FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Yaşamın İlk Yılında Bebekle Oynanacak Oyunlar
Yaşamın İlk Yılında Bebekle Oynanacak Oyunlar

Yaşamın İlk Yılında Bebekle Oynanacak Oyunlar

1567

Oyun, çocukların dünyayı keşfetmesinin ve öğrenmesinin temel yoludur. Yeni doğmuş bir bebek bile oyun oynamak için isteklidir. Uyku ve beslenme gibi bir diğer temel ihtiyaç da sosyal etkileşimdir. Oyun ise bu sosyal etkileşim için harika bir fırsattır. 

İlk aylarda gülümseme, tatlı bir ses tonu ile konuşma, şarkı söyleme, ten teması kurarken bebeğinizle ritmik bir şekilde sallanmak aranızdaki bağı güçlendirirken bebeğinizin sosyal etkileşim ihtiyacını da karşılayacaktır. İlk aylarda bebekler için en güzel oyun ebeveynlerinin sesini duyarak ve yüzlerini görerek etkileşim kurmaktır. Sizin sesinizi duydukça, yüz ifadelerinizin değiştiğini gördükçe ne kadar mutlu olduklarını göreceksiniz!

Üçüncü ayla birlikte yerde yüzükoyun pozisyonda oynayabileceği onlarca alternatif oyun geliştirebilirsiniz. "Karın üstü aktivite zamanı" olarak tanımlayabileceğimiz bu dönemde, aktivite oyuncaklarından faydalanabilirsiniz. Bebeğin görüş açısına bir ayna koymak, uzanabileceği mesafeye dikkat çekici oyuncaklar bırakmak ya da sesli-hışırtılı sayfaları olan kitaplar sunmak bu zaman dilimini zenginleştirecektir. 

Altıncı ay ve sonrasında sizin ilginizi devam ettirmek için bazı sesler çıkarmaya, nesneleri tutmaya çalışmaya, cee-ee oyunundan keyif almaya ve doldur-boşalt oyunlarına başlayacaktır. Artık bebeğiniz sizinle daha çok etkileşime girer ve bizim bildiğimiz anlamıyla oyun oynamaya başlar. 

Bu dönemde oyun oynamak sizin için de daha eğlenceli hale gelir. Çünkü bebeğiniz sizi yönlendirmeye, oyunun devam etmesi için memnuniyetini çıkardığı ses ve gülücüklerle göstermeye başlar. 

Bu gelişmeler tabii ki sadece sosyal gelişimin habercileri değildir. Başta da bahsettiğimiz gibi bebekler dünyayı oyun aracılığıyla keşfeder ve bu keşif fiziksel, dil-bilişsel, sosyal ve duygusal birçok alanı etkiler. Bebekle kurulan bağlantı ve oynanan oyunlar, beyin gelişimlerinin hızlanmasını sağlar. 

İlk 12 ayda bebeğinizin en çok tanıdık yüz ve seslerden hoşlandığını öğrendiniz. Yani sizin yüzünüz ve sesiniz onun beyin gelişimi için çok önemli. O halde bunu hem etkileşim hem beyin gelişimi için nasıl daha fazla kullanabiliriz? 

Bol bol konuşarak ve ona kitap okuyarak! Bu yaşta beyin gelişimi demek dil gelişimi demektir. Henüz konuşamadığı bu dönemde bebeğin dil gelişimini desteklemek, çocuğun sonraki yılları için büyük bir yatırımdır. 

Ebeveynleri tarafından bol kitap okunarak, masal anlatılarak ya da renkli bir resime bakarak resim hakkında konuşularak bol dil girdisi verilen bebeklerin, kelime haznesi daha iyi gelişiyor.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir detay var. Kitap okumak, bebeklerin dinlediği bizim okuduğumuz bir etkinlikten çok karşılıklı etkileşimle yapılan bir şey olmalı. Bebekle göz teması kurarak, resimlerdeki detayları anlatarak ve daha çok sohbet eder gibi konuşarak ilerleyen bir süreç daha etkilidir. 

Sesli, hareketli kitaplar, oyuncaklı diş kaşıyıcılar, iç içe geçen kutular, güvenli bir yere asılacak ayna, el ve bileğe takılabilen yumuşak oyuncaklar gibi alternatifler oyun tecrübesini zenginleştirecektir. Ancak yine de, ne ile ya da ne oynadığınızdan çok nasıl oynadığınız önemli olduğu için, sıcak ve uyumlu bir ebeveyn bebeğinizin ilk tercihidir.


Uzman Psikolog / Aile Danışmanı