Geri Bildirim
Hamilelikte Dövme ve Kına Yaptırmak
Hamilelikte Dövme ve Kına Yaptırmak

Hamilelikte Dövme ve Kına Yaptırmak

2398

Hamilelikte anneler bebeklerini, kötü etkileyecek şeyleri yapmamaya çalışırlar. Bebek, anneden gelen besinler ile beslenmektedir. Bu nedenle annenin yediği ve içtiği her şey bebeği de etkilemektedir.

Dövme yaptırılan yer yeteri kadar temiz olmalı ve dövmedeki iğneler her seferinde sterilize edilmelidir. Aksi halde bulaşıcı hastalıklar bulaşabilir. Aids gibi daha birçok hastalık dövme yaptırırken anne adayına, ondan da bebeğine geçebilir. Bu aslında dövme yaptırmak isteyen herkesin problemidir.

Dövme mürekkebinin içerisinde çok sayıda kimyasal madde vardır. Bu kimyasallar da bebeğe zarar vermektedir. Hamilelikte dövme yaptırmaktan kaçınmak gerekmektedir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında ekstra hassasiyet gerekmektedir. Çünkü bu dönemde bebek her şeyden çok etkilenmektedir.

Hamilelikte Geçici Dövme

Geçici dövme de kalıcı dövme gibi tavsiye edilmemektedir. Dövmenin yapıldığı kınanın içerisinde bazı zararlı maddeler bulunabilir. Özellikle de kalitesiz kınalarda birçok zararlı madde vardır. Bu sebeple hamilelikte geçici dövme de önerilmemektedir. Kaliteli kına kullanılsa dahi böyle bir risk almaya gerek yoktur. Çok fazla geçici dövme yaptırmak isteyen anne adayları doğuma kadar sabrederek risk almaktan kaçınmalıdır.

Hamilelik Döneminde Kına Yakmak

Bazı anne adayları hamilelik dönemlerinde kına yakmak isteyebilir. Kaliteli malzeme ile yapılmış kınalar bir sorun teşkil etmez. Burada önemli bir konu anne adayının kınaya herhangi bir alerjisinin olup olmadığıdır. Eğer anne adayının kına alerjisi varsa en harika malzemeden yapılan kına dahi olumsuz etkileyecektir.

Hamilelikte klasik kına olan ve herkesin bildiği siyah kına kullanılmamalıdır. Çünkü bu kına risk taşımaktadır. Üstelik bu kınaya bazı insanların alerjisi olabilmektedir. Fakat Hint kınası olarak adlandırılan bir kına çeşidi daha vardır. Hint kınası kullanmanın bir zararı yoktur. Hint kınası siyah kınaya göre daha masumdur.

Geçmişte kadınlar hint kınasını saçlarında da kullanmaktaydı. Günümüzde hala hint kınası ile saçlarını boyayan kadınlar bulunmaktadır. Bu da geçmişte bir çeşit gelenek sayılırdı. Günümüzde ise boya kullanmayı sevmeyen, boyanın zararını saçına taşımak istemeyen bireyler kullanmaktadır. Hint kınası ile saç boyamanın hamilelik üzerinde de bir negatif etkisi söz konusu değildir.