FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Kadın Sağlığı

Toplum sağlığı açısından oldukça önemli olan kadın sağlığı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “fiziksel, bilişsel ve sosyal anlamda tam bir iyi olma hali” olarak tanımlanıyor. Ancak genel anlamda kadın sağlığı, kadınların üreme sağlığı olarak tanımlanıyor. Bu açıdan bakıldığında kadın sağlığı, bir toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Dünyada kadın sağlığı konusunda çeşitli çalışmalar yapılıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda kadın sağlığını etkileyen başlıca faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz: Ülkenin gelişmişlik düzeyi, sosyal politikalar, beslenme, kronik hastalıklar, gebelik komplikasyonları, doğurganlık seviyesi. Tüm bu faktörler, kadın sağlığını etkileyen başlıca unsurlardır.

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Kadınlar, yaşamları boyunca çeşitli rahatsızlıklar ile karşılaşabilir. Kadın hastalıkları ile mücadele etmede hastalığın erken teşhis edilmesi önemli bir konudur. Bu sebeple düzenli aralıklarla bir kadın doğum uzmanına muayene olmak hem kadın sağlığı hem de toplum sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Kadın hastalıkları genellikle rahim ve çevresinde oluşan kistlerden kaynaklanıyor. Bu hastalıklar, kimi kadınlarda genetik olarak aile büyüklerinden aktarılıyor kimi kadınlarda ise strese veya yanlış beslenmeye bağlı gelişiyor olabilir.

Kadın hastalıkları konusunda analiz yapıldığında birçok kadının hemen hemen aynı hastalıktan mustarip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu hastalıkları; vajinal enfeksiyon, ağrılı adet görme, miyom, çikolata kisti, adet öncesi sendrom (PMS), over kistleri, polikistik over sendromu, HPV enfeksiyonu olarak sıralayabiliriz.

Kadın hastalıklarının belirtileri, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Ancak adet döngünün ve rahim veya rahim çevresinin belirli aralıklar ile kontrol edilmesi, hastalığın teşhis edilmesinde önemlidir. Adet döngünüzde bir düzensizlik varsa veya rahim çevrenizi kontrol ederken bir kitle oluşumu fark ettiyseniz bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız yararlı olacaktır.

Kadın Sağlığını Etkileyen Diğer Faktörler

Kadın sağlığı, oldukça geniş bir alandır. Çünkü anne, çocuk ve toplum sağlığı açısından kadın sağlığı önemli bir yere sahiptir. Kadınların gebelik dönemlerinde sağlıklı bir ruh ve bedene sahip olmaları, sağlıklı çocuklar dünyaya getirmelerinde etkilidir. Bu nedenle birçok ülke, kadın sağlığını iyileştirmeye yönelik araştırmalar ve çalışmalar gerçekleştiriyor.

Aile ve toplumda kadının yeri, kadınların sağlık durumu, sağlık hizmetleri gibi faktörler, kadı sağlığı konusunda temel belirleyicilerdir. Eğitim, meslek, gelir düzeyi, sosyal ve yasal açıdan özerk olma hali, kadınların hem psikolojik hem de fiziksel olarak iyi hissetmelerine olanak sağlıyor. Öte yandan kadınların beslenme durumu, gebelik sayısı, doğurganlık seviyesi gibi konular da kadın sağlığını belirleyen unsurlar arasında yer alıyor. Sağlık hizmetlerinin varlığı ve hizmetlerin ulaşılabilirliği, temel sağlık hizmetleri ve aile planlaması gibi faktörler de kadın sağlığını koruyup iyileştiren diğer belirleyicilerdir. Ülkelerin gelişmişlik seviyesi, kadın sağlığı konusunda önemli olan bir diğer unsurdur. Çünkü genellikle gelişmiş ülkeler, kadın sağlığı için önemli adımlar atıyor.

Kadın sağlığı konusunda daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız şu an da doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz. Kategorimizde yer alan içeriklerimiz, kadın sağlığı konusunda uzmanlığını kanıtlamış kişiler tarafından oluşturuluyor. İçeriklerimiz ile kadın sağlığı konusunda net ve doğru bilgileri edinebilirsiniz.