FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Teknolojiyi Sofradan Kaldırıyoruz!
Teknolojiyi Sofradan Kaldırıyoruz!

Teknolojiyi Sofradan Kaldırıyoruz!

176

Teknoloji hayatımızın büyük bir bölümünde yer alıyor. 7'den 70'e diye verdiğimiz örnek artık aylık bebeklere kadar düştü. Teknoloji çağında olmamız çocuklarımızı istemeden de olsa teknolojiye bağımlı hale getireceğimiz anlamına gelmiyor. Bizler özellikle 2 yaşına kadar ekran kullanımını ''sıfır'' öneriyoruz.

Evlerimizdeki telefonlar, tabletler, oyun konsolları vb. cihazlar ne yazık ki artık bizlerle birlikte sofrada.. Ebeveynler, çocukları çizgi film/video/film izleyerek yemek yediğinde daha çok yemek yediği için bu durumdan oldukça mutlu!

Peki bu durumda çocuklarınıza iyilikten çok kötülük yaptığınızı farkında mısınız?

Çocuğunuz bir şeyler izleyerek yediği zaman sadece yemek masasında/mama sandalyesinde hipnoz olmuş gibi oturmuş olur. Fizyolojik ihtiyacını karşılayamadığı için ne yediğini ve doyduğunu anlayamayabilir.

Neler Yapmalıyız?

  • Küçük yaşlardan itibaren ''Bebek Liderliğinde Beslenme (BLW)'' yöntemini uygulayarak çocuğunuza tabak, kaşık vb. kullanımını alıştırmaya başlayabilirsiniz.
  • Ailecek sofraya oturduğunuz zaman teknoloji kullanımından uzak durmalısınız. Masada sadece sizlerin keyifli sohbetleri olsun!
  • Eğer çocuğunuz küçük yaşlardan itibaren bu şekilde yemek yemeye alıştıysa çocuğunuzla anlaşarak mutlaka ekran sınırı koymalı ve yemek esnasında teknoloji kullanımının olmaması gerektiğini anlatmalısınız. Önemli olan çocuklarınızın ısrarlarına ve ağlamalarına karşı kararlı olmanızdır.

Sevgiler...


Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi