FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelikte 11. hafta

Hamilelikte (Gebelikte) 11. Hafta

1620

Gebelikte 11. hafta itibari ile bebeğin organ ve dokularının gelişimindeki en kritik süreç bitmiştir. Çünkü ilk 10 hafta bebeğinizin organ gelişimindeki en kritik ve en hassas dönemdir, ilaç ve toksik maddelere karşı bebeğinizin en hassas olduğu haftalardır.

Bu haftadan sonra organların olgunlaşma aşaması başlamıştır. Bebeğinizin baş-popo uzunluğu 44 mm’ye ulaşmıştır. Gözün iris tabakası şekillenmeye ve karın dışında gelişen bağırsaklar karın içine doğru çekilmeye başlamıştır. Bebeğiniz şuan emebiliyor, esneyebiliyor, yutabiliyor.

İçinde yüzdüğü amniyotik sıvıda soluyabiliyor ve idrarını yapabiliyor.

Parmakları birbirinden ayrıldığı için yakında ellerini açıp kapayabilecek, ayaklarını ve göbek bağını tutabilecek.

Bulantılarınızın azalmaya başladığı, iştahınızın arttığı bir döneme girdiniz artık. Hormonel değişikliğinizden dolayı kabızlık ve mide ekşimesi yaşayabilirsiniz. Rahim büyümeye devam ettiği için sık idrara çıkma, bel ve kasık ağrısı gibi şikâyetleriniz hâlâ devam edebilir.

Göbeğiniz git gide belli olmaya başladı. Bu durumun sorumlusu, progestin adlı gebelik hormonu. Progestin hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından önemli olmasına rağmen şişkinlik, gaz ve geğirmeye neden olmaktadır. Bunun nedeni progestinin yumuşak kasları rahatlatması, sindirimi yavaşlatarak besinlerin bebeğinize daha verimli bir şekilde ulaşmasını sağlamasıdır. Büyümeye devam eden karnınız, organlarınıza daha fazla baskı uygulayarak sizi daha şişkin hissettirecek.

Aşağıdaki besin gruplarından uzak durun;

  • Yemeğinizi yavaş yiyin,
  • Fasulye,
  • Kızartılmış besinler,
  • Gazlı içecekler
  • Şekerler gibi gaz üreten besinlerden

Bu haftaki kontrolünüzde, doktorunuz ‘down sendromu’ ve ‘trizom18’ gibi kromozom anomalilerini taramak amacıyla ikili test isteyebilir.

Hormonların etkisiyle bu haftalarda duygusal anlar yaşayabilirsiniz. Yaşayacağınız her stres, bebeğinizi strese sokabilir ve olumsuz etkileyebilir, bu sebeple mümkün olduğunca rahat olun ve sıkıntılarınızı kafanıza takmamaya, pozitif düşünmeye çalışın. Mutlaka sağlıklı beslenmeye çalışın.

Kalsiyum Alma Zamanı Geldi.

Bebeğiniz hızlı bir gelişim döneminde. Kalsiyum, onun uzayan, gelişen ve güçlenen kemikleri için sizin ise dişleriniz ve kemikleriniz için çok önemlidir.

Bebeğinizin sinirleri ve kaslarının gelişiminde rol oynar; sağlıklı çalışabilmesini sağlar. Kalp atışlarını düzenler ve kanının pıhtılaşmasını sağlayacaktır.

Kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak besinler

  • Süt ürünleri, pastörize süt, peynir, yoğurt
  • Bazı çerez ve tohumlar; özellikle badem ve susam
  • Fasulye ve bakliyat
  • İncir
  • Ispanak