FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Bebekler İçin Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Bebekler İçin Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bebekler İçin Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

1495

Bir bebek sahibi olurken en heyecan zamanlardan birisi de onun için bebek alışverişi yapılan zamanlardır sanırım. Eşim ve ben kızımızın doğumundan aylar önce, anne baba olmanın verdiği heyecanla mobilyalarını, yatağını, hatta birkaç yıl kullanacağı eşyalarının hepsini almıştık. Bu yazı dizimde, bebek alışverişi yaparken, en doğru seçimi yapabilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım.

Ürünlerin yazdığım standart numaralarını taşıyıp taşımadığını sormanız işinizi kolaylaştıracaktır.

KARYOLA SEÇİMİ:

Karyola seçimi yaparken önemli olan, bebeğin yataktan düşmeyeceği, kafasını ve ellerini sıkıştırmayacağı bir karyola olmasıdır. Bebeğin tırmanıp düşmesini engellemek için en az 49,5 cm derinliğinde olmalı ve dikey parmaklıklara aralarında 4,5 cm ile 6,5 cm boşluk bulunmalıdır.
TS EN 716 standartlarına uygun karyolalar bu nitelikleri taşımaktadırlar. Mobilyaların boyandığı boyaların GS (Geprüfte Scherheit-Yüksek Güvenlik ve Kalite Belgesi) içermesi (anti bakteriyel, anti kanserojen) önemlidir.

KARYOLA YATAĞI SEÇİMİ

Yatağın mümkün olduğunca bebeğin içerisine gömülmeyeceği kadar sert bir yatak olması önemlidir. Yatak mümkünse karyolaya tam olarak oturmalı, yatakla karyola arasındaki mesafe kesinlikle 4 cm yi geçmemelidir. Bunun üzerindeki mesafeler bebeğin boğulması içn risk oluşturur. Yatak seçerken BS 1877 (british standarts) standartına uygun bir yatak seçmeniz yerinde olacaktır.

BEŞİK SEÇİMİ

Beşik seçerken sallanma mekanizmasının sağlamlığı ve kiltlenebilir olmasına dikkat edilmelidir. Kazaların önlenmesi açısından bebeğin emekleyebildiği ve ayağa kalkabildiği zamandan önce beşik kullanımı bırakılmalıdır. Beşik seçerken TS EN 1130 standartlarına uygun beşik seçmeniz uygun olacaktır. Bebekleri için en doğru seçimi yapmasına yardımcı olmak istediğiniz HAMİLE annelerimi etiketleyebilirsiniz


Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı