Geri Bildirim
Normal Doğumun Faydaları ve Sezaryen Doğum
Normal Doğumun Faydaları ve Sezaryen Doğum

Normal Doğumun Faydaları ve Sezaryen Doğum

611

Normal doğuma vajinal doğum demek daha doğru.

Kadının vücudu buna uygun olarak yaratılmış. Aslında biz kendi haline bıraksak vücut ve bebek gerekeni yapıyor.

Sezaryen oranlarımız yükselmesinin pek çok sebebi var. Bunlardan en önemlisi annelerde şiddetli korkunun oluşmasıdır.

Normal doğum denilince herkesin aklına ağrı, acı ve olumsuz şeyler geliyor. Çünkü insanlar hep olumsuz anılarını paylaşıyorlar. Normal doğum biraz sabır gerektiren bir olaydır. Toplum olarak biraz sabırsız ve garantici bir toplum olduk. Sezaryen doğumda da normal doğumda da hiç bir şeyin garantisi yoktur. Yaşamın ne kadar garantisi varsa, doğumunda o kadar garantisi var.

Sezaryen doğumun tercih edilmesinin nedeni, doğum zamanının belli olması, planlı oluşudur. Sezaryen doğum toplumun isteklerine uygun bir doğum şekli haline geldi. Ama bu doğru değil. Sezaryen doğum tercihi birden bire azaltılamaz. Ancak annelerimizin bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor.

Annelerin fiziksel ve ruhsal olarak doğuma hazır olmaları lazım. Biz biraz bu hazırlık sürecini es geçtiğimiz için korkular oluşuyor ve bu ruh hali anneleri sezaryen doğumu tercih etmelerine neden oluyor. Bizimde ileride buna yönelik bir eğitim planlarımız var.

Sezaryen doğum tercih ettiğimiz bir şey değil, ama çok korkunç bir şey de değil. Gerekli olduğunda yapılması gereken müdahaleli bir doğum şekli.

Bebekte çok büyük eksiklere neden olmaz. Ama normal doğumun bazı avantajları var. Bebek normal doğumda dış ortama çok daha çabuk uyum sağlıyor. Vajinal doğan bebekler enfeksiyonlara karşı daha dirençli oluyor. Daha az alerjik reaksiyonları oluyor.

Sezaryen doğumda bebeği ortamından birden bire çıkarıyoruz. Bebeğin gelişine biz karar verdiğimiz için nefes sıkıntıları çekebiliyorlar.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı