FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelikte 3. hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 3. Hafta

3203

Bebeğiniz adım adım büyüyor…

Bu haftada, gebeliğin en kritik olayı olan döllenme gerçekleşir. Yumurtalıktan atılıp tüp boyunca rahme doğru ilerlemekte olan ‘yumurta’ hücresi, ‘sperm’ hücresi ile karşılaşır. Bu olaya ‘döllenme’, oluşan yeni hücreye ise ‘zigot’ denir. Bu dönemde, ileride doğacak bebeğin tüm genetik yapısı ve cinsiyeti belirlenmiş olur.

Döllenmeyle birlikte, hızla çoğalan hücreler anne rahmine doğru hareket etmeye başlar, döllenmenin ortalama 5.-6. gününde embriyo, rahim içerisinde yerleşebileceği uygun bir yere tutunur. Bu olaya ‘implantasyon’ denir. Bu dönemde, birkaç damla olan kendiliğinden gerileyen kanamanız olabilir, bu halk arasında ‘üstüne görme’ diye bilinen implantasyon kanamasıdır. Hafif bir kanamadır; yaşanmaya da bilir.

Gebeliğin 3.haftasında Beta hCG değeri 5 ile 50 (mIU/L) aralığında olabilir. Kanda bakılan hCG değeriniz normal aralıkta olabilir, idrarda bakılan gebelik testiniz negatif çıkabilir. Döllenmeden sonra hCG değeri hızla yükseleceği için yaklaşık bir hafta sonra kanda ve idrarda gebelik testiniz pozitif çıkacaktır.

Gebelikte 3.hafta belirtileri arasında uyku hali, mide bulantısı ve kusma, kokulara karşı hassasiyet gibi belirtiler hafif düzeyde görülebilse de daha çok beklediğimiz anne adayında bu haftada herhangi bir değişiklik olmamasıdır. 

3. Hafta Hamilelik Belirtileri:

Yumuşak ve Şiş Göğüsler:
Birçok kadın bu hissiyatı, adet dönemi öncesi belirtilerinden çok daha yoğun olarak hisseder ve tanımlar.

Bitkinlik, Yorgunluk ve Uyku Hali:
Progesteron adlı hormonun çoğalması ve bebeğinizin oluşum süreci sizde sanki maraton koşmuşsunuz gibi bir hisse neden olabilir.

Sıkça İdrar Boşaltma İhtiyacı:
Hamile kaldıktan hemen sonra devreye girer.

Kokulara Karşı Hassasiyet:
Kokuların daha yoğun hissedilmesi sıkça görülen belirtilerdendir. Bu durum, bir anda yükselen östrojen seviyesinden kaynaklanır.

Tiksinme Hissi:
Belirli gıdalara karşı üretilen tiksinme hissi; iştah artışından daha sık görülen bir belirtidir.

Mide Bulantısı, Kusma ve Sabah Halsizliği:
Çoğunlukla birkaç hafta sonra başlar. Fakat bazı anne adaylarında bu belirtiler daha erken de görülebilir.

Yüksek Vücut Isısı:
Vücut sıcaklığınız 18 günü aşkın bir süredir hafif yüksekse, bu da büyük olasılıkla hamile olduğunuza dair bir işarettir.

Hafif Kanama:
Adet zamanında kırmızı, pembe veya kahverengi renkte hafif kanama yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şiddetli ağrınız da varsa hemen doktorunuzla iletişime geçmenizi öneririz.