FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Cinsel Sağlık

Cinsel açıdan fiziksel, duygusal ve sosyokültürel tam olarak iyi olma hali ve bu halin devamlılığı olarak tanılayabileceğimiz cinsel sağlık hem kadınlar hem de erkekler açısından oldukça önemli bir konudur. Cinsel sağlık veya üreme sağlığı, Dünya Sağlık örgütü tarafından kişilerin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar başta olmak üzere istenmeyen gebelik, zorlama, şiddet ve ayrımcılık riski olmadan cinselliğini gerçekleştirebilmesi olarak tanımlanıyor.

Kişilerde belli bir yaştan sonra cinsel yaşamın sağlıklı ve düzenli olması kişinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu açıdan kişilerin belli bir yaştan sonra kapsamlı bir cinsel eğitim alması, toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir.  İki cinsiyetin üreme sistemleri farklı olduğundan cinsel sağlık veya üreme sağlığı konusunu, erkeklerde cinsel sağlık ve kadınlarda cinsel sağlık olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz.

Erkeklerde Cinsel Sağlık

Erkek üreme sistemini inceleyen erkek cinsel sağlığı alanı, erkeklerde yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkların tanı ve tedavisi ile de ilgileniyor. Erkek cinsel sağlığı ile ilgilenen tıp alanına üroloji adı veriliyor. Erkek üreme sistemini ve kişinin cinsel yaşamını olumsuz etkileyen tüm rahatsızlıkların tanı ve tedavisi, ürologlar tarafından gerçekleştiriliyor.

Erkeklerde cinsel sağlık konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Farklı cinsel partnerler ile korunmasız ilişkiye girmekten kaçınmaları cinsel sağlığın korunmasında önemlidir. İstenmeyen gebeliklere neden olan korunmasız cinsel ilişki aynı zamanda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların ve/veya HIV-AIDS’in yayılmasında da etkilidir. Çok sık ve bilinçsiz bir şekilde cinsel ilişkiye girmek, erkeklerde erken veya geç boşalma, iktidarsızlık ve kısırlık oluşmasına da sebep olabilir. Cinsel sağlığınızı korumak için cinsel ilişkilerinize dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Erkeklerde cinsel hastalıklar konusunda bilgi edinmek için kategorimizde bulunan içeriklerimize göz atabilirsiniz. Testis hastalıkları, kısırlık ve varikosel gibi cinsel hastalığınız bulunuyorsa üroloji alanında uzman hekimlere görünmeniz, tedavi açısından yararlı olacaktır.

Kadınlarda Cinsel Sağlık

Kadın üreme sistemini inceleyen kadın cinsel sağlığı alanı, erkeklerde olduğu gibi, yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan rahatsızlıkların tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Kadın cinsel sağlığı ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanı alanı ilgileniyor.

Kadınlarda cinsel sağlık dendiğinde rahim ve rahim çevresinde oluşan kistler, ağrılı adet dönemi, kısırlık, vajinismus gibi hastalıklar öne çıkıyor. Bu hastalıkların belirtisi, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Cinsel ilişkiden zevk almama, orgazm olamama veya farklı bir cinsel rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, tanı koyma ve rahatsızlığınızın tedavisi anlamında size yardımcı olacaktır. Kadın cinsel sağlığı konusunda kadınların dikkat etmesi gereken bir diğer önemli nokta ise rahim ve rahim çevresinin temizliğine özen göstermek olabilir.

Kadın cinsel sağlığı veya genel cinsel sağlık konusunda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız kategorimizde bulunan içeriklerimizi incelemeniz faydalı olacaktır.