FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Kaç Aylık Hamileyken İlişkiye Girilmez?
Kaç Aylık Hamileyken İlişkiye Girilmez?

Kaç Aylık Hamileyken İlişkiye Girilmez?

3395

Hamilelik dönemi ve cinsel ilişki

Hamilelik sürecinde çiftlerin cinsel hayatına ne kadar süre devam edeceği bebeğin gelişimi ya da gebeliğin haftası ile alakalı değildir. Kısacası gebelik döneminde cinsel hayatı kısıtlayıcı etkenler arasında hamileliğin kaçıncı ayında olduğu değil, gebelik sürecinde herhangi bir sorunun olup olmadığı önemlidir. Hamilelik döneminde genellikle baba adaylarının cinsel ilişki esnasında bebeğe zarar verebilme düşüncesi nedeni ile cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Ancak cinselliğin hamileliğin herhangi bir ayında bebeğe zarar verecek ya da gebeliği engelleyecek bir eylem değildir. Fakat erken doğum riskinin söz konusu olmadığı durumlarda bu düşünce geçerli olmaktadır. Ayrıca uzmanlar cinsel ilişki sayesinde salgılanan mutluluk hormonlarının bebeğe olumlu yönde etkileyebilmesi için hamilelik döneminde cinsel ilişkiyi önermektedir.

Hamilelik döneminde girilen cinsel ilişkinin bebeğe bir zararı var mı?

Yukarıda bahsedildiği üzere cinsel ilişki fizyolojik bir olaydır ve bebeğe kesinlikle herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Özellikle hamileliğin son aylarında girilen cinsel ilişkinin süreci olumlu yönde etkilediğine dair bilimsel olarak açıklanmış bazı bilgiler yer almaktadır. Cinsel ilişki sırasında salgılanan bazı hormonlar ve sperm içindeki bazı bileşenler 37. gebelik hastasından sonra normal doğum eyleminin başlamasında tetikleyici role sahiptir. Bu nedenle doktorunuz gebelik sürecine göre cinsel hayatınız konusunda daha doğru bilgileri verecektir.

Ayrıca cinsel ilişkinin yanı sıra cinsellikteki pozisyonda önemlidir. Gebelik sürecinde çiftlerin bebeğe baskı yaratmayacak pozisyonlarda olması ve baba adaylarının daha dikkatli ve yumuşak davranması gerekir. Bu faktörler doğrultusunda hamileliğin her ayında cinsel hayat devam edebilir. Ancak bu konuda doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almanız önerilmektedir. Özellikle riskli gebeliklerde cinsel hayat olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Gebeliğin kaçıncı ayında cinsel ilişkiye girilmez?

Hamileliğin her ayında cinsel ilişkide bulunulabilir. Ancak bu aşamada belirleyici rol oynayan faktörler ise, düşük ve erken doğum riskinin olup olmadığıdır. Eğer doktorunuz cinsel ilişki için herhangi bir kısıtlama getirmediyse, hamileliğin son aylarında da cinsel ilişkiye girilebilir.

Gebelik sürecinde girilen cinsel ilişkinin anne adayına, bebeğe ve hamilelik sürecine olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak çiftlerin özellikle anne adayının psikolojik kökenli bazı endişeleri var ise, bu konuda zorunlu tutulmaması gerekir. Aksi halde anne adayının ciddi psikolojik sorunları yaşamasına ve bebeği de etkilemesine neden olunabilir. Fakat herhangi bir gebelik komplikasyon riski bulunmayan ve psikolojik endişe barındırmayan çiftler hamileliğin her ayında cinsel ilişkide bulunabilir. Ayrıca cinsel ilişkinin yarattığı mutluluk hormonu anne adayı ve bebek için faydalı etkileye sahip olduğu için önerilmektedir.

Gebelikte cinsel ilişkiye ne zamana kadar girilebilir?

Eğer gebelik sürecinde karşılaşılabilecek komplikasyon riski ve baba adayının herhangi bir cinsel hastalığı yoksa gebeliğin her ayında cinsel ilişkiye girilebilir. Ayrıca bu konuda anne adayının isteği ve psikolojik durumu da göz önünde bulundurularak, sağlıklı bir cinsel hayatla birlikte, sağlıklı bir gebelik süreci geçirilebilir.

Hamilelikte cinsel birlikteliği kısıtlayan faktörler nelerdir?

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Düşük riski
  • Erken doğum riski
  • Psikolojik sorunlar


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı