Geri Bildirim
Acil Durumlar için Nöbetçi Eczane
Acil Durumlar için Nöbetçi Eczane

Acil Durumlar için Nöbetçi Eczane

283

Nöbetçi eczane acil durumlar için her daim ulaşmanız gereken medikal birimlerin başında geliyor. Bu açıdan şehirden şehre dahi çalışma saatleri değişebilen eczanelere mesai saatleri içerisinde ulaşmak bazı senaryolarda mümkün olmayabiliyor.

Örneğin, İstanbul’da yer alan eczaneler hafta içi ve cumartesi günleri 09.00-19.00 saatlerinde arasında faaliyet gösteriyor. Pazar günleri ise ülke genelinde eczaneler faaliyet göstermeyip kapalı oluyor. Ayrıca Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, 19 Mayıs, 29 Ekim, 30 Ağustos gibi resmi tatillerin olduğu günlerde de eczaneler faaliyet göstermiyor. Bununla beraber arife günlerinde yarım gün olarak çalışan eczaneler bu zaman diliminde hizmetlerini sürdürüyor.

Nöbetçi eczaneler de tam da bu noktada, mesai saatleri haricinde faaliyet göstererek devreye giriyor. Yani, hafta içi ve cumartesi mesaisi bittikten sonra sabaha kadar açık olan nöbetçi eczaneler, böylece acil durumlarda devreye girmiş oluyor. İlaç alımı için sabahı beklememesi gerekenlerden gece vakti hastaneden çıkıp reçetesi ile ilaç alması gerekenlere kadar geniş bir kesim de nöbetçi eczanelerden faydalanıyor.

Nöbetçi eczane Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Burdur, Trabzon, Tekirdağ, Mersin, Erzurum, Samsun, Isparta gibi araması en çok yapılan şehirlerin yanı sıra ülke genelinde olması bakımından da son derece önemli. Mesai saatleri dışında faaliyet göstermeyen eczaneler ise camlarının üzerinde o gün ve saatte civardaki nöbetçi eczanelerin bir listesini asıyor. Bu listeden yardım alarak da pek çok kişi, kendisine en yakın nöbetçi eczaneyi bulabiliyor. İnternet üzerinden de gün gün hangi muhitte hangi eczanenin nöbetçi olduğunu bulmak son derece kolay.

Örneğin, nöbetçi eczane Pendik, nöbetçi eczane Kadıköy, nöbetçi eczane Alsancak gibi spesifik, ilçe bazında aramalar da internet üzerinden çokça yapılıyor. Işıklandırılmış nöbetçi eczane levhası da görülebilir ve dikkat çeken bir yere konuluyor. Bu sayede herhangi bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçilebiliyor. Nöbetçi personel de hizmetini aksatmayacak şekilde çalışmak ile yükümlü olduğundan acil durumlarda bu medikal birimler dört dörtlük hizmet vermeyi amaçlıyor.