FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Çocuk

Çocukluk dönemi, yetişkinlikte davranışlarımızı şekillendiren bir süreçtir. Bu sebeple çocuk bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken birtakım önemli noktalar bulunuyor. Bunlara ikkat ederek çocuğunuzun fiziksel ve bilişsel gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.Çocukluk dönemini ikiye ayırabiliriz. 3-6 yaş aralığı, ilk çocukluk dönemi olarak adlandırılırken 7-11 yaş arası ise ikinci çocukluk dönemi olarak adlandırılıyor. İlk çocukluk dönemi, çocukların oyun yaşıdır. Çocuklar bu yaş aralığında oynadıkları oyunlar ile hem kendilerini hem de çevresindeki olayları keşfedebilir. Kategorimizde bulunan içeriklerden çocuk bakımı hakkında merak ettiğiniz şeyleri bulabilirsiniz.

Çocuk Sağlığı

Çocuk gelişiminde ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli konu, elbette çocuk sağlığı konusudur. Çocuk sağlığı, genel olarak doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreç içinde çocukların tanı, takip ve tedavisini konu edinen bilim dalıdır. Çocuk sağlığını ve hastalıkları konu alan bölüm, tıp literatüründe pediatri olarak adlandırılıyor.Çocuk sağlığı konusunda ebeveynlerin bilinçli bir şekilde hareket etmesi, çocukların fiziksel ve bilişsel gelişim açısında oldukça önemlidir. Çocuğunuzun oturma biçimi bile onun sağlığı hakkında ipuçları taşıyor. Çocuğunuzun ilerleyen dönemlerde sağlıklı bir kemik yapısına sahip olması için ebeveyn olarak neler yapabileceğinizi bilmeniz, son derece önemlidir. Bunlar gibi farklı alanlara dikkat ederek çocuğunuzun sağlıklı bir biçimde büyümesine destek olabilirsiniz.

Çocuk Psikolojisi

Çocukluk dönemi, yetişkinlik döneminin en önemli kolonlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Doğumdan ergenliğe kadar olan süreci kapsayan çocukluk, pek çok davranışımızın şekillendiği bir süreçtir. Çocuk psikolojisi ise çocukların fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimini ayrı ayrı inceleyen bilim dalıdır. Çocuk psikolojisinin ebeveynlere ve öğretmenlere çocukları daha iyi anlamaları ve onları en iyi nasıl destekleyeceklerini öğrenmelerine yardımcı olduğunu da söyleyebiliriz. Çocukların okula başlama, uyum süreci, çocuklarda sosyal medya kullanımı gibi konular, çocuk psikolojisinin içinde yer alıyor. Çocukların davranışlarının şekillenmesinde önemli olan birçok faktör bulunuyor. Ancak aile içindeki davranışlar, çocuğunuzun ilerleyen yaşlardaki davranış biçiminin temelini oluşturuyor. Bu sebeple çocuğunuzun psikolojik açıdan olumlu gelişebilmesi için ebeveyn olarak ona örnek olduğunuzu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Çocuk Gelişiminde Ailenin Rolü

Çocuk gelişiminde ailenin rolü, oldukça önemlidir. Ebeveyn olarak çocuğunuzun sizi rol model aldığını bilmelisiniz. Çocuğunuzun fiziksel, bilişsel ve sosyal açıdan gelişimi için ebeveyn olarak üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmelisiniz. Bu sayede çocuğunuz sağlıklı bir gelişim evresi geçirebilir.Çocuğunuzun kendini geliştirebilmesi için ebeveyn olarak onunla aktivitelere katılmanız yararlı olacaktır. Bu sayede çocuğunuz fiziksel açıdan gelişirken özgüveni de gelişecektir. Çocuklarda dil gelişimi, daha mümkündür. Bu sebeple çocuğunuz ile İngilizce çizgi film izleyerek onun küçük yaşlarda yabancı dil öğrenmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalı?

Çocuk gelişiminde önemli olan bir diğer konu elbette beslenmedir. Çocuğunuzun fiziksel gelişimine destek olmak için ona beslenme planı oluşturabilirsiniz. Beslenme planına günlük uymasını sağlayarak fiziksel açıdan gelişimine destek olabilirsiniz.Çocuklarda beslenme konusunda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken nokta, çocuğun günlük çok fazla abur cubur yemesinin önüne geçmektir. Bunun için çocuğunuza sağlıklı atıştırmalıklar ile ara öğünler hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketmesini sağlarsanız onun daha sağlıklı yaş almasına olanak sağlayabilirsiniz.

Çocuklar İçin Kitap ve Film Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Ebeveyn olarak çocuğunuz ile kitap okumanız veya film izlemeniz, onun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu sayede çocuğunuzun boş vakitlerini eğlenerek ve öğrenerek geçirmesine olanak sağlayabilirsiniz. Okumayı öğrenen çocuğunuzun eğitici ve öğretici kitaplar okuması, onun gelişimi açısından yararlı olacaktır. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız bir diğer yararlı aktivite ise çocuğunuzla birlikte film izlemek olabilir. Ancak film seçimi yaparken çocuğunuzun yaşını ve zevklerini göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Çizgi filmler ve animasyonlar hem sizin hem de çocuğunuzun eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenize olanak sağlayacaktır.Çocuk sağlığı, çocuk gelişimi, çocuk psikolojisi gibi konularda daha detaylı bilgi edinmek için kategorimizde yer alan içeriklere göz atabilirsiniz. Alanında uzman kişiler tarafından oluşturulan içeriklerimiz, çocuğunuz hakkında yeni bilgiler edinmenize olanak sunarken onun gelişiminde ebeveyn olarak nelere dikkat etmeniz konusunda da bilgiler edinebilirsiniz.