FİRMA KAYIT
Geri Bildirim

Hamilelikte Sağlık

Gebelik sürecinde bebeğin sağlıklı bir biçimde gelişimini sürdürmesi anne ve baba adayları için oldukça önemlidir. Fizyolojik bir süreç olan hamilelikte anne adayının vücudunda fiziksel anlamda değişiklikler olması gayet doğaldır. Bebeğinin ve kendi sağlığı için anne adayının beslenmesine ve günlük olarak besleyici gıdalar tüketmeye dikkat etmesi gerekiyor. Ancak bu sayede bebeğin sağlıklı bir biçimde gelişmesi sağlanabilir. Uzmanlar, anne adaylarına genellikle günlük öğün sayısını artırmalarını ve azar azar yemelerini öneriyor. Beslenmenin yanı sıra anne adayının hareket kabiliyeti ve hafif egzersizler yapması da iyi olacaktır. Bu sayede anne adayı hem fiziksel anlamda daha sağlıklı hissedecektir hem de psikolojik olarak da iyi hissedecektir. Hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı bir biçimde gelişmesi sağlanabilir. Hamilelikte sağlık konusunda anne adayının dikkat etmesi gereken unsurları kategorimizde bulablirsiniz.

Hamilelikte mide bulantısı, pek çok anne adayını rahatsız eden durumlardan biridir. Gebeliğin ilk ve ilerleyen yıllarında anne adaylarının yaşadığı mide bulantıları, normal kabul ediliyor. Ancak tuzlu kraker veya beyaz leblebi tüketerek en azından sabah bulantılarınızın önüne geçebilirsiniz. Gebelik döneminde sindirimi zor besinler tüketmekten kaçınmaya özen göstermeniz sağlığınız açısından yararlı olacaktır.

Gebelik sürecinde günlük olarak sebze ve meyve tüketimine özen göstermeniz hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin gelişimi için önemlidir. Gebelikte meyve tüketimi bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Günlük olarak sebze ve meyve tüketiminin yanı sıra yeterli miktarda protein ve karbonhidrat aldığınızdan da emin olun. Bu sebeple düzenli olarak balık, et, yumurta, fındık, baklagiller tüketmeye özen göstermelisiniz. Hamilelikte gereksiz kalori almaktan kaçınmanız, aşırı kilo almamanıza yardımcı olacaktır. Bu sebeple öğün sayınızı artırarak yeteri kadar yemeniz iyi olacaktır.

Anne adaylarının kafasını karıştıran bir diğer konu da gebelikte vajinal akıntı konusudur. Vajinal akıntı, hamilelik sürecinde pek çok anne adayının yaşadığı durumlar arasında yer almaktadır. Hormonal değişikliklerden kaynaklanan vajinal akıntı, fizyolojik bir olaydır ve gebelikte gayet normaldir. Ancak akıntı seviyesi çok ise anne adayının uzmana danışması, sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte anne adaylarının el ve ayaklarında şişlik de meydana gelebilir. Bu şişliğin sebebi, genellikle ödemdir. Bu sebeple anne adaylarının tuzlu beslenmemeye özen göstermesi gerekiyor. Hamilelikte sağlık konusunda anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer önemli konu da yolculuklarda emniyet kemeri kullanımıdır. Gebelik esnasında yolculukta oluşabilecek bir kaza hem adayı hem de bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple anne adaylarının kısa yolculuklarda dahi emniyet kemerini takması iyi olacaktır.