FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Bebek Psikolojisi

Bebeğin psikolojik ve duygusal gelişiminin, anne rahmine düşmesinden itibaren başladığı kabul ediliyor. Bebek psikolojisi denildiğinden doğumdan çocukluğa kadar miniklerin, duygusal gelişim sürecini anlamalıyız. Uzman psikologlar veya pedagoglar bu konuda çevresel ve biyolojik risk faktörlerinin bebek psikolojisi üzerindeki etkilerine odaklanılması gerektiğini savunuyor. Minik bebeğinizin çocukluğuna kadar geçen süreçte psikolojik açıdan gelişiminde anne ve baba olarak dikkat etmeniz gereken unsurları, bu kategorimizde bulabilirsiniz.

Minik bebeğiniz, dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren hem fiziksel hem de bilişsel anlamda her geçen gün gelişmesini sürdürüyor. Psikolojik gelişim süreci, genel olarak yaşamın ilk üç yılını kapsıyor. 0-3 yaş arası bebek psikolojisi ile ilgilenen psikologlar, çevresel koşulların ve gelişim sürecinin bebek psikolojisi üzerindeki etkilerini inceliyorlar.

Doğum öncesinde ve doğum sonrasında anne ve bebek fiziksel ve bilişsel anlamda simbiyoz olarak birbirlerini beslemektedir. Bu sebeple anne olarak sizin psikolojiniz, bebeğinize de yansıyacaktır. Bu sebeple doğum sonrasında bebekli hayata alışmakta güçlük yaşayan annelerin psikolojik yardım alması, son derece önemlidir. Ebeveyn olarak bebeğinizin nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını ya da nelere hazır olup olmadığını davranışlarını ve tepkilerini gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Ebeveyn olarak bebeğinizin psikolojik gelişim sürecinde ay ay farklılıklar gözlemleyebilirsiniz. Bebeğinizin endişeleri, korkuları ay ay değişkenlik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse; 6-12 ay arasında bebeğiniz yabancı yüzlere karşı tepki gösterebilir. Bu durum, kimi anne ve babalarda kaygı oluşmasına sebep olabilir ancak olağandır ve kaygılanmanıza gerek yok. Öte yandan bebeğinizin erken dönemde yaşadığı deneyimler, psikolojisi üzerinde etkilidir. Aynı zamanda bu deneyimler, çocuğunuzun sağlıklı sosyal ve duygusal gelişimi açısından oldukça önemlidir ve geleceğini şekillendirebilir. Alanında uzman çocuk gelişimciler, psikologlar tarafından hazırlanan içeriklerimiz, bebeğinizin psikolojik gelişimi açısından size ipuçları verecektir.