekilde takılmasını sağlayan ISOFİX sisteminin kullanılıp kullanılmadığını denetler. Bu testlerden başarıyla geçen bebek oto koltuğu ürünleri i-Size standartları belgesini almaya hak kazanır.
 • I-size’ın en büyük farkı, yukarıda belirttiğimiz grup ayrımını kiloya göre değil; boya göre yapması.

Oto Koltuğu Hangi Yöne Bakmalıdır?

Çalışmalar çocuğun seyahat yönünün tersine oturmasının daha güvenli olduğunu gösteriyor olsa da, çocuğun kilosu, boyu ve oto koltuğunun güvenlik standardına göre değişecektir:

Oto koltuğu, Grup 0, Grup 0+ ya da bunları da içeren çoklu grup (Grup 0+1 gibi) bir oto koltuğu ise zaten seyahat yönünün tersine (arkaya dönük) otomobile bağlanmalıdır.
Oto koltuğu I-size bir oto koltuğu ise çocuğun 105 cm olana kadar seyahat yönünün tersine (arkaya dönük) bağlanmalı.
Bunun dışındaki tüm oto koltukları ise seyahat yönünde kullanılıyor.

Güvenlik Kemeri 3 Noktalı mı 5 Noktalı mı Olmalıdır?

Bu, oto koltuğunun grubuna göre değişiyor.

Grup 0, Grup 0+, Grup 1 oto koltuklarında 5 noktalı emniyet kemeri, Grup 2 ve Grup 3’te ise 3 noktalı emniyet kemeri kullanılıyor.
Eğer oto koltuğu çoklu grupta yer alıyorsa, mesela oto koltuğu Grup 0+1-2-3 kategorisindeyse, Grup 0+1 kullanım süresince 5 noktalı emniyet kemeri kullanılıyor. Sonra da 3 noktalı emniyet kemerine dönüştürülüyor.

Oto Koltuğu Aracınıza Nasıl Bağlanmalıdır?

Oto koltukları otomobile temel olarak 4 şekilde bağlanabiliyor:

Isofix ile Bağlanma

Isofix, oto koltuğunun otomobile bağlanmasını sağlayan en kolay ve en güvenilir yöntemdir. Isofix bağlantısında oto koltuğunun arka tarafındaki 2 Isofix çubuğu otomobildeki Isofix kancalarına yerleştirilir. Isofixli oto koltuklarında Isofix çubuklarının yanında renkli göstergeler vardır. Kırmızı renk yeşile döndüğünde isofix bağlantısını doğru bağlandığını gösterir.

2006 yılından sonra üretilen otomobillerin çoğunda Isofix bulunmaktadır. 2013 yılından sonra üretilen tüm otomobillerde ise Isofix zorunludur.

Emniyet Kemeri ile Bağlanma

Otomobilin kendi emniyet kemeri ile bağlanır. Araştırmalar çoğu emniyet kemeri ile yapılan bağlantının ebeveynler tarafından yanlış uygulandığını ortaya koymuştur. Emniyet kemeri kullanarak oto koltuğunu bağlayacaksanız doğru bağlamaya dikkat etmelisiniz.

Hangi Test Kuruluşlarından Hangi Sonuçları Almış Olmalı?

Oto koltuğu seçerken; ADAC, Stiftung Warentest, ÖAMTC, TCS, Plus Test ve Autobild kuruluşlarından “çok iyi” ya da “iyi” derecede puan almış olması önemlidir.

Yan Darbe Koruma Sistemi Olmalı Mıdır?

Yan Darbe Koruma Sistemi; Bir kaza anında oto koltuğunun yanlarına gelen darbe enerjisinin oto koltuğu tarafından emilmesi ve bu enerjinin çocuğa ulaşmamasıdır.

Isofix ya da I-size gibi standartlaşmış bir sistem değildir. Her markanın kullandığı koruma teknolojisi farklıdır.

Başka Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Oto Koltuğunun Ağırlığı Önemli Midir?

Eğer oto koltuğunu otomobilden sık sık çıkartman gerekmiyorsa ağırlığının pek de önemi yok. Ama sürekli olarak birden fazla arabada kullanılacaksa o zaman çok ağır olmamasını tercih edebilirsin.

Oto Koltuğunun Kumaş Özelliği Nasıl Olmalıdır?

Kumaşının yıkanabilir olması önemlidir. Oto koltuğu kumaşları genellikle 30°C’de yıkanabiliyor. Önemli olan o da kumaşın oto koltuğundan kolay çıkması ve tekrar kolaylıkla takılmasıdır. Emniyet kemerlerini çıkarmadan kumaşı çıkan modelleri tercih etmelisiniz. Ayrıca terletmez, yanmaz kumaşlar da hem konfor hem de güvenlik sağlaması açısından önemlidir.

Emniyet Kemeri Tokasının Kullanımı Önemli mi?

Önemlidir. Emniyet kemeri tokasının kullanımı çok yumuşak ve kolay olmalı. Buna çok dikkat etmenizi öneririz.

Oto Koltuğunu Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Piyasada 400 TL’den 10.000 TL’ye yüzlerce farklı oto koltuğunu inceleyebilirsiniz. Buradaki en önemli konu hem ihtiyaçlarına hem de bütçenize en uygun olan oto koltuğunu seçmenizdir.