Geri Bildirim
Uyku Eğitimi Vermek İçin Oda Ayırmak Şart Mı?
Uyku Eğitimi Vermek İçin Oda Ayırmak Şart Mı?

Uyku Eğitimi Vermek İçin Oda Ayırmak Şart Mı?

651

Merhaba Sevgili ebeveynler,

Bir çok danışan anne ve takipçi anne ile yaptığım görüşmelerde/yazışmalarda anelerin sıklıkla sorduğu bir konu üzerine yazayım istedim yine.

Bebeğime uyku eğitimi vermek için odasını ayırmam şart mı? 

Hayır, benim danışmanlık programımda uyku eğitimi için böyle bir şart yok. Oda ayırma konusunda nasıl ilerlemeliyim peki diyen anneler için bu konuyu uzunca yazdığım "Odayı ne zaman ve nasıl ayırmalı" isimli postumu okumanızı önerebilirim. 

Peki uyku eğitimi esnasında oda ayırmak gerekirse nasıl ilerlenmeli? 

Ben danışmanlık sürecimi bebeğin, annenin ihtiyaçlarına odaklanarak planlıyor ve her anneye/bebeğe farklı farklı çözümler sunuyorum. Sen şu metodu uygula sen bu metodu uygula şeklinde ilerlemiyorum. Çünkü biliyorum ki her bebeğin ihtiyaçları, hassasiyetleri farklı ve her metod her bebeğe uymaz. 

Örneğin; uyku düzeni sağladığımız, uyku eğitimi verdiğimiz ama buna rağmen gece sık uyanmalar devam ediyorsa bebeğin odasının ayrılmasının işe yarayabileceğini anne ile konuşuyoruz.Neden mi? Bazı bebeklerin ortam seslerine hassasiyetleri daha yüksek anne ile babanın uyurken çıkardığı çarşafın haşır huşur sesinden bile uyanan bebek olduğunu biliyorum. Bu durumda hem ebeveynler (Aman bebek uyanmasın diye dönmeden sabit yatmaya çalışıyor) hem de bebek kalitesiz uykular uyuyabiliyor. 

Özetle bebeğiniz 6. ayı geçti ise; kendi kendine uyumayı öğrendi ise ve siz de odasını ayırmak istiyorsanız elbette bunu yapmanızda bir sakınca bulunmuyor. Ancak bebeğin bir hasassiyeti yok ve anne de bebeği ile aynı odada yatmak istiyorsa ister onu kendi yatak odasında yatırabilir isterse anne bebeğin odasında yatabilir. Karar yine anneye ait. En erken 6. ay en geç ise 2 yaşa kadar çocuğun odasının ayrılması gerektiğini düşünenlerdenim. Çocuğumuzun bağımsızlık mücadelesine verilecek en güzel desteklerden biri de odasını ayırmak. Tabi bu süreçte de doğru adımlar atmak önemli. Anne saatinde sayfama uğramayı unutmayın.

Sevgiler. 


Çocuk Gelişimci & Uyku Danışmanı