FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Sütünüzü artıracak en büyük güç: SEVGİNİZ
Sütünüzü artıracak en büyük güç: SEVGİNİZ

Sütünüzü artıracak en büyük güç: SEVGİNİZ

1855

Bebeğinizle iletişiminizin başlangıcıdır anne sütü… Düşünsenize bir süt var ve bebeğinizin bütün ihtiyaçlarına yetişiyor, hastalansa eksik kalan vitaminler minnoş bebeğinizin ihtiyacına göre şekil alıyor.

İşte en güzel mucize: Anne sütünüz.

Öncelikle biliyorum yeni bir sürece girdiniz ve sütünüzü artırmak için etraftakilerden size söylenen her şeyi denemek istiyorsunuz ama sütünüzü artıracak en önemli etmenlerin neler olduğunu unutuyorsunuz. Doğum sonrası yaşanan ağrılar, sütünüzün bebeğinize yetmeyeceği endişesi sütün dışarı akmamasına neden olabilir. Aman dikkat hemen süt gelmiyor diye bebeğe şekerli su, özel mamalar verip bebeğin memeye alışmasını zorlaştırmayalım. Bebeğinizin emmesi veya emme işlemini sağlayabilmeniz sütünüzün salgılanması için gerekli ilk ve en önemli işlemdir. Bilinenlerin aksine memenin büyük veya küçük olması süt verimini etkilememektedir.

Emzirmeyi sağlıklı bir şekilde başlatmak istiyorsanız bebeğiniz ile yan yana olmalı, bebeğiniz göğsünüze konmalı, aranızda sıkı ve sevgi dolu bir bağ oluşturmalısınız. Hastalık yapan mikroorganizmalara karşı bebeğinizi koruyan sütünüz her iki memeden de eşit şekilde verilmeli ve emzirme süresi en az 5 dakika ve en fazla 30 dakika olmalıdır. Emzirme sıklığına gelince bebeğiniz bu süreci zaten belirleyecektir.

Burada en önemli süreç çevredeki insanlara düşmektedir. Sütün yetiyor mu?, sütün geldi mi? gibi sorular yerine annemiz rahatlatılmalı, emzirme konusunda destek olunmalı ve annemize özgüven kazandırılmalıdır.

Sevgili annelerimiz…Bebeğinizi kucağına almanız, sevgiyle onu düşünmeniz, ona dokunmanız, onun sesi, aranızdaki güven duygusu sütünüzü artırmanın en büyük gücüdür. Burada sütünüzü etkileyecek diğer büyük güç içtiğiniz SU’dur.

Mucizevi sütünüzü bebeğinize ilk 6 ay tek başına vermeyi unutmayın.

Hepiniz sevgiyle kalın (:


Diyetisyen