FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Gebelikte Saç Boyanması Zararlı mı?
Gebelikte Saç Boyanması Zararlı mı?

Gebelikte Saç Boyanması Zararlı mı?

3474

Gebelikte saç boyama konusu biz hekimlerin oldukça sık karşılaştığı bir sorudur. 

Bu konuda yeterli çalışma bulunmamasına rağmen; gebelikte saç boyatmanın bebeğe zararlı olduğunu bildiren bir yayın yoktur. Ancak bu konuda doktorlar arasında fikir ayrılıkları bulunmaktadır.

Bazı doktorlar ilk 3 ay, bazıları tüm gebelik boyunca kesinlikle önermemekte, bazıları da saç diplerine mümkün olan en az temasla ilk 3 aydan itibaren önermektedir. 

Saç boyalarında bulunan kimyasal maddelerin çok yüksek düzeylerde bile toksik etkili olmadığı bilinmektedir. Kaldı ki saç derisinden emilebilen ve kana geçen toksik madde miktarı epeyce azdır.

Son yıllarda üretilen boyalarda amonyak miktarı ve benzeri kimyasal madde miktarı epeyce azaltılmıştır. Hele ki organik boya diye tabir edilen bitkisel boyalarda bu oran iyice düşürülmüştür. 

Gebelik dönemi, kadın için birçok psikolojik değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Anne adayı bu süreçte kendisini maksimum iyi hissettirecek şekilde davranmalıdır. Annelik kavramına ve statüsüne alışmaya çalışan kadın, cinsel kimliğini geri plan atmak zorunda değildir. Eskisi gibi bakımına ve güzelliğine önem vermeli kendini iyi hissetmelidir. 

Bu nedenle anne adayları eğer isterlerse ilk 3 ay özellikle deri temasının minimum olmasına dikkat ederek tüm gebelik boyunca saçlarını boyatabilirler. Kına yakmanın da herhangi bir sakıncası yoktur ve isteyen kadınlar kınayı da tercih edebilirler. 

Gebelikte Saç Boyatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Eğer gebeliğinizde saçınızı boyatmak istiyorsanız 12. haftadan sonra organik/doğal içerikli, en az kimyasal madde içeren bitkisel boyaları tercih edin.
  • Boyama işleminin yapıldığı ortamın havadar olmasına dikkat edin.
  • Saç boyama işleminden sonra saç diplerinizi iyice durulayın.
  • Boyama işlemini kendiniz yapıyorsanız elinize eldiven giyin.
  • Boyayı kaş ve kirpikleriniz için kullanmaktan kaçının.
  • İçeriğinde amonyak olan boyaları tercih etmeyin.

Bunlara dikkat edildiği takdirde gebeliğin ilk 3 aylık dönemi dışında saç boyatmanızda şuan ki bilgiler ışığında herhangi bir sakınca görülmemektedir.


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı