Geri Bildirim
Lotus Doğum Nedir? Faydaları Nelerdir?
Lotus Doğum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Lotus Doğum Nedir? Faydaları Nelerdir?

3284

Lotus doğum, bebeğin göbek kordonunu kesmeden, bebek ve plasentayı birbirinden ayırmadan yapılan doğum yöntemidir. Plasenta bu dönemde kokmasın diye çeşitli bahariyelerle korunur ve bebek doğduktan 3 veya 10 gün sonra kordonun düşmesi beklenir. Bu doğum yönteminde bebeğin, kordonun ve plasentanın bir arada doğması sağlanır. Bebek dünyaya geldikten sonra 3 veya 10 gün süresince göbek bağı ve plasenta ile birlikte yaşar.

Lotus doğumun faydaları nelerdir?

Bebek, plasentadan gelecek olan tüm kanı sonuna kadar aldığı için ihtiyacı olan tüm besinler ve kök hücrelerle yeterince beslenebilir. 

Doğumla alakalı her şeyin bir anda kesilip atılması yerine bebeğin ‘yenidoğan’ olduğunun her an hatırlanması anneye daha yavaş, daha pozitif bir lohusa süreci için yardımcı olur. 

Anne ve bebeğin bağlanma süreci daha yumuşak olabilir. Anneler daha uzun süre bebekleri ile kaldıklarında lohusalık sendromları ile daha kolay baş edebilirler. 

Bebekler daha sabit kalırlar ve hala plasentaya bağlı oldukları için, daha az hareket ettirilirler, bu da daha güvende hissetmelerine yardımcı olur. 

Doğumdan sonra kordonu hemen kesilmeyen bebeklerin daha sakin ve huzurlu oldukları gözlemlenmiştir.

Lotus doğum zararlı olabilir mi?

RCOG’dan yapılan açıklamada plasentanın kanlı canlı bir doku olduğu ancak doğumdan sonra kan atımı durunca ölü bir dokuya dönüştüğü ve enfeksiyon oluşturma riski taşıdığı söylendi. Kolejin görüşüne göre, lotus doğum tercih eden ailelerin enfeksiyon işaretlerine karşı bebeklerini dikkatlice gözlemlemeleri ve düzenli olarak muayene ettirmeleri gerekiyor.

Unutmayın ki Her Bebek Emme Refleksi İle Doğar


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı