FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Bebeklerde Uyku

Heyecanlı hamilelik serüveninin ardından minik bebeğinizi sağlıklı bir biçimde kucağınıza aldıysanız öncelikle sizi tebrik ediyoruz. Uyku, bebeğinizin doğum sonrasında sağlıklı gelişimi için önemli bir faktördür. Bebeklerde uyku konusu, pek çok ebeveyn tarafından merak ediliyor. Bebeklerde uyku düzeni,  bebeğin gelişimine katkı sağlayan büyük bir unsudur. Öte yandan bebeğinizin uykusunun düzenli olması, sizin de gün içinde dinlenmenize olanak sağlayacaktır.

Düzenli uyku, minik bebeğinizin gelişimi için en az beslenme kadar önemlidir. Çünkü bebeğinizin uyku saatleri, minik yavrunuzun vücudunda üretilen büyüme hormonlarının salgı miktarını direkt olarak etkilemektedir. Bu sebeple bebeğinize doğduğu andan itibaren vereceğiniz uyku eğitimi, fiziksel ve bilişsel olarak ilerleyen yaşlarda da çocuğunuza artılar sağlayacaktır. Kimi uyku danışmanları minik bebeğinize uyku eğitimi verirken odasını ayırmanızın doğru olacağını savunurken kimi çocuk gelişimci ve uyku danışmanları ise bu süreçte bebeğinizin odasını ayırmanıza gerek olmadığını belirtiyor. Bebeğinizi uykuya hazırlarken onunla alçak bir sesle konuşmanız veya göz teması kurmanız yararlı olacaktır. Çünkü destekli uyku çocuğunuzun daha rahat bir biçimde uyumasını sağlayacaktır.

Bebeğinizin rahat bir biçimde uyumasını sağlayacak bir diğer uyku metodu, güvenli bağlanma temelli uyku tekniğidir. 0-3 yaş arası bebeklerin rahat ve düzenli bir biçimde uyumasına destek olan bu teknik, pek çok anne ve baba tarafından uygulanıyor. Bu teknikte bebeğiniz için uyku öncesi rutinler oluşturmanız önemlidir. Bu rutinler, bebeğinizin rahat ve sakin bir biçimde uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeğiniz için sağlıklı bir uyku düzeni için diğer bir önemli konuda bebeğinizin yatak seçimidir. Doğum öncesinde bebeğiniz için yaptığınız heyecanlı alışverişte tercih edeceğiniz yatağın konforlu olması önemlidir. Aynı zamanda yatağı konumlandıracağınız beşiğin veya karyolanın da minik yavrunuz uyurken güvenliğini sağlayacağından emin olmalısınız.

Bebeğiniz için bir uyku düzeni belirlerken beslenmesine, beslenme saatlerine ve gün içindeki ruh hali gibi konulara dikkat etmelisiniz. Bebeklerde uyku konusunda anne ve babaların en çok merak ettiği konuların başında “ bebeklere uyku eğitimi nasıl verilir, bebeklerde uyku eğitimi ne zaman başlamalı” gibi konulardır. Tüm bu sorulara uzmanlar tarafından verilmiş yanıtları, kategorimiz içerisinde bulabilirsiniz.