FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Uykusuzlukla Başa Çıkmak!
Uykusuzlukla Başa Çıkmak!

Uykusuzlukla Başa Çıkmak!

1505

Yeni doğan bebekler her 2-3 saatte bir karınları acıktığından meme emmek için uyanır, bu da sizin özellikle geceleri uyku düzeninizi etkileyecektir. Bu sebepten anne babalar gece uykularının bölünmesini maalesef engelleyemezler. Burada yapılacak en önemli durumlardan biri de uykusuzluğun etkilerini mümkün olduğunca en aza indirmektir.

Eşinizle Sorumluluklarınızı Mutlaka Paylaşın:

Çoğunlukla anneler bebeğin bakımını üstlenirken babalar işe gider. Çoğu çiftin durumu bu olsa da, bebek bakımını üstlenen anneye, babanın da yardım etmeye çalışması çok önemlidir. Babanın doğumdan hemen sonrasındaki birkaç hafta işinden izin alması mümkün ise mutlaka bu durum düşünülmelidir. Babaların yasal doğum izni 5 gündür.

Sütünüzü Sağın:

Emziriyorsanız sütünüzü önceden sağmak çok iyi bir fikirdir olacaktır, böylelikle sütü bebeğinize başka biri de verebilir. Bu da size yatakta dinlenme fırsatı yaratacaktır.

Dönüşümlü Kalkın:

Yeni doğan bebekler her üç saate bir acıkacak ve uyanacaktır. Bebeğinizi anne akşam saat dokuzda emzirip yatar. Baba da, gece yarısı saatin ikide bebeği besler ve yatar. Bu şekilde, anne, gece üçte bebeğinizi beslemek için uyandığında tam altı saat uyumuş olacaktır. Bu şekilde uykusuzluğun bir şekilde önüne geçmiş olursunuz.

Bebek Uyuyunca Siz De Uyuyun:

Dinlenebileceğiniz her anı değerlendirmeniz gerekir. Bebeğiniz uyurken, uyuyamasanız bile yatağa uzanarak dinlenebilirsiniz.

Ayrı Odalarda Uyuyun:

Bebeğiniz doğumundan itibaren ilk birkaç ay sizinle odada kalacaksa, o zaman geceleri onun karnını doyurmakla uğraşmayacak kişi ayrı bir odada yatsın. Aksi takdirde, iki tarafta dinlenemeyecektir.

Alkol Almayın:

Kesinlikle alkolden uzak durun. Alkol uykunuzu getirecektir ama derin bir uyku çekmenizi de engelleyecektir.

Düzenli Beslenin:

Beslenme önceliğini bebeğinize vereceğiniz için öğünlerinizi bir iki lokmayla geçiştirme çalışabilirsiniz, ancak enerjinizin olabilmesi için iyi beslenmeniz gerekmektedir. Mutlaka taze sebze yiyin, tam buğday ekmeği ve kepekli ekmek, yulaflı müsli ürünlerinden tüketebilirsiniz.

Kendinizi Yormayın:

Özellikle ilk aylarınızı sakin geçirin. Uykusuz olduğunuz günlerde dışarı çıkmanız tüm enerjinizi bitirecektir.

Bebeğinizi Beslerken Siz De Dinlenin:

Bebeğinizi emziriyor ya da biberonla besliyorsanız bile, rahat bir koltuğa oturun, ayaklarınızı da bir pufa ya da tabureye uzatabilirsiniz.
Unutmayın! Bu durum hep böyle devam etmeyecek. Her ne kadar zor bir dönem olsa da geçici olduğunu hatırlayın. Biraz yorulacaksınız ama her zorluğun üstesinden de geleceksiniz.