Geri Bildirim
Bebeklerde Oyunun Önemi ve Uyku Öncesi Oyunlar
Bebeklerde Oyunun Önemi ve Uyku Öncesi Oyunlar

Bebeklerde Oyunun Önemi ve Uyku Öncesi Oyunlar

502

Merhaba Sevgili Ebeveynler;

Bebeğinizin gerek oynadığı oyunlarla, gerekse fiziksel olarak kazandığı emekleme gibi yeni becerileri sayesinde, oldukça hızlı bir gelişim göstermeye başlar. Çünkü bebeğiniz bu davranışları sergilerken, vücudunda bulunan çeşitli kasları sürekli hareket halinde olur. Bebeğinizin özellikle küçük kas gruplarını kullandığı oyunlarda, objeleri takıp çıkartmak ve düğme iliklemek gibi, ince motor becerileri de gelişmeye başlar. Büyük kas gruplarının çalışması ise, bebeğinizin yürümek, zıplamak, merdiven çıkmak ve atlamak gibi özellikler kazanmasına zemin hazırlar. Hareket sırasında, vücudunda sayısı artan ve derinleşen solunum sayesinde, bebeğinizin vücuduna daha fazla oksijen gider. Ayrıca, bu metabolik değişimler sırasında kan dolaşımının hızlanmasıyla, vücut dokularına daha fazla besin taşınır. Tüm bu sonuçlara bakarak; bol bol oyun oynaması, bebeğinizin zihinsel açıdan olduğu kadar fiziksel açıdan da önemli olduğunu gösterir.

Bebeğimizi gece uykusuna yatırmadan önce daha sakin zaman geçirilmeli, peki uyku öncesi bebek oyun oynamak isterse nasıl yapacağız? 

Aşağıda sıraladığım oyunları uyku öncesinde bebeğiniz ile oynayabilirsiniz. 

Cee-ee oyunu: Yüz eller ile kapanır açılır her açtığımızda cee-ee sesi  çıkarılır. 

Araba geldi ile yüze dokunma oyunu: Otobüs, kamyon,taksi, minübüs, biiibiiiip sesi çıkarılarak bebeğin yüzünün farklı farklı yerlerine dokunulan oyun. 

Kaydı kaydı hoop kaydı oyunu: Bebeğin ve annenin ellerine krem sürülerek masaj yapar gibi kayma hareketi yapma. 

Fış Fış Kayıkçı oyunu: Fış fış kayıkçı şarkısını söyleyerek bir öne bir arkaya yaylanmak. 

Kulağa Fısıldama oyunu: Bebeğin kulağına fısıldayarak sevgi sözcükleri söyleme.

Parmağımı takip et oyunu: Parmağın ucuna bağlanan bir kurdale ya da parmak kuklası ile sağa sola parmağın götürülmesi ve bebeğin bunu takip etmesi. 

Farklı Dokuları hissetme oyunu: Bebeğin ayaklarına farklı dokularda cisimleri sürme oyunu. 

Anne saatinde sayfama uğramayı unutmayın.

Sevgiler. 


Çocuk Gelişimci & Uyku Danışmanı