FİRMA KAYIT
İleri Yaşta Hafıza Problemi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
İleri Yaşta Hafıza Problemi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

İleri Yaşta Hafıza Problemi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

164

İleri Yaşta hafıza, insanların yaşlanmaları ile beraber üzerinde durulan konuların başında gelmektedir. İnsan yaratılış mucizesi olsa da, yaşlanma ile beraber gençliğinde sahip olduğu yetileri yavaş yavaş kaybetmeye başlayabilir. Bu yetilerden birisi de hafızadır. Çocukluk döneminde hafıza insanın sahip olduğu en güçlü dönemdeyken büyümenin gerçekleşmesi ile beraber bu yetide belirli kayıplar görülebilmektedir. İleri Yaş ile beraber günden güne körelen hafıza yetisi, zaman zaman yaşlılarda buhrana neden olabilir. Yaşlanma ile beraber kişilerde unutma hastalığına yakalanma sıklığında da artışlar görülmektedir.

İleri Yaşta Hafıza Körelmesi Neye Neden Olur?

Yaşlanmanın gerçekleşmesi ile kişiler zaman zaman yaşadıkları olaylar ile ilgili detayları unutabilir, bu da kişinin oldukça büyük bir yetiden mahrum kalması anlamına gelmektedir. Hafıza bir insanın sahip olduğu en önemli olguların başında gelmiş olduğundan yaşlılıkta hafıza kaybı, kişinin hayatını idame ettirmesini büyük ölçüde tehlikeye atmaktadır. İleri Yaşta hafıza kaybının yaşanması, herkeste görülebilen bir durum değildir. Ancak insanlar yaşlandıkça, hafızalarını kaybetme olasılıkları artmaktadır. Belirli gıdalar tüketerek ya da belirli şekilde yaşayarak bu olasılığı en aza indirmek ve sağlıklı bir hafızayı korumak da mümkün.

İleri Yaşta Hafızanın Sağlıklı Olması İçin?

İleri Yaşta hafızanın, yani hatırlama becerisinin halen sağlıklı kalması için yapılması gerekenlerden ilki, mutlaka B ve B türü vitaminleri tüketmek olacaktır. B vitamin grubu hafızanın ve beyin gelişimini destekleyen vitamin grubu olarak değerlendirilir. Araştırmalarca B vitamin grubu ile beslenen kişilerin beslenmeyenlere göre hafızalarının daha başarılı olduğu ve bu kişilerin unutma hastalığına yakalanma oranlarının da daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Siz de vitamin alarak ve sağlıklı beslenerek hafızanızı koruyabilirsiniz.

İleri Yaştaki bireyin yaşam kalitesinin daha iyi hale  getirilmesi ve  hafızanın maksimum performansa çekilmesi adına, merkezimizde Neurofeedback (Nöroterapi) uygulanmaktadır.


Uzman Klinik Psikolog