Geri Bildirim
Felaket Uykusu Gündüz Uykularını Uzatmak
Felaket Uykusu Gündüz Uykularını Uzatmak

Felaket Uykusu Gündüz Uykularını Uzatmak

162

Merhaba Sevgili ebeveynler, sıklıkla bana sorulan bir konuyu yine kaleme almak istedim.

Eğer bebeğiniz gündüz uykularını 45dk. dan az uyuyorsa bunun adı felaket uykusudur. Hatta bazı bebekler 15-20dk kadar uyuyup uyanırlar, oysaki gündüz uykularından beklediğimiz kaliteli uyku süresi 45dk üzeri (1-1,5-2 saat) olmasıdır.

Felaket uykularının en büyük nedeni bebeğin destekli (memede, kucakta, sallayarak vs.) olarak uyumasıdır. Uyku döngüsü dediğimiz durum 45-50dk olduğundan dolayı, destekle uyuyan bebek uyandığında tekrar nasıl uykuya geçeceğini bilemediği için sizden destek vermenizi bekleyebilir. Destekle uyuyan bebeğinizin bu sorunu çözebilmesi için sağladığınız destekleri azaltarak keserek desteksiz uyumasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ise bebeğinize uyku eğitimi verebilirsiniz.

Desteksiz uyumayı öğrenen bebeklerde de bu durum uyku eğitiminin başlarında sıklıkla görülür. Bunun sebebi ise bebeğinizin kendi kendine uyumayı yeni öğrenmesi uyku döngüleri esnasında ise bebek yataktan alınmadan başlarda küçük destekler ile (pış pış, ee-ee yapmak ya da popoya pat pat yapmak gibi) tekrar uykuya döndürülmeli ve uyku döngülerini de öğrenmesi sağlanmalı.

Eğer bebek uyku eğitimini yeni almadı ve uykuya dönmesi için ufak destekler de verildi ama buna rağmen uyku döngülerini kendi kendine yapamıyor ise bebeğinizin uyanık kalma süresinin uzun olup olmadığına bakmak en iyisidir. Çünkü ayına göre bebeğiniz uyanık kalması gereken süreden daha fazla uyanık kalıyor ise yorulur ve kısa uyur. Ya da bebeğin uyanık kalma süresi gereğinden az olursa da yine uyanacaktır.

Peki bebeğimizi tekrar uykuya döndürmek için ne kadar süre uğraşmalıyız?

Min. 15dk max. 30dk yeterli olacaktır. Eğer buna rağmen bebeğiniz tekrar uykuya dönmedi ise güne devam edilebilir.

Bebeğinizin kaliteli bir gündüz uykusu için gerekli uyku hijyeninin sağlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. 

Eğer bebeğiniz desteksiz uyusun istiyorsanız da bebeğinize uyku eğitimi verebilirsiniz. Profilimde uyku eğitimini nasıl verebileceğinize dair yazılar yazdım, bunları okuyarak siz de bebeğinize uyku eğitimi verebilirsiniz.

Danışman eşliğinde bunu yapmak isterseniz de bana DM den süreç, fiyat ve uygun tarih için yazabilirsiniz. Anne saatinde sayfama uğramayı unutmayın.”

Sevgiler


Çocuk Gelişimci & Uyku Danışmanı