FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
İştahsız Çocuklar İçin Öneriler
İştahsız Çocuklar İçin Öneriler

İştahsız Çocuklar İçin Öneriler

594

İştahsız çocuklara uygulanabilecek bazı öneriler;

  • Çocuklar besin tercihleri konusunda daha az besleyici yiyecekleri tercih edebilir. Ancak öğün planlaması ve ev alışverişi sırasında evde düzenli olarak hangi yiyeceklerin tercih edileceğine yetişkinler karar vermelidir. Evdeki dolapta ve buzdolabında tercih ettiğiniz yiyecekler çocuklarınızın beslenme alışkanlıklarını şekillendirir. Evde olsun ama ona yedirmemeyeyim gibi bir yaklaşım doğru ve gerçekçi değildir.
  • Çocuklar, sunduğunuz yiyeceklerden ne kadar yemeleri konusunda söz hakkına sahip olmalılar. Düzenli yemek ve atıştırmalık zamanları ebeveynler tarafından planlanmalı ancak sunduğunuz seçeneklerden ne kadar istediklerini seçmeleri için çocuğunuza izin verin. Yeterince yediklerini hissettiklerinde çocukların yemeyi bırakmalarına izin verin.
  • Yiyecek tercihleri yaşamın erken döneminde gelişir, bu nedenle tamamlayıcı beslenmeye başlandığı andan itibaren çocuğunuza çeşitlilik sunun. Bir çocuğun besinin tadına bakmayı kabul etmesi için 10-15 kez teklif etmeniz gerekebilir. Hiçbir zaman çocuğu yemeye zorlamayın.
  • Paketli ve diğer şekerli içecekler ekstra kalori içerir ve yeterli beslenmenin önüne geçer.
  • Yemekleri ödül veya ceza olarak kullanmayın. Akşam yemeği yemenin ödülü tatlı olduğunda, çocuklar doğal olarak keke brokoliden daha fazla değer verirler. Yiyecekler konusunda tarafsız kalmaya çalışın. Yiyecekler çocukları ödüllendirmek ve sevgi göstermek için kullanıldığında, yiyecekleri stres veya diğer duygularla başa çıkmak için kullanmaya başlayabilirler. Yiyecek ikramları yerine sarılmalar, övgüler ve ilgi sunun.
  • Çocuklar sizin yaptığınızı yapar. Onlara örnek olun ve sağlıklı beslenin. İyi beslenme alışkanlıklarını öğretmeye çalışırken, mümkün olan en iyi örneği oluşturmaya çalışın. Besleyici atıştırmalıklar seçin, masada yiyin ve öğün atlamayın.
  • TV ve bilgisayar zamanını sınırlayın. Bunu yaptığınızda, sağlıksız atıştırmalardan kaçınacak ve aktiviteye teşvik edeceksiniz. Araştırmalar, TV izlemeyi azaltan çocukların vücut yağ yüzdelerinin de azaldığını göstermiştir. TV ve bilgisayar zamanı sınırlı olduğunda, yapacak daha aktif şeyler bulurlar.


Beslenme ve Diyetetik (Diyetisyen)