FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Çocuk Gelişimi

Çocuk gelişimi, isminden de anlaşılacağı üzere doğumdan 18 yaşına kadar çocukların gelişimini kapsayan alandır. Kendi içerisinde fiziksel gelişim ve bilişsel gelişim olarak ayrılan çocuk gelişimi konusunun oldukça kapsamlı bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Anne ve baba olarak çocuğunuzla iletişiminiz, davranışlarınız çocuğunuzun gelişimini etkileyen en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Bu sebeple çocuğunuzun gelişim sürecinde sizi yanında hissetmek istemesi olağan bir durumdur. Bu süreçte çocuğunuzla geçireceğiniz vakitleri; keyifli, eğlenceli, eğitici ve öğretici kılmalısınız. Ebeveyn olarak çocuğunuzun gelişiminde neler yapmanız gerektiği konusunda detaylı bilgileri, kategorimizde bulunan içeriklerimizden inceleyebilirsiniz.

Çocuk Gelişiminde Ebeveynlerin Rolü

Çocuğunuzun gelişiminde anne ve baba olarak sizin rolünüz oldukça önemlidir. Hamilelik sürecinizde sizinle birlikte gelişen bebeğiniz, dünyaya geldikten sonra da anne ve babası olarak siz, çocuğunuzun rol modeli olacaksınız. Bu bağlamda anne ve baba olarak sizin aranızdaki diyaloğun sağlıklı olması, çocuğunuzun özellikle psikolojik ve bilişsel gelişimine artılar sağlayacaktır. Öte yandan çocuğunuzla diyalog kurmayı ve keyifli vakit geçirmeye de özen göstermelisiniz. Çocuğunuzla bir oyun veya egzersiz rutini oluşturmanız, onun gelecekte kendine güven duymasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun yeni beceriler kazanması ve becerilerini geliştirebilmesi için oyunlara ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Eğitici ve öğretici oyunlar ile çocuğunuzun kendini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuz için gününüzü oyun saati, yemek saati, uyku saati gibi ayırabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun disiplin duygusu gelişecek ve zaman planlama yeteneği küçük yaşlardan itibaren artacaktır. Çocuğunuzla belirli zaman aralıklarında oyun alanlarını ziyaret edebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz yaşıtları ile iletişim kurarak sosyal becerilerini geliştirebilir. Evinizde çocuğunuz için bir oyun alanı inşa edebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz hem kendini geliştirecek hem de keyifli vakit geçirecektir.

Müsait olduğunuz zamanlarda onunla parkta veya ormanlık alanlarda keyifli yürüyüşler yaparak doğa bilincinin oluşmasını da sağlayabilirsiniz. Ya da günlük belirli zaman dilimlerinde çocuğunuza eğlenceli ve eğitici hikâyeler anlatabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesini sağlarken belirli konularda duyarlılık kazanmasını da sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun küçük yaşlarda yabancı dil öğrenmesi, ilerleyen dönemlerde onun için büyük bir artı olacaktır. Bu sebeple çocuğunuz ile İngilizce, Almanca veya İspanyolca müzikler dinleyebilir, çizgi filmler izleyebilirsiniz.

Çocuk gelişim süreci, bebeklik ve çocukluk döneminin yanı sıra ergenlik dönemini de kapsayan uzun bir süreçtir. Birçok ebeveyn, özellikle ergenlik dönemine girmiş çocukları ile iletişim kurmakta güçlük yaşayabilir. Öncelikle bunun olağan bir durum olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çocuğunuzla iletişim kurmakta zorluk yaşıyorsanız bir pedagogdan veya psikologdan destek alabilirsiniz. Çocuk gelişimi kategorimizde bulunan içeriklerimizi okuyarak çocuğunuzun gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.