Geri Bildirim
Bebeklerde Uyku Düzeni Oluşturmak
Bebeklerde Uyku Düzeni Oluşturmak

Bebeklerde Uyku Düzeni Oluşturmak

630

Bebeklere uyku düzeni kazandırmak için öncelikle uykuya hazırlık süresinin düzene sokulması gerekir. Rutin oluşturulması gerekir. Özellikle küçük çocukların zaman algısı olmadığı için bu rutinin olması çok önemlidir. Uyku saatinin her gün aynı olmasına özen gösterin ve yatağa gitmeden her gün aynı adımları yapın.

Örneğin önce diş fırçalama, alt değiştirme, pijama giyme en sonda kitap okuma gibi. Siz kendinize uygun bir rutin belirleyin. Bu rutine bir hafta süre gibi alıştıktan sonra çocuğunuzun uykusunu düzene sokmaya başlayabilirsiniz.

Ayakta sallamayı, tv karşısında ve telefonla uyutmayı önermiyorum. Çocuğunuzu uyanık yatağa koyun. Yatağa koyduktan sonra yanınızda kalmanızı istiyorsa ve ihtiyaç duyuyorsa belirlediğiniz bir süre yanında kalabilirsiniz. Dilerseniz ilk başlarda çocuğunuz uykuya geçene kadar yanında kalabilirsiniz.

Bebeklik döneminden itibaren çocukların kendi yataklarında uyuması ilerleyen zamanlarda uyku problemlerini önleyebilir. Anne sütüyle beslenen çocukların geceleri sıkça uyanmalarını görmekteyiz. Bir çok araştırma çocukların altınca ayından itibaren gece beslenmesinin gerekli olmadığını destekliyor.

Diş çıkarmalarda da uykuların düzeni bozulduğunu görmekteyiz. Uyku problemi için diğer etkenler ise ayrılık kaygısı, korkular, kardeşin doğması, taşınma gibi durumlar olabilir.

Eğer çocuğunuzun gelişimini ve uykusunu etkileyen bir durum söz konusu ise sadece uyku düzeni kazandırmak yeterli olmayabilir. Onu etkileyenin ne olduğunu bilmeniz ve gerekirse o konuda yardım almanız size yardımcı olacaktır.


Uzman Klinik Pedagog