FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Doğumdan Sonra Anne Bebek Bağlanması
Doğumdan Sonra Anne Bebek Bağlanması

Doğumdan Sonra Anne Bebek Bağlanması

1936

Doğum anını takip eden ilk dakikalar ve saatler, bebeğin yeni dünyasıyla ile ilgili ilk mesajlarını aldığı kritik saatlerdir ve gelecekteki davranışları üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü ve tüm diğer kuruluşlar, doğumdan sonra bebeğin, her şey yolundaysa, doğar doğmaz anne kucağına verilmesini önerir.

Bu anlarda anne-bebek buluşmasının pozitif etkilerini en yüksek seviyede yaşatmak için, sessiz bir ortam sağlanmalı ve bu buluşma anına saygı gösterilmelidir.

Doğduktan sonra direk annesinin kucağına verilen bebekler de salınan hormonların etkisiyle bebeğin dış dünya ile olan ilişkisi ve anne ile olan ilişkisi üzerinde önemli olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır.

Bunun haricinde anne bebek bağlanmasının hızlandırmak için anne olabildiğince bebeğiyle vakit geçirmeli, yapabiliyorsa bakımlarını kendisi yapmalıdır. 

Doğumdan sonra ilk haftalar çok önemlidir bu nedenle olabildiğince az misafir kabul etmeye çalışın, sizi strese sokacak kişilerden uzak durun, beslenmenize dikkat edin, uykusuz kalmayın ve her daim pozitif düşünün. Bebeğinize dokunun, onu sevin, göğsünüze yatırın orada kalsın bir süre, ona kısık bir sesle sevgi dolu sözcükler söyleyin.. Unutmayın o küçücük beden her şeyiyle size muhtaç.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı