FİRMA KAYIT
Çocuklarınızı Pedofilik Bireylerden Koruyun
Çocuklarınızı Pedofilik Bireylerden Koruyun

Çocuklarınızı Pedofilik Bireylerden Koruyun

87

Çocuklarınızı pedofilik bireylerden koruyun isimli makalemiz ile birlikte öğreneceğiniz bilgiler, çocuğunuzun geleceğini bile etkileyecektir. Son günlerde üst üste yaşanan üzücü olaylardan dolayı bu yazıyı yazarak anne babaları 'pedofili' hastalığı, halk diliyle 'sübyancılık' hakkında biraz da olsa bilgilendirmek istedim. Günümüzde özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte çocuk istismarı çok sık yaşanır oldu. Çocuk istismarının birçok boyutu var; fiziksel istismar, duygusal istismar, ihmal ve cinsel istismar. Bu istismar çeşitlerinden en zor anlaşılan cinsel istismardır. Bunun nedeni bu duruma maruz kalan bireylerin/çocukların bunu çeşitli nedenlerden dolayı gizli tutması veya cinsel istismara uğradığını anlayacak yaşta olmamasından kaynaklanmaktadır.

Cinsel istismar nedir?

Çocuğun cinsel istismarı, kanunen reşit olma yaşının altında bulunan bir çocuğun, cinsel açıdan olgun bir yetişkinin cinsel doyumuna yol açacak bir fiziksel eylem içerisinde yer alması ya da bu duruma göz yumulması olarak tanımlanmaktadır. Çocuğun cinsel istismarı arasında en çok kullanılanı sözel istismar, yani açık saçık telefon konuşmaları şeklinde başlamaktadır.

Çocuklar en çok güvendikleri insanlara karşı savunmasızdırlar!

Bildiğiniz gibi son günlerde medyada pedofili vakası çok sık gündem aldı. Çocuklar cinsel istismara en çok pedofilik bireyler tarafından maruz kalmaktadır. Çocuklar pedofilik bireylere karşı savunmasız durumdalar. Pedofili hastası olan bireyler, önce çocukların güvenini kazanıp daha sonra tuzaklarına düşürüyorlar. Çünkü çocuklar güvendiği kişi tarafından yapılan şeylerin olumsuz bir şey olduğunu anlayamazlar. Bazen onları korumak için dahi sessiz kalırlar.

ABD Adalet Bakanlığına bağlı çalışanlar karşılaştıkları pedofili hastalarının kendini savunma şekillerini şöyle özetliyorlar: inkâr (“çocuğu kucaklamak suç mu? ” vb.), küçümseme (“sadece bir kez oldu,” vb.), akla yatkın hale getirme(“erkek çocuklardan hoşlanan biriyim”, “çocuk sapığı değilim” vb.), uydurma (“araştırma projesi için kullanıyorum” vb.), saldırma (çocuğa, polise, doktora vb.) (akt. Erdoğan, 2010)

Pedofilik bireyler çocuğa nasıl yaklaşır?

Çocuklar, %60-%70 oranında akrabalar, öğretmenler, komşular, otorite sahibi bireyler gibi çocuğun bildiği ve güvendiği kişiler tarafından cinsel istismara uğramaktadır. Pedofilik bireyler ailenin ve çocuğun güvenini kazanmak amacıyla, genellikle çocuklara yakın olabilecekleri ortamlarda bulunmayı planlarlar. Bu; bakıcılık, komşu, spor hocalığı ve servis şoförlüğü gibi meslekler veya konumlar olabilir. Çocuklarla başbaşa kalabilmek için çocuğun ve aile bireylerinin güvenini kazanacak davranışlarda bulunurlar. Pedofilik bireylerin eylemlerini gerçekleştirmek için tercih ettikleri yerler genelde çocuğun tanıdığı bildiği yerlerdir. Küçük çocuklar ve kız çocuklarının çoğunlukla kendi evlerinde ya da pedofilik bireyin evinde, ergenlerin ve erkek çocukların ise ev dışındaki yol kenarı, bahçe/park alanları, okul, oteller gibi yerlerde cinsel istismara uğradıkları ortaya çıkmıştır.

Cinsel istismara maruz kalan çocukların tepkisi nasıldır?

Çocukların çoğu yaşamış olduğu istismardan dolayı kendini sorumlu hisseder veya eylemi yapan kişiye bağlılıklarından dolayı, onun, cezalandırılmasını istemezler.

Çocuklar kolayca güven duydukları, kolayca kandırılabildikleri gerektiğinde yine kolayca kandırılabildikleri için istismara çok açıktırlar. İstismar eden kişi yakınları ya da akrabaları ise, istismarcı tehdit etmişse, korkarak kimsenin onları anlamayacağını veya inanmayacağını düşünür bunu gizli tutarlar.

Aynı zamanda anne babalarının ve sevdiklerinin gözünde değerlerini yitireceğini düşünür ve gizli tutarlar. Bazen çocuğun yaşı çok küçükse zaten bunu anlayacak kapasitede olmadığı için gizli kalır.

Cinsel istismara maruz kalan çocuklar çeşitli ruhsal rahatsızlıklar yaşar!

Gerek çocuklukta gerek yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkan, bireylerde derin yaralar oluşturan istismar; cinsel istismardır. Çocuk bu travmayı ömür boyu unutamaz. Yapılan araştırmalar özellikle erkek çocukların ilerde istismarcı olma eğilimi bakımından risk taşıdığını belirtmektedir. Çünkü istismarcıların birçoğu ergenlik öncesi dönemde istismar edilmiştir. İstismara uğramış olan çocukları bekleyen diğer risk ise alkol ve madde bağımlılığıdır. Bununla birlikte, yetişkinlikte çeşitli cinsel işlev problemleri yaşama riskleri vardır. Çocuklar travmaya birbirinden farklı ve oldukça çeşitli tepkiler verebilir. Kısa vade de veya uzun vadede travmanın etkileri farklı şekilde ortaya çıkabilir. Depresyon, uyku bozuklukları, kabus görme, ağlama krizleri, iştahın kesilmesi veya artması, altına kaçırma gibi farklı davranışlar ortaya çıkabilir. Aileler, çocuklarının davranışlarında bir farklılık hissederse, çocuklarını dikkatli şekilde gözlemlemeli, gün içine kimlerle vakit geçirdiklerini öğrenmeleri ve takip etmeleri gerekiyor. Eğer bu belirtiler daha da artarsa mutlaka bir psikolog tarafından profesyonel bir destek almaları gerekiyor.

Alınabilecek önlemler:

  • Çocuğunuzun yakınındaki kişilere karşı oldukça dikkatli olun.
  • Çocuklarınızın kimlerle vakit geçirdiğini takip edin. Çevrenize yeni taşınan bir komşu varsa ve çocuğunuzla çok ilgiliyse, öncesinde mutlaka o komşu hakkında biraz bilgi toplayın.
  • Çocuğunuzun internete ulaşımını kontrol edin. Ev dışında internete ulaşımı var mı kontrol edin ve bilgi edinin.
  • Çocuğunuzun arkadaşlarıyla iletişim içinde olun ve son zamanlarda tuhaf ya da öncekinden farklı davranışları var mı arkadaşlarından, çocuğunuzu ve diğer çocukları rencide etmeden öğrenin.
  • Çocuğunuzla iletişim içinde olun. Çocuğunuzla iletişiminizin kopuk ya da yetersiz olduğunu düşünüyorsanız profesyonel destekle iletişiminizi geliştirin.
  • Çocuklarınızın davranışlarını gözlemleyin. Bir şeyden şüphe ederseniz onunla doğru bir şekilde iletişime geçerek konuşmaya çalışın.


Uzman Klinik Psikolog