FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Bebekler İçin Yemek Tarifleri

Bebeklerin ek besin sürecinde anne sütünün yanında çeşitli gıdalar tüketmesi gerekiyor. Ebeveynler için oldukça heyecanlı bir süreç olan ek gıda sürecinde bebeğiniz için besleyici gıdalar hazırlamanız önemlidir. Bebeğinizin gelişimi için besleyici gıdalar tüketmesi, son derece faydalı olacaktır. Fiziksel anlamda onun gelişimine katkı sağlamak için bu süreçte bebekler için yemek tarifleri iyi birer alternatiftir.

Ek gıda dönemindeki bebekler için yemek menüsü hazırlarken gıdaların bebeğinizin yaşına uygun olması önemlidir. Örnek vermek gerekirse; bebeğiniz 8 aylık olduğunda havuç, balkabağı, tatlı patates ve yeşil kabak gibi sebzeler ile yemekler hazırlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak mevsimine uygun taze fasulye, brokoli, karnabahar, kereviz, bezelye ve barbunya yemekleri de uygun olacaktır. Sebze yemeklerinin yanında bebeğiniz için tarhana, mercimek gibi unlu çorbalar da oldukça faydalıdır. Kategorimizde bulunan yemek tarifleri ile bebeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz.

Bebekler Hangi Yemekleri Sever?

Altıncı aydan sonra ek gıda dönemi bebeklerin, anne sütünün yanında farklı tatları keşfetmeye başladığı süreçtir. Bu süreçte hazırlayacağınız yemekler ile bebeğinizin fiziksel açıdan gelişimine destek olabilirsiniz. Bebeğiniz ek gıda sürecinin ilerleyen dönemlerinde tatları ayırt etmeye başlayacaktır. Bunun sonucunda kimi yemekleri sevecek kimisini de sevmeyecek.

Brokoli, kuru fasulye, mercimek, patates gibi gıdalar ile hazırlayacağınız nefis bir yemek ile çocuğunuz için besleyici bir ara öğün hazırlayabilirsiniz. Bebeğiniz için hazırlayacağınız yemeklerde tuz ve baharat kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde çocuğunuz ana malzemenin tadını alamayacak ve baharatlar midesinin ekşimesine sebep olacaktır. Bu da bebeğinizin rahatsız hissetmesine sebep olabilir.

Bebekler için yemek tarifleri arasında bulunan köfte, mücver, kroket, patatesli tavuk ile minik bebeğinize harika bir yemek menüsü hazırlayabilirsiniz. Köfteleri yağsız kıymadan veya brokoli, mercimek, kuru fasulye, patates gibi sebzelerden hazırlayabilirsiniz. Bebeğiniz için besleyici ve faydalı olacağından sebzeler ile hazırlayacağınız köfteleri, 2 ara öğünde bir miktar verebilirsiniz.

Kategorimizde yer alan birbirinden lezzetli bebekler için yemek tariflerini tercih ederken bebeğinizin yaşını göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Bu tarifler, bebeğinizin yeni lezzetleri keşfetmesine olanak sağlarken fiziksel gelişimine de katkı sağlayacaktır.