FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Doğum Öncesi & Sonrası

Gebelik süreci, yetişkin her insan için heyecan ve merak dolu bir süreçtir. Anne ve baba adayları için bu süreci, doğum öncesi ve sonrası olmak üzere iki aşamaya ayırabiliriz. Doğum öncesinde anne adayları, hormonal ve fiziksel anlamda yaşadığı değişikler yaşamaktadır. Gebelikle birlikte kilo alan ve vücut yapısı değişen anne adaylarında psikolojik değişiklikler de gözlemlenmektedir. Doğum sonrasında birçok anne adayı, gebelikte aldığı kiloları vermek için sıkı bir diyet ve egzersiz programı uygulamaktadır.

Gebelik ile başlayan doğum öncesi sürece “prenatal dönem” adı verilmektedir. Bebeğin anne karnında gelişimini sürdürdüğü bu dönem; ovum evresi, embriyo evresi ve fetüs evresi olmak üzere üçe ayrılır. Ovum evresi, döllenmeden ikinci haftaya kadar olan süreci kapsarken embriyo evresi ise bebeğin gelişiminin tamamlanmaya başladığı süreçtir. Doğum öncesi süreçte anne ve baba adaylarını düşündüren konulardan biri elbette doğumun nasıl olacağıdır. Doğum yaklaştıkça özellikle anne adaylarındaki stres ve endişe artmaktadır. Hamilelik psikolojisi, bebeğin gelişimini etkileyen doğum öncesi faktörler arasında yer almaktadır. Anne adayının yaşadığı korku ve endişe, doğum öncesi depresyon yaşamasına sebep olabilir. Bu sebeple anne adaylarının uzmanlardan psikolojik destek alması önemlidir. Doğumu daha da kolaylaştırmak için doğum öncesi egzersizler de bulunuyor. Bu egzersizler sayesinde özellikle normal doğum yapacak anne adaylarının doğumları kolay bir biçimde gerçekleşebilir.

Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Heyecan dolu gebelik sürecinden sonra bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldıysanız anne ve baba olarak mutluluğunuz katlanarak artacaktır. Doğum öncesinde olduğu gibi doğum sonrasında da annelerin vücutlarında hormonal, fiziksel ve psikolojik olarak değişiklikler ile karşılaşabilir. Doğum sebebiyle vücudun belirli bölgelerinde meydana gelen çatlaklar ve alınan fazla kilolar, bir süre sonra canınızı sıkabilir. Ancak bu gibi durumları dert etmeniz, psikolojik açıdan kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. Bu sebeple aldığınız fazla kilolardan düzenli bir şekilde gerçekleştireceğiniz egzersizler ile kurtulabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Doğumun gerçekleşmesinin ardından annede doğum sonrası depresyon belirtileri gözlenebilir. Genel depresyon belirtileri ile benzerlik gösteren doğum sonrası depresyon; annenin kendisini yorgun ve bitkin hissetmesine sebep olabilir. Aynı zamanda iştah kaybı veya artışı, uyku düzensizliği gibi durumlarda görülebilir.

Doğum sonrası adet düzensizliği de yeni doğum yapmış annelerin yaşadığı sorunlardan biridir. Adet/regl süreciniz bir süre sonra düzene girecektir. Doğum sonrası bebeklerinin üzerine titreyen anneleri doğum sonrası enfeksiyon olayı ile karşılaşmak da tedirgin olmalarına sebep olabilir. Ancak bu konuda bir uzmana danışmanız, sağlıklı olacaktır. Kendinizin ve bebeğinizin kontrollerini zamanında ve eksiksiz olarak gerçekleştirmeye özen göstermeniz yararlı olacaktır.

Anne ve baba adaylarının doğum öncesi ve doğum sonrası dikkat etmesi gerekenleri kategorimizde sizler için derledik. Lohusalık süreci, sezaryen, normal doğum ve sezaryen doğum gibi konular hakkında bilgi almak için kategorimizdeki içerikleri inceleyebilirsiniz.