FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Köfte Yağmuru
Köfte Yağmuru

Köfte Yağmuru

3426

Flinet Lockwood çocukluğundan beri mucit olmak ister ve bunun için çaba harcar. Okul çağlarından itibaren etrafındaki insanlar tarafından ciddi alınmaz ,sınıfta arkadaşları onunla dalga geçer, onu garip bulur. Bu durum Lockwood’u zaman zaman ümitsizliğe kaptırır hem amacına ulaşamıyor hemde çevresi tarafından desteklenmiyordur. Ama biri hariç, biri var ki onu hep destekliyor. Bu rolü annesi üstleniyor, oğlu kendinisini dışlanmış hissettiği anlarda, bir gün başarılı olacağını pes etmemesi gerektiğini vurguluyor. Ailenin desteği kuşkusuz ki çocuklar için çok önemlidir. Bu verilen destek veya esirgenen destek çocukların özgüvenini, sosyal ilişkilerini ve bir şeyi başarmak istiyorsa onun peşinden gitmesini olumlu veya olumsuz etkileyecek ve çocukluluklarından bir ömüre uzanacaktır. Lockwood ilerleyen yıllarda annesini kaybetti babası annesi kadar desteklemiyordu fakat o denemelerine devam etti. Lockwood başarılı olup kendi kasabasına yardım etmek istiyordu. Tam başarısız olduğuna inandığı bir anda geliştirdiği cihazından su aracılığı ile yiyecek elde ediyordu; Çizburger, sosis sandviç, tüm şehiri kaplayan dondurmalar böylece uzuyoru liste. Birden bire bütün kasabanın sevgisini kazanmıştı her gün farklı farklı yiyecekler yağıyordu. Çocuklar ,insanlar çok mutluydu hatta kasabanın başkanıyla iş anlaşması bile yapmıştı fakat  ne yazık ki her şey bu kadar yolunda gitmedi. Sürekli devam eden sınırsız bir yiyecek yağmuru vardı bu insanlarda aşırı besin tüketimine sebep oluyor, aşırı kilo alan insanlar, besin komasına giren çocuklar vardı.

Bu kadar da değil üretimdeki bir hata sebebiyle yiyeceklerin boyutu devasa şekilde büyüyordu sadece kasabayı değil tüm dünyayı etkileyecek bir felaket olmak üzereydi. Arkadaşlarıyla beraber bir hava aracı ile dünyayı bu felaketten kurtarmak üzere yola çıktılar. Lockwood bu  süreç içerisinde neye sebebiyet verdiği düşünemedi kazanma, başarma hırsına yenik düştüğü oldu. Bu süreçte babasının ve Sare’nin uyarılarını bile görmezden geldi.Bunun bir sebebide o yaşına kadar bu kadar büyük bir topluluktan sevgi ,destek görmemişti bu desteğe o kadar çok zamandır ihtiyacı vardı ki gidişatın kötü olmasını bile göremiyordu.

AİLELERE ÖNERİLER 

Köfte Yağmuru’nda üzerinde durmamız gereken belli konular var.Bunlardan ilki her ne olursa olsun çocuğunuza olan desteğiniz.

Her çocuk farklıdır farklı ilgi alanları vardır ve bu farklılıklar onların kimliğini oluşturur. İstekleri, hedefleri için ne kadar zor bile görünse peşinden koşmaları için sonuç ne olursa yanında olduğunuzu ve desteklediğini sözlerinizle ve davranışlarınızla onlara göstermelisiniz.Bu desteğin varlığı onları ileride daha mutlu, özgüvenli bireyler olmasını sağlayacak aynı zamanda sosyal ilişkileri ve akademik hayatlarında olumlu etkileri olacaktır.

Filmin ilk sahnelerinde izleceğiniz başrolün, arkadaşları tarafından garip bulunması, onun özgüvenini sarsıp sonrasında kendi gibi davranmamasına sebep verebilirdi. Çocukların, sosyal yaşamlarının çoğunu okul çevresini oluşturduğunu düşünürsek, sosyal kabul görmek için, başka şekilde davranma eğilimi görülebilir. Bu durumlar da ailelere ve öğretmenlere görev düşüyor.

Köfte Yağmuru’nda üzerinde durmam gerek diğer konu; aşırı tüketim..

Her gün gökten yağan sınırsız çizburgerler, salamlar, dondurmalar vardır.Bu sınırsız tüketim sonucunda aşırı kilo alma, ilerleyen zamanlarda yetinmeme hep daha fazlasını isteme gibi sonuçlarını görmekteyiz.Kasabada yaşayanların istekleri zamanla hiç bitmediğini görürüz.

Bu aslında günümüzde çok tanıdık bir durum. Eğer ki çocuklarımıza sınırsız oyuncak, kıyafet vb. seçenekler sunulduğu zaman aynı doyumsuzluğu yaşadığını görebiliyoruz. Bu doyumsuzluk sadece o an için anne ve babaları zorlamakla kalmıyor çocukların yetişkinlik yaşamlarına kadar uzanıyor. Bu doyumsuzluk ileride nelere sebep olabilir?

İleride okul ve iş yaşamında, akademik başarıyla yetinmeme ,sosyal ilişkilerinde empati kuramama, karşısındaki kişiyle sağlık iletişim kuramama gibi sorunlara sebep olabilir. 


Çocuk Gelişimci