Geri Bildirim

Doğum Öncesi & Sonrası, Doğum Sonrası Depresyon:Postpartum; Hamilelik dönemi ve annenin duygusal değişimlerinin bebeği de derinden etkilediği kanıtlanmıştır. Şiddetine bağlı olmak üzere gebelik sonrasında annenin yaşadığı ruhsal sıkıntı ikiye ayrılmaktadır. Anne Baba Olma Çabası; Öncesi ve sonrasıyla ele aldığımızda uzun bir yolculuktur aslında anne-baba olmak. Emek ister, fedakarlık ister. Endişe, kaygı ve korkular sevinç, huzur ve umutla kovalamaca oynar. Bir duygudan diğerine geçer dururuz. Doğum ve Pıhtılaşma Önleyici İlaçlar; ıhtılaşma önleyici ilaçlara antikoagülan ilaçlar da denmektedir. En sık kullanılan antikoagülan ilaçlar, heparin (fraksiyone olmayan), düşük molekül ağırlıklı heparindir. Gebelikte bunlar içinde en çok tercih edilen düşük molekül ağırlıklı heparindir. Epizyotomi veya Yırtıktan Kaçınmak İçin Neler Yapabilirsiniz? Kegel egzersizleri:  Perine bölgesindeki kasları sıkıp gevşeterek yapılan bu egzersizi hamileliğiniz boyunca (ve sonrasında) aklınıza geldikçe uygulayın. Perine masajı: Hamileliğin son haftalarında perineye ve vajina duvarlarına uygulanan masajla bu bölge esnetilebilir. Nasıl yapılacağını araştırın ve sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza danışın Sıcak uygulama: Rahim ağrı açıklığınız 6-7 cm olduktan sonra perine bölgenize sıcak uygulama yapılabilir.  Normal Doğumun Faydaları ve Sezaryen Doğum; Normal doğuma vajinal doğum demek daha doğru. Kadının vücudu buna uygun olarak yaratılmış. Aslında biz kendi haline bıraksak vücut ve bebek gerekeni yapıyor. Sezaryen oranlarımız yükselmesinin pek çok sebebi var. Bunlardan en önemlisi annelerde şiddetli korkunun oluşmasıdır. Sezaryen İle Doğum Neden Yapılır? Sezaryen kararı için iki çeşit süreç vardır. Birincisi doğum henüz başlamamışken ve gebelik devam ediyorken öncesinde zorunluluktan verilir, ikincisinde de doğum başlamışken normal yolla doğumun gerçekleşmesine engel nedenler varsa gidişata göre karar verilir. Düşüklerden Sonra Ne Yapılmalıdır? Düşük, hamileliğin ilk 23 haftasında bebeği kaybetmeye denir. Düşük vakalarının %75′i ilk 12 haftada gerçekleşir.

Hamilelik Psikolojisi, Eyvah, Hamileyim! (Gebelikte Yaşanan Korku ve Kaygılar); Çocuk sahibi olacak anne ve baba adayları için hamilelik süreci oldukça heyecan verici bir süreçtir. Hamilelik sürecinde anneler fiziksel olduğu kadar duygusal değişimlerde yaşarlar. Bu duygusal değişimlerin içerisinde annenin yaşadığı yoğun kaygı ve korkular da yer alır. Hamilelik Sürecinin Psikolojik Boyutu; Hamilelik, bir kadının hayatını değiştiren ve anlamlı kılan en önemli olaylardan bir tanesidir. Bu süreç anne adayı için fizyolojik açıdan önemli olduğu gibi psikolojik açıdan da önemlidir. Emzirme Döneminde Anne Psikolojisi; Her annenin hayali çocuklarını en sağlıklı şekilde beslemek ve büyütmektir. Bu yüzden insanlık tarihi boyunca emzirmek toplum tarafından büyük ilgiye ve övgüye maruz kalmıştır. Emzirmemek ya da emzirememek ise tam tersi toplum tarafından negatif eleştiriye maruz kalma sebebidir. Günümüzde de uzmanlar çocuklara gerekmedikçe mama verilmemesi gerektiğini ve 2,5 yaşına kadar anne sütü alımının devam etmesi gerektiğini savunmaktadırlar. Peki bu işin baş rolündeki kadınlar emzirme döneminde psikolojik olarak hangi süreçlerden geçmektedirler? Hamilelikte Panik Atak; Panik atak ve belirtileri :Panik atak, aniden ve çoğu kez nedensiz yere gelen ve fiziksel belirtilerle kendini gösteren bir panik halidir. Panik atak, kişilerin gündelik hayatında yaşadığı stresin yaratmış olduğu fiziksel ve ruhsal belirtilerden çok daha ileri düzeyde deneyimledikleri bir kaygı yaşantısıdır. ​Lohusa Sendromu Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir? Doğum yapan kadınların birçoğunda lohusa sendromu görülür. Peki lohusa sendromu nedir? Lohusa sendromu doğum sonrasında görülen, birkaç gün içerisinde başlayan ve 7-10 gün arasında düzelen bunaltı, sıkıntı, sinirlilik hali, ağlama nöbetleri, çabuk sinirlenme, unutkanlık ve birçok semptomu içeren bir dönemdir. Doğumdan Sonra Anne Bebek Bağlanması; Doğum anını takip eden ilk dakikalar ve saatler, bebeğin yeni dünyasıyla ile ilgili ilk mesajlarını aldığı kritik saatlerdir ve gelecekteki davranışları üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü ve tüm diğer kuruluşlar, doğumdan sonra bebeğin, her şey yolundaysa, doğar doğmaz anne kucağına verilmesini önerir.

Hamilelikte Sağlık, Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Önlemler; Çok yağlı ve baharatlı yemeklerden uzak durun.Sindirimi zor yemekler yemeyin. Öğünlerinizi bölerek azar azar yiyin.Sabah yataktan kalkmadan başucunda bulundurulan tuzlu kraker, beyaz leblebi yedikten sonra 30 dakika daha yatar pozisyonda durup ardından ayağa kalkmak ani sabah kusmalarını önleyebilir. Gebelikte Vajinal Akıntı; Gebelik süresince anne adaylarının birçoğunda vajinal akıntı görülebilir. Bunlar genellikle gebeliğe bağlı etkenlerle gelişen fizyolojik akıntılardır. Dört Boyutlu Ultrason Nedir, Zararı Varmıdır? 4D ultrasound (dört boyutlu ultrason): Genişlik, uzunluk ve derinlik ölçümlerini 4 boyutlu ultrason yaparak, beklemeden anında görüntü veren son teknoloji ürünlerdir. Hamilelikte Bebeklerin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? Anne rahmindeki bebeğin cinsiyeti aslında gebeliğin ilk günlerinden itibaren bellidir. Ancak bizim bunu görebilmemiz için bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması gerekir. Ultrason bebeğin cinsiyetini belirlemek amacıyla en yaygın kullandığımız yöntemdir. Hamilelikte Göbek Çizgisi Nedir? Neden Oluşur? Hamilelikte göbeğin orta kısmında oluşan koyu renkli çizginin varlığı anne adaylarının büyük bir kısmını rahatsız etmektedir. Üstelik bu çizginin oluşum nedeni bilinmediğinden bazen sağlıksız bir durum olabileceğinden de endişe edilebilir.Gebelikte Emniyet Kemeri Nasıl Takılmalıdır? Gebelikte emniyet kemeri kısa yolculuklarda bile önemlidir. Gebelik sırasında otomobil içerisinde kaza nedeniyle travmaya maruz kalan birçok kadın olmaktadır ve emniyet kemeri bu travmaları azaltmaktadır. Yalnız gebelik sırasında emniyet kemerinin takılma biçimine dikkat etmek gerekir, yanlış takılması zararlı olabilir.

Tüp Bebek; Tüp Bebek Tedavisinde Kadınlarda Beslenme; Bebek sahibi olmaya karar veren anne ve baba adayları, sıkıntılı, zor süreçlerden geçerek tüp bebek tedavisine karar verdiniz. Peki tüp bebek tedavisinde beslenme konusunda nelere dikkat etmelisiniz? Tüp Bebek Nedir? Normal yollardan bebek sahibi olamayan kişilerin kendilerine ait üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi işlemine tüp bebek uygulaması adı verilmektedir. Bu işlem in-vitro döllenme adını almaktadır. Tüp Bebek Aşamaları; Tüp bebek tedavisi genellikle evliliklerinin altı ayını geride bırakmış ve bunun sonrasında hala çocuk sahibi olamamış olan çiftlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Tüp bebek tedavisinin belirli birkaç aşaması bulunmaktadır. 

Hamilelikte Beslenme; Sütünüzü artıracak en büyük güç: SEVGİNİZ; Bebeğinizle iletişiminizin başlangıcıdır anne sütü… Düşünsenize bir süt var ve bebeğinizin bütün ihtiyaçlarına yetişiyor, hastalansa eksik kalan vitaminler minnoş bebeğinizin ihtiyacına göre şekil alıyor. Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? Gebelikte beslenme nasıl olmalı sorusu birçok anne adayının kafasını karıştırır. Bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi annenin bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmesinin önemli bir rolü vardır. Anne Sütünün Ağrı Kesici Özelliği; Her canlı için anne sütü, yavrusunun en kaliteli, en güvenilir besinidir. Bebeğin, emme şekli, periyodu, annenin hormonları, çevresel faktörler, kişisel faktörler anne sütü miktarına etki edebilir, hatta kesilmesine bile sebep olabilir. Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?; 

Hamilelikte Güzellik & Bakım; Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı; Ağız ve diş sağlığının sürekliliğini sağlamak ve hayat boyu etkili, yeterli dişlere sahip olmak için mutlaka düzenli ağız bakımının sağlanması gerekmektedir. Gebelikte Saç Boyanması Zararlı mı?; Gebelikte saç boyama konusu biz hekimlerin oldukça sık karşılaştığı bir sorudur. Bu konuda yeterli çalışma bulunmamasına rağmen; gebelikte saç boyatmanın bebeğe zararlı olduğunu bildiren bir yayın yoktur. Ancak bu konuda doktorlar arasında fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Hamilelerde Cilt Bakımı; Hamilelikte yoğun hormonal farklılıklardan dolayısıyla dolaşım ve metabolizma hızlanır, diğer organlarda olduğu gibi deride de bir takım değişiklikler görülür. Hamilelikte Dövme ve Kına Yaptırmak; Hamilelikte anneler bebeklerini, kötü etkileyecek şeyleri yapmamaya çalışırlar. Bebek, anneden gelen besinler ile beslenmektedir. Bu nedenle annenin yediği ve içtiği her şey bebeği de etkilemektedir.

Anne & Babalar İçin Kitap Önerileri, Hamilelikte Cinsellik, Gebelikte Cinsel Yaşam Nasıl Olmalıdır?; İnsanlarda açlık, susuzluk gibi içgüdülerin yanı sıra neslin devamını sağlayan cinsellik içgüdüsü bulunmaktadır. Bununla insanlarda libido denilen cinsel arzu harekete geçirilmektedir. Kişiler cinselliğin kaynağını bu şekilde alır. Cinsellik gelişmiş toplumlarda rahatlıkla paylaşılabilen bir konu olurken, gelişmekte olan toplumlarda yaşayanlar tarafından halen tabu olarak görülmektedir. Kaç Aylık Hamileyken İlişkiye Girilmez?; Hamilelik sürecinde çiftlerin cinsel hayatına ne kadar süre devam edeceği bebeğin gelişimi ya da gebeliğin haftası ile alakalı değildir. Kısacası gebelik döneminde cinsel hayatı kısıtlayıcı etkenler arasında hamileliğin kaçıncı ayında olduğu değil, gebelik sürecinde herhangi bir sorunun olup olmadığı önemlidir. Gebelikte Cinsellik Fizyolojisi; Gebelikte üçer aylık dönemlere göre meydana gelen cinsel işlev değişiklikleri şöyle özetlenebilir: 1.Trimaster: Bu dönemde cinsel ilişki sıklığında cinsel arzu ve orgazmda azalma vardır. Gastrik distres, bulantı kusma, yorgunluk uykuya yönelim, genel fiziksel rahatsızlık, meme ve vajinada rahatsızlık, bebeğe zarar verme ve düşürme korkusu libidonun azalmasına yol açan major faktörlerdir. 

Hafta Hafta Gebelik, Hesaplamalar, Yumurtlama (Ovülasyon) Dönemi Hesaplama, Gebelik Hesaplama, Çocuk Yetişkin Boyu Hesaplama, Vücut Kitle İndeksi Hesaplama, Doğum Tarihi Hesaplama