Geri Bildirim
Gebelikte Vajinal Akıntı
Gebelikte Vajinal Akıntı

Gebelikte Vajinal Akıntı

1451

Gebelik süresince anne adaylarının birçoğunda vajinal akıntı görülebilir. Bunlar genellikle gebeliğe bağlı etkenlerle gelişen fizyolojik akıntılardır. Genellikle tedavi gerekmeden düzelme gösterirler. Ancak bu süreçte ortaya çıkan bazı vajinal enfeksiyonlarda akıntıya sebep olabilir. Bunlar ise mantarlar, bakteriler ya da parazitler sonucunda oluşur. Bu tür vajinal akıntıların ise, mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Gebelikte fizyolojik olmayan anormal vajinal akıntılar

Gebe kadında yen ortaya çıkan, koyu yeşil, kahverengi ya da sarı renkte, kanlı ya da köpüklü, kötü kokan, ağrı eşliğinde olan, idrara çıkarken yanmaya neden olan, anormal kanama yapan vajinal akıntılar genellikle genital sistemde olan bir soruna işaret eder. Bunun mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Genellikle genital enfeksiyonlar bu tür vajinal akıntılara neden olur. Genital enfeksiyonlar genellikle vajinayla sınırlı kalsa da, bazen rahim ağzı enfeksiyonu ya da genital sistemde üst tarafları tutan pelvik enfeksiyonu olabilir.

Vajinitler özellikle gebelik döneminde genital akıntıya neden olacağından, mutlaka tedavi edilmeleri tavsiye edilir. Servisit sebebi olan bakterilerde üst genital kanala sıçrama yaparak, daha ciddi enfeksiyonlara sebep olacağından, bunlarda mutlaka tedavi edilmelidir.

Pelvik enfeksiyonlar ise, tüplerde tıkanıklık ve apse oluşumuna sebep olacağından, her zaman ciddiye alınarak tedavi yoluna gidilmelidir. Enfeksiyonlar dışında nadir olarak etkili olabilen rahim ağzı girişinde olan kanser öncüsü lezyonlarda ya da kanserlerde vajinal akıntıya neden olabilir. Bu yüzden vajinal akıntının sebebinin bulunması için, mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Gebe kadınların önemli bir bölümünde vajinal akıntı olur. Ancak bunlar genellikle gebeliğe bağlı gelişen fizyolojik akıntıdır. Ancak akıntıların kaynağı enfeksiyon yapıcı etkenler olduğunda, mutlaka tedavi gerektirir. Bunlar fizyolojik akıntının tamamen dışında belirtilerle gelişir. Bunlar mantar, bakteri ya da parazitlerin etkisiyle olur. Ancak bazı durumlarda bu etkenlerin hepsi bir arada da enfeksiyona neden olabilir.

Gebelikte olan vajinal akıntılar

Kadınlar yaşamlarında her dönemde vajinal akıntılarla karşılaşabilir. Gebelik döneminde kadınların daha hassas olması, hormon dengelerinin değişmesi gibi etkenler vajinal akıntıların daha sık görülmesine neden olabilir. Bazıları tedavi edilmeden düzelse de, bazılarının mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Bunların ayrımı akıntının renginin, kıvamının ve şiddetinin değerlendirilmesiyle olur. Bu yüzden gebe kadınların doktoruna vajinal akıntıların bilgisini doğru aktarması gerekir. Gerektiği takdirde gebe kadının eşinin de tedavi edilmesi gerekir. Bu akıntının türüne bağlı olarak değişir. Cinsel yolla bulaşıcılığı olan enfeksiyonlarda, mutlaka eşinde tedaviye alınması gerekir.

Bakteriyel vajinozis: Gardnerella vajinalis nedeniyle oluşan bakteriyel vajinozis bu tür enfeksiyonlar arasında en fazla görülenidir. Vajinal akıntı ince kıvamda, homojen, gri ve balık kokusu ile karakterize olmuştur. Vajina florasında olan laktobasillerin azalması sonucunda ortaya çıkar. Flora vücutta olan mukozalarda ortama zarar vermeden, hatta önemli işlevleri yerine getirmek için bakterilerin oluşturduğu bir topluluktur. Bunun cinsel yollardan bulaşma özelliği bulunmamaktadır. Bakteriyel vajinozis hamilelikte erken membran rüptürü, erken doğum, preterm eylem, puerperal endometrit ve koryoamniyonit riskini arttırmaktadır. Bu nedenle teşhis konulduktan sonra, mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Mantar enfeksiyonu nedeniyle vajinal akıntı: Kadınlar % 75 oranında yaşamlarında en az bir defa mantar enfeksiyonu geçirmektedir. Bunlara sebep olan etken genellikle candida albianstır. Hastalardaki belirtisi vulva ve vajende kaşıntı olması, peynir kesiği gibi kokusuz ve beyaz renkte akıntı olmasıyla karakterizedir. Kaşıntıyla birlikte oluşan tahrişle kızarıklık etkisi, idrarda yanma gibi yakınmalar fazladır. Gebelik döneminde vajenin PH değerindeki değişimler kadında candida enfeksiyonunun oluşma riskini artırır.

Muayene sırasında anne adayında tesadüfen belirlenen ya da yakınmalarla kolayca belirlenen mantar enfeksiyonu, anne adayında şikâyete neden olmazsa tedavi uygulanmayabilir. Gerektiğinde vajinal salgı örnekleri alınarak ya da kültürle mantarın üretilmesi gerekir. Ancak belirgin yakınmalar varsa, fitil, krem gibi uygulamalar yapılabilir. Bu genellikle gebeliğin sona ermesiyle ortadan kalkan bir enfeksiyondur. Aynı zamanda cinsel yolla da bulaşmaz. Eşte bulgu olmadığı sürece tedaviye gerek yoktur. Bu türdeki vajinal akıntıların doğumdan önce tedavi edilmesi, doğumun daha sağlıklı olmasına neden olur. Hem normal doğumda yapılan kesi yerinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, hem de bebekte pamukçuk rahatsızlığının gelişmesine engel olur.

Trichomonas vajiniti:  Bu anne adaylarının % 25 inde etkili olur. Kötü kokulu olması, bol köpüklü ve sarı renkli bir akıntıyla karakterize olmuştur. Bunlara kaşıntıda eşlik edebilir. Buna neden olan parazitler kuyruklarıyla hareket etmekte ve vajinal alanda kolayca üremektedir. Cinsel yolla, havuzlardan, havlu ve iç çamaşırlardan, ortak tuvaletlerden rahatlıkla Trichomonas vaginalis paraziti bulaşabilir. Bu cinsel yolla bulaştığından, eşlerde tedavi altına alınmalıdır. Kesin olmasa da, anne adayında suların erken gelmesine ve erken doğum riskini oluşturması gibi etkileri yüzünden tedavi edilmelidir. Bu etkiler kesinlik kazanmamış bile olsa, gebelikte tespit edildiğinde yakınmaya neden olmasa bile, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorundur.

Fizyolojik vajinal akıntılar: Bu tür vajinal akıntı gebelikte en sık görülen türdür. Bunun karakteristik özelliği beyaz ya da şeffaf renkte olmasıdır. Gebe kadında herhangi bir yakınmaya neden olmuyorsa, tedavi edilmesinde de gerek yoktur. Bunlar genellikle kokuya neden olmaz. Ancak akıntının bir süre sonra rengi koyulaşır ya da akıntı miktarı artarsa, mutlaka doktora gidilmelidir.

Gebelikte vajinal akıntılardan korunmak için ne yapılmalıdır?

Anne adaylarının ve tüm kadınların vajinal akıntı ve enfeksiyonlardan korunması için, pamuklu iç çamaşırı kullanması gerekir. Bunların her gün iki defa değiştirilmesi ya da günlük hijyenik ped kullanılması gerekir. Ayrıca iç çamaşırların deterjan yerine sabunla temizlenmesi, sıcak ütüyle ütülenmesi gerekir. Mantar enfeksiyonlarına neden olması yüzünden aşırı şekerli besinlerden kaçınılmalıdır. Cinsel ilişkide prezervatif kullanımı enfeksiyon riskini azaltacağından, vajinal akıntıya engel olur.

Gebe kadınlar bu süreçte vajinanın içini suyla yıkamamalıdır. Vajinanın sabunla da yıkanması tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine genital bölge için üretilen özel ürünler kullanılmalıdır. Aksi halde vajinanın PH dengesi bozulacak ve enfeksiyon riski artacaktır. Aynı şekilde genital bölgede pudra ya da deodorant gibi ürünlerde kullanılmamalıdır.

Gebelikte vajinal akıntı olması halinde, ne zaman doktora gidilmelidir?

Vajinal akıntının kokusuz ve normal miktarda olması halinde, doktora gidilmesine gerek kalmayabilir. Ancak akıntının miktarının artması durumunda ihmal edilmeden doktora gidilmesi gerekir. Vajinal akıntının kokulu ve rahatsız edici seviyede olması halinde, mutlaka doktora gidilerek tedaviye başlanmalıdır.

Fizyolojik olmayan vajinal akıntıların nedenleri

 • Gebelik dönemi vajinal akıntıların artmasında önemli bir etkendir.
 • Antibiyotik kullanımında aşırılığa kaçılması akıntıların olmasına neden olabilir.
 • Şeker hastası olan kadınlarda vajinal akıntılar daha fazla olur.
 • Islak mayo ve çamaşır ile uzun süre kalınması akıntı nedenidir.
 • Havuzların fazla klorlu olması da, vajinal akıntılara zemin hazırlar.
 • Dar giysilerin tercih edilmesi, sentetik iç çamaşırlarının giyilmesi, sonucunda vajina bölgesinde oluşan nemlenme akıntıya neden olur.
 • Kortizon ve östrojen tedavisinin olması
 • Tatlandırıcı ya da diyet şekerinin kullanımı
 • Vajina içinin su ve sabunla yıkanması
 • Genital bölgeleri temiz tutmamak
 • Kokulu tuvalet kâğıtlarının kullanımı
 • Soğuk zeminlerde korunmasız dolaşma

Başkasına ait olan iç çamaşırlarının kullanılması gibi etkenler, vajinal akıntıya neden olabilir.


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı