FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Babalık İşlevi
Babalık İşlevi

Babalık İşlevi

2358

Gelişimsel olarak babanın, çocuğun hayatındaki rolü önemlidir. Freud’a göre çocukluk dönemindeki babanın korunmasına yönelik ihtiyaçtan daha önemli ihtiyaç yoktur. Çocuk, ayakta kalabilmek için annenin bakımına ihtiyaç duyar ama babanın güvenilir bir imge olarak orada olması da önemlidir. Bu durum bebeğin sağlıklı gelişimine katkı sağlar.

Bebek doğduğu andan itibaren anneyle simbiyotik ilişki içindedir. Aslında anne burada bebeğin ihtiyaçlarını karşılarken yeterince iyi annelik meşguliyeti içine girer. Bu simbiyotik ilişkiyi kesecek olan babadır. Baba, üçüncü bir nesne olarak kendini ortaya koyar. Burada babanın rolü çok önemlidir. Bu ilişkinin devam etmesi durumu, çocuk için de anne için de ayrışmayı sağlayamadığını gösterir. Bu durum psikoza neden olabilir.  Ama tabiki babanın orada olması gerekmez. Annenin babaya bakış açısı, beklentileri, kendi düşleminde yer vermesi çocuğun baba tasarımlarını oluşturur. Yani annenin gözünde baba değersiz, basit konumdaysa, çocuk için de bu durum aynı olur. Babanın adını koyan, babayı baba yapan annenin söylemidir. 

Babalık işlevi sadece döllenme gibi biyolojik bir konumda değildir. Bunun simgesel toplumsal boyutu da vardır. Baba aynı zamanda üst benliğin temsilcisidir, benlik idealini oluşturan kişidir. Gerçekte baba dediğimizde, babalık işlevinden söz ediyoruz. Bu anlamda baba; sevgi, ilgi, bilgi ve sabırla çalışan, emek verendir. İyi bir baba olmak için sevgi çok gerekli, ama yeterli değildir. Tüm anneler, babalar çocuklarını severler. Bu sevgi, yeterli bilgi, ilgi, sabır ve çalışma ile desteklendiğinde, etkili ve iyi babalık ortaya çıkar.


Psikolog