Geri Bildirim
Korku Filmleri ve Çocuk
Korku Filmleri ve Çocuk

Korku Filmleri ve Çocuk

46

Herkese Merhabalar,

Biz yetişkinleri bile kimi zaman etkileyen korku filmlerinin çocuklarımızı da etkilemesi kaçınılmazdır. Çocuklar çoğu zaman yetişkinlere özenerek onların izledikleri filmleri izlemek isterler. İzledikleri korku filminin o an etkisini görmeseler de farkında olmadan filmden etkilenirler. İzlenilen filmdeki figürler, kahramanlar bilinçaltına yerleşerek hiç beklenmedik bir anda çocuğun aklına gelerek çocuğun olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.

Olumsuz etkilerin birkaçı çocuklarda;

  1. Yalnız kalamamak
  2. Tek başına yatamamak
  3. Tuvalete tek başına gidememek
  4. Karanlıkta duramamak gibi davranışlarla kendini gösterir.

Çocukların kimi zaman da korku filmleri ile karşı karşıya gelmeleri, anlık sahnelere denk gelmeleri ile mümkün olabilir. Böyle bir durumda da filmin hemen sonlandırılması ve şahit olunan korku sahnesi ile ilgili detaylı konuşularak çocuğu rahatlatmak önemlidir.

Genellikle uzmanlar 10 yaşına kadar çocukların herhangi bir korku filmiyle karşı karşıya gelmemesini uygun bulur. 10 yaşından sonra ise yetişkinlerle filmin izlenmesi ve film bitiminde ise yetişkinin çocuğu bilgilendirmesi, izlenenlerin kurgu ve hayal ürünü olduğunu gerçek hayatta böyle şeylerle karşılaşmanın mümkün olmayacağını belirtmelidir.

Yaş Gruplarına Göre Çocuklar İçin Film Önerilerini inceleyebilirsiniz


Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi