FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Bebekler İçin Ara Öğün Tarifleri

Ek gıda döneminde bebeğinizi, anne sütünün yanında ara öğünler ile de destekleyebilirsiniz. Besleyici ara öğün tarifleri, bebeğinizin vücudunun gereksinim duyduğu besinleri ona sunarken farklı lezzetler keşfetmesine de olanak sağlayacaktır. Kategorimizde bulunan ara öğün tarifleriyle bebeğinizin sindirim ve bağışıklık sisteminin çalışmasına destek olabilirsiniz.

Bebekler için oldukça önemli olan ek besin sürecini besleyici tarifler ile daha faydalı hale getirebilirsiniz. Bebeğinize yedireceğiniz ara öğünlerin, vücudunun enerji ihtiyacını karşılayacağını aklınızdan çıkarmayın. Aynı zamanda ara öğünleri hazırlarken kullandığınız gıdaların mevsiminde olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebekler İçin Ara Öğün Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?

Bebeğiniz 7 aylık olduktan sonra anne sütünün yanında hazırladığınız ara öğünler ile beslenmesine destek olabilirsiniz. Anne sütünün yanında bebeğinizin gelişimi için hazırlayacağınız ara öğünlerin besleyici gıdalardan oluşması önemlidir. Sonuçta bu gıdalar, bebeğinizin gelişimini ve sağlığını önemli ölçüde etkileyecektir.

Bebeğiniz için besleyici bir ara öğün hazırlamak için onun yaşını göz önünde bulundurmalısınız. 7. ayını dolduran bebeğiniz henüz çiğneme refleksi bulunmadığı için katı gıdaları tüketmekte zorlanabilir. Bu nedenle 7 aylık bebeğinize hazırlayacağınız ara öğünlerin kolay tüketilebilir olması gerekiyor.

Bebeğinize 8. aydan itibaren kabak, fasulye,  brokoli, balkabağı gibi sebzelerden lezzetli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Bu sebzeler, lifli yapıları ile bebeğinizin fiziksel anlamda gelişimini destekleyecektir. Ancak bu sebzelerden hazırlayacağınız ara öğünlerin faydalı olabilmesi için gıdaları mevsiminde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bebeğiniz 1 yaşına girdiğinde ise onun için poğaça gibi lezzetli ve besleyici ara öğünler, idealdir. Çiğneme refleksi yavaş yavaş gelişen bebeğiniz, daha katı gıdalar tüketmek için hazırdır. Bu sebeple besleyici poğaça tarifleri, bu yaşlarda onun için ideal olacaktır.

Bebeğiniz için hazırlayacağınız ara öğünlerde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ara öğünlerin içeriğinde baharat, tuz, şeker gibi maddelerin bulunmamasıdır. Bebeğinizin ara öğünlerde tüketmesi için hazırlayacağınız tatlı lezzetlerin tadını içeriğinde kullandığınız meyvelerden alması, bebeğiniz için yararlı olacaktır.