Geri Bildirim
Gebelikte Yolculuk Yapmak
Gebelikte Yolculuk Yapmak

Gebelikte Yolculuk Yapmak

1217

Gebeliğinizde  kısa mesafeli  yolculuklarınızı  kendi  arabanız  ile yapmanız  konforunuz  açısından  en güzeli olacaktır. Böylece molalarınızı istediğiniz şekilde ayarlayabilirisiniz. Gebelikte en az önerdiğimiz yolculuk biçimi ise otobüs yolculuklarıdır.  Hem hareket kısıtlılığınız olacak, hem de molalarınız daha seyrek olacaktır. Uzun  mesafe yolculuklarınızda  uçağı güvenle  kullanabilirsiniz.

Gebeliğinizde hiçbir risk faktörünüz olmasa bile, günde en fazla 6 saat yolculuk yapmaya çalışın, çünkü yolculuk esnasında uzun süre hareketsiz kalmanız, kanın damar içinde pıhtılaşmasına neden olabilir.  Eğer yolculuk öncesinde kanama, erken doğum tehdidi, pıhtılaşma bozuklukları, hipertansiyon gibi sağlık problemleriniz varsa, doktorunuz yolculuk yapmanızı onaylamayabilir.

Yolculuk esnasında araba içinde uzun süre oturmak bacaklarınızdaki kan dolaşımını etkiler, ayak ve bileklerde ödeme neden olabilir. Bu nedenle, uzun süreli seyahatte her 1,5-2 saatte bir mola vererek hafif yürüyüş yapmalı ve kan dolaşımınızı artırmalısınız. Yolculuk sırasında otururken de bazı germe hareketleri yaparak uzun süreli oturmanın olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz

Gebelikte yolculuk esnasında mutlaka  emniyet kemerinizi  takın.

Özellikle yaz günlerinde  seyahatleriniz  sırasında  bol miktarda sıvı almaya özen gösterin, ancak musluktan  akan suları asla içmeyin

Yanınıza atıştıracak bir şeyler alın. Böylece uzun  yolculuklarınızda aç kalmamış ve özellikle kan şekerinin  düşmesine  engel olmuş olursunuz.

Rahat kıyafetler ve geniş ayakkabılar/terlikler tercih edin, yanınızda rahat bir seyahat yastığı bulundurun.

Günde 5-6 saatten fazla yolculuk yapmayın.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı