Geri Bildirim
Bebeklerin Çit İçinde Tutulması
Bebeklerin Çit İçinde Tutulması

Bebeklerin Çit İçinde Tutulması

854

Merhaba Sevgili ebeveynler;

Danışanlarım da dahil olmak üzere gözlemlediğim bu konu üzerine yazmak istedim. Bebeklerin çit içinde tutulması bana çok faydalı gelmiyor. Bunun yerine evimizi bebeklere göre düzenlemek çok daha sağlıklı. Bebekler emeklemeye başlamakla beraber etrafındaki nesneleri keşfetme çabası içine girerler.

Ebeveynler tarafından ise bebeğin zarar görmemesi adına bebekler çit içinde tutulabiliyor. Bu bebeğinizin etrafında gördüğü nesneleri keşfetmesine olanak tanımıyor. O nedenle evinizi bebeğinize göre düzenlemeniz; dolapların sabitlenmesi, çekmecelerin bebek kilitleri ile kilitlenmesi ya da çekmece kollarının kurdeleler ile bağlanması çok daha mantıklı olacaktır.

Bunun yanı sıra bebeğinizin keşfetmesi için odalarda ona özel çekmece ve dolaplar hazırlayabilirsiniz. Mesela siz yemek yaparken onun mutfakta karıştırması ve kendi kendine zaman geçirmesi için ona özel bir çekmece ya da dolap ayırabilirsiniz. Bu çekmece/dolabın içine ise bebeğinize zarar vermeyecek nitelikte ses çıkarması halinde ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz mutfak eşyaları koyabilir, bebeğinizin oynamaktan hoşlandığı 1-2 oyuncağını da koyabilirsiniz. Bu çekmece/dolap içindeki nesneleri belli aralıklar ile değiştirerek bebeğinizin ilgisini aktif tutabilirsiniz.

Aynı durum diğer odalar için de geçerli. Ona özel çekmece ya da dolap ayıramıyorsanız da bebeğiniz için hazırlayacağınız kutular da işe yarayabilir.

Peki çite onca para verdik bu çiti ne yapacağız?

Evinizde sabitleyemeyeceğiniz, bebeğiniz dokunduğunda üzerine devrilme tehlikesi olan (televizyon, sabitlenemeyen ayaklı raflar vs) eşyalarınızın önüne koyarak bebeğinizin o eşyaya ulaşmamasını sağlayabilirsiniz.

Anne saatinde sayfama uğramayı unutmayın.

Sevgiler.


Çocuk Gelişimci & Uyku Danışmanı