FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay ay bebek gelişimi doğum sonrasında bebeğin fiziksel, psikolojik gelişimini kapsayan süreçtir. Anne karnında ay ay gelişimini tamamlayan bebeğiniz, doğum sonrasında gelişimini sürdürmeye devam edecektir. Bebeğinizin ay ay gelişimi, ebeveyn olarak sizde inanılmaz bir heyecan uyandıracak ve şaşırtacaktır. Bebeğinizin gelişimi hakkında doğru bilgi edinmek istiyorsanız kategorimizde bulunan içerikleri inceleyebilirsiniz.

Bebeğinizin gelişim serüveninin ilk aylarında kaba motor becerilerinin ve ince motor becerilerinin gelişimi olarak gözlemleyebilirsiniz. Kaba motor becerilerini genel olarak doğumdan sonraki üçüncü ayda bebeğinizin başını dik tutabilmesi, beşinci ayda destekli oturması, yedinci ayda desteksiz oturması olarak sıralayabiliriz. Öte yandan ince motor becerilerini ise doğumdan sonra üçüncü veya dördüncü ayda bebeğinizin ellerini açık tutarak ortada birleştirmesi, beşinci veya altıncı ayda çıngırak gibi çeşitli oyuncakları kavrayabilmesi, yedinci ve dokuzuncu ay arasında bebeğinizin nesneleri parmaklarını ve avuç̧ içini kullanarak elden ele geçirmesi olarak değerlendirebilirsiniz. Bebeğinizin kaba motor ve ince motor becerilerini geliştirebilmesi için pek çok egzersiz bulunuyor. Çocuğunuzun yaşı ve boyu/kilosu ile uyumlu egzersizleri düzenli olarak uygulayarak onun gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Aylara Göre Bebek Gelişimi

Sağlıklı ve düzenli beslenme ile ay ay ve hatta günden güne gelişimini tamamlayan bebeğinizin gelişimini ebeveyn olarak kontrol etmeniz önemlidir. Bebeğinizin boyu ve kilosu normal dahi olsa ayına göre gelişim basamaklarında gerilik varsa mutlaka çocuk doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır. Bu noktada kategorimizdeki ay ay bebek gelişimi içeriklerini okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Bu içeriklerimiz alanında uzman hekimler tarafından oluşturulduğundan ay ay bebek gelişim özellikleri konusunda doğru bilgiyi edinebilirsiniz.

Ebeveyn olarak bebeğinizin gelişim basamaklarını ay ay inceleyerek onun için sağlıklı bir gelecek hazırlayabilirsiniz. Normal motor becerilerinin gelişimini sağlayan güvenli oyuncaklar ile onunla vakit geçirmeniz bebeğinizin psikolojik ve fiziksel anlamda gelişimi destekleyen en önemli unsurdur. Minik yavrunuzun gelişiminde gerilik söz konusu ise alanında uzman bir hekimden destek almanız, yararlı olacaktır.