FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Çocuk Sağlığı

Çocuk sağlığı doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreç içinde yer alan bireylerin tanı, takip ve tedavisini konu edinen bilim dalıdır. Pediatri olarak da tanımlanan çocuk sağlığı bölümü, 0 ile 18 yaş arasındaki bireylerin sağlık durumu ve hastalıkları ile ilgilenmektedir. Çocuk sağlığı konusu, ülkeler için oldukça önemlidir. Pek çok ülkede çocuk sağlığı koruma ve geliştirme çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Çünkü bu konu, toplumun sağlığını ve geleceğini etkileyen önemli unsurlardan biridir. Bu kategorimizden çocuk sağlığı ve pediatri konusunda uzmanlar tarafından hazırlanan içeriklerimizi inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Ebeveyn olarak çocuğunuzun hem fiziksel sağlığının iyi olması hem de psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi önemlidir. Bu sebeple pek çok anne ve baba, bebeği dünyaya geldikten sonra bebek ve çocuk sağlığı üzerine çeşitli araştırmalar yapıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

0-18 yaş arasındaki bireylerin geçirdiği hastalıklar, tıpta pediatri hastalıkları olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan çocuk hastalıkları; yüksek ateş, soğuk algınlığı, akut solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak ve iç kulak iltihabı, sinüzit, farenjit, bronşit, zatürre, idrar yolu enfeksiyonları olarak sıralayabiliriz. Çocuğunuzu bu gibi hastalıklardan korumak istiyorsanız bebekliğinde aşılarını yaptırmış olmanız önemlidir. Çocuğunuzun düzenli ve sağlıklı beslenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Bunların yanı sıra çocuğunuzun hijyen kurallarına uymasını sağlamanız da gerekiyor. Aynı zamanda çocuğunuzun ateşlenmesi gibi durumlarda bir çocuk sağlığı uzmanından destek almanız önemlidir.

Çocuğunuzun bir uyku düzenine sahip olması, oldukça önemlidir. Düzenli uyku, çocuğunuzun dinlenmesini sağlayarak güne enerjik başlamasında temel faktörlerden biridir. Sağlıklı uyku aynı zamanda çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkilidir. Çocuğunuz belli bir yaşa ulaştıysa kas gelişimi destekleyecek minik egzersiz planları da hazırlayabilirsiniz. Bu konuda hekiminizden doğru bilgiyi edinebilirsiniz. Çocuğunuzu zorlamayacak çocuk egzersizleri, çocuğunuzun gelişimini önemli ölçüde destekleyecektir. Aynı zamanda bu egzersizler ile çocuğunuzun bilişsel anlamda gelişmesine de katkı sağlayabilirsiniz. Pratik fiziksel egzersizler, çocuğunuzun özgüveninin artmasına destek olacaktır.

Çocuğunuzun sağlıklı bir biçimde gelişimini sağlamak istiyorsanız pediatri uzmanlarından destek alabileceğiniz gibi kategorimizdeki içerikleri de inceleyebilirsiniz.