Geri Bildirim
Doğumdan Hemen Sonra Duygusal Bağlanma
Doğumdan Hemen Sonra Duygusal Bağlanma

Doğumdan Hemen Sonra Duygusal Bağlanma

487

Doğumdan hemen sonra bebeğin annenin kucağına verilerek yapılan ten tene temas yani doğumdaki bağlanma, anne bebek arasındaki ilişki için oldukça önemlidir. Fakat bu, anne ve bebek arasındaki ilişki bağlarının yalnızca bir parçasıdır... başlangıcıdır... Tamamiyle bebeğin doğar doğmaz ten tene temas ile duygusal bağ oluşturulması, anne ve bebek arasındaki bağın artık çok güçlü olacağı anlamına gelmez, gelmemelidir de.. 

Doğum süreci zorlu olan, doğum anında ciddi acılar çeken anneler, sezaryen olup dikişleri sebebiyle canı acıyan ve bebeğine yeteri kadar vakit ayırmamış anneler, bebeği uzun süre kuvözde kalan anneler “ten tene temas” dediğimiz şeyi yapamazlar veya hiç bir sebep yokken doğum anında ten tene temas gerçekleştirememiş olabilirler. 

Bunun yapılmasındaki en önemli etken; bebeğin sadece annesinin kokusunu ve sıcaklığını bilmesi, doğduğu anda bir şok içerisinde girip şaşkınlık ve korku yaşamaması için, bildiği ve tanıdığı tek koku ve sıcaklık olan anneye verilerek sakinleşmesini ve güvende hissetmesini sağlamaktır. 

Ancak, bu başlangıç denilen şey, doğumdan sonraki zamanlarda, kuvöz kanalıyla veya doğumdan çok daha sonra evde de yaşanabilir.

Anne ve babalarımız dünyaya geldikleri zaman kendi anne ve babasını çok az gördü, babalarını çok daha az.. “ihmal edilmiş” olan bu neslin bir çoğu güçlü, sevgi dolu aile bağlarıyla büyüdüler. 

İlk bebekleriyle duygusal bağ kurma fırsatı yakalayan ancak ikinci bebeklerinde bağ kuramayan annelerin çocuklarına karşı duygularında bir farklılık olmadığı araştırmalar sonucunda açıklandı. Evlat edinilen ve bebek hastaneden taburcu olana dek bebekle karşılaşmayan anne babaların da güçlü bağlar kurabildiği kanıtlandı (Murkoff, Heidi E., Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler, 2004). 

Anne ve bebek arasındaki bağlanma gibi karmaşık olan bu süreç hamileliğimizde başlar ve bebeğimize yönelik olumlu duygularımız büyümeye ve şekil almaya başlar. Bu ilişki ve duygularımız devamlı evrim geçirir, bebeklik, çocukluk, ergenlik ve erişkinlikte de değişerek devam eder... 

Zorlu doğum geçiren, doğum sonrası uzun zamanlar bebeği kuvözde kalan anneler ve babalar; rahatlayın, bu bağları kurabilmeniz için önünüzde daha çok zamanınız var. Bebeğinize olan sevginiz, bağlılığınız veya aynı şekilde onun bağlanması için birbirinize zaman tanıyın... 

Her sabah bebeğiniz uyandığında veya akşam yatırmadan hemen önce üstünü değiştirip bakımını yaparken göz göze gelmeniz, gülümsemeniz, yapacağınız bir masaj, o arada kucağınızda geçireceği sakin bir 10 dk bile bunların temelini oluşturabilmeniz için güzel bir başlangıç olabilir. 


Uzman Klinik Psikolog