FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Doğum Nefesi Nedir? Doğum Nefesinin Faydaları
Doğum Nefesi Nedir? Doğum Nefesinin Faydaları

Doğum Nefesi Nedir? Doğum Nefesinin Faydaları

1420

Doğum Eşittir Nefes

Üç tane derin, sakin, yavaş nefes alın. Durun. Dinleyin.

Şimdi okumaya başlayabilirsiniz.

Hayat, nefesle başlar. Bir bebek doğmaya karar verdiğini annesine bildirmek için, dünyada nefes alabilmeye uygun hale gelmeyi bekler. Ve yine, bu dünyadan ayrılma zamanımız geldiğinde, hayata bıraktığımız veda izi, son nefesimizdir.

Doğumda nefesin önemi de tartışılmaz. Bu yazımda, nefesinizin doğumda size nasıl yardım edeceğini anlatmaya ve sahip olduğunuz bu gücü keşfetmenize yardım etmeye çalışacağım.

Doğum Nefesi Nedir?

Elbette doğum dalgalarını daha rahat hissetmenizi sağlayacak birkaç teknik nefes var. Eğer Doğuma Hazırlık ve Nefes Çalışmaları eğitimlerine giderseniz, bu teknik nefesleri öğrenerek, doğum anınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Ama hiçbir tekniğe hakim değilseniz bile, kendi doğal nefesinizle bu işin altından kalkabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, nefes alıp verişlerinizi zihninizle takip etmektir. Bu sırada nefese hayali bir renk de verebilirsiniz. Ya da nefesi içinize dolan bir ışık olarak imgeleyebilirsiniz.

Burada birkaç püf noktası var. İlki, yavaşlamak... Doğum yapan kadının en çok zorlandığı konu, fiziksel yoğunlukla baş etmekten ziyade stresle baş etmek oluyor. Yavaş ve sakin nefesler, kanınızdaki adrenalin miktarını düşürecek, böylece stres seviyeniz de azalacaktır.

Diğer püf nokta ise, derin nefes almaktır. Bizler günlük hayatlarımızda, göğüs solunumu yapmaya alışık olduğumuz için son derece sığ nefesler alıyoruz. Kısa ve kesik kesik nefesler almak, yeterince oksijenlenmenize yetmeyeceği gibi, istediğimiz sakin ve dingin ruh haline gelmenize yardımcı olmaz.

Doğru nefesi kolayca uygulamanın yolu, tam nefes almaktan geçer. Tam nefes almak, hem akciğerleriniz, hem de diyaframınız ile; tüm kapasitenizi kullanarak nefeslenmeniz demektir. Bu nefesi denemek için, bir elinizi karnınıza, diğer elinizi ise göğsünüze koyun. İçinizdeki tüm nefesi verin ve şimdi, odaklanın. Nefesi önce karnınıza doldurmayı deneyin. Diyafram nefesi alamıyorsanız, bunu gün içinde sık sık pratik ederek kendiniz için kolaylaştırın. Karnınız tamamen nefesle dolduktan sonra, göğsünüzü doldurmaya devam edin. Artık daha fazla nefes alamaz hale geldiğinizde, tüm kapasitenizle nefeslenmişsiniz demektir. Bu çalışmayı yaparken, nefesi son derece yavaş almak esastır.

Bu yavaş ve derin nefesi doğumda nasıl kullanacağınız kısmına gelirsek, yapacağınız şey gayet basit... Yeni bir doğum dalgası geldiğinde, gözlerinizi kapatarak nefesinize odaklanmanız yeterli! Nefesinizin hızı nasıl, hangi yollardan geçerek içinizde dolaşıyor, sıcaklığı nasıl, size ne hissettiriyor... Bunlara odaklanarak nefesinizi izleyin. Bu çalışmanın, doğum dalgasını çok kolay geçirmenizi sağladığını farkedeceksiniz.

Doğumda Nefesin Faydaları

Doğumda nefesinize odaklanmak, kasılmalar daha rahat hissetmenizi sağlar. Çünkü nefesteki doğal ritm, meditatif bir etki sağlar ve sizi gevşetir.

Doğumun hormonlarının düzgün bir şekilde salgılanması için, beynin alfa seviyesinde olması büyük önem taşımaktadır. Alfa seviyesi ,düşünen zihnin değil, bilinçaltının devrede olduğu bir seviyedir ve uykudan hemen önceki halimiz buna bir örnektir. İşte ritmik nefeslere odaklanmak da, beyninizin alfa seviyesine inmesini kolaylaştırır ve ağrı kesici hormon olan endorfinin salgılanmasını sağlar.

Ayrıca, nefesleri izlemekle meşgul olan zihin, bedeninden gelen “Ağrı var!” gürültüsünü duyamaz hale gelir. Zihin meşgulken bedeni duyamaz, bu özelliği doğumda avantaja çevirebiliriz.

Bunların dışında, derin ve bol nefeslenmenin fiziksel faydaları da vardır. Doğum boyunca yoğun bir şekilde çalışan rahme, ihtiyacı olan oksijeni taşımış oluruz. Ayrıca bu bol nefeslenme, bebeğin daha fazla oksijen almasını sağlar ve bebeğin oksijen azlığından strese girmesini önler. Bu da bebeğin kalp atışlarının düşmesinin, dolayısıyla doğumun sezaryene dönmesinin ihtimalini azaltır. Aynı zamanda bu nefesler, doğumda baş dönmesini engeller, mide bulantısını önler ve krampların önlenmesine yardım eder.

Gördüğünüz gibi bir nefes, nelere kadir...

Şimdi üç tane derin, sakin, yavaş nefes alın ve bundan sonra bebeğiniz sizi her tekmelediğinde, siz de ona bu güzel nefeslerle cevap vermeye söz verin.

Herkese gönlündeki gibi, harika bir doğum diliyorum.


Doğuma Hazırlık Eğitmeni & Doula