Geri Bildirim
Uyku Eğitimi İçin Gece Beslenmesini Sonlandırmam Gerekiyor mu?
Uyku Eğitimi İçin Gece Beslenmesini Sonlandırmam Gerekiyor mu?

Uyku Eğitimi İçin Gece Beslenmesini Sonlandırmam Gerekiyor mu?

579

Merhaba Sevgili Ebeveynler; 

Uyku Eğitimi ile ilgili bilgi almak için bana DM atan annelerden sıklıkla aldığım sorulardan birisi de; Bebeğime uyku eğitimi vermek için gece emzirmesini yada emzirmeyi sonlandırmam şart mı?

Elbette hayır. Gece beslenmesi devam eden 6 aylık bebeğe de uyku eğitimi veriyorum, gece beslenmesine anne karar ile devam eden 20 aylık bebeğe de.Uyku eğitimi almak için gece beslenmesini yada emzirmeyi tamamen sonlandırmak şart değil. Burda dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıdaki şekilde sıralayacağım sizler için. Gece beslenmesini bebeğiniz için ne zaman kesmelisiniz buna bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz. Yani bebeğinizin takibini yapan doktor; bebeğinizin gelişimi iyi gece beslenmesine ihtiyaç yok dedi ve siz de gece beslenmesini kesmek istiyorsanız elbette kesebilirsiniz. Doktorunuz gece beslenmesini kesebileceğinizi söyledi ancak siz bebeğinizin ya da sizin bu duruma hazır olmadığını düşünüyor ve onu gece emzirmeye devam etmek istiyorsanız elbette buna devam edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta; bebeğinizin gece beslenmesi devam ettiği için gece uyanmalarının olabileceğini bilmek ve bunun uyku eğitimi ile sonlanmayacağını kabul etmektir. Yani bebeğe kendi kendine uyumayı öğretmek ile emzirmeyi sonlandırmak çok farklı şeyler. Bazı annelerden aldığım DM ler; "Uyku eğitimi alınca bebeğim otomatik olarak gece beslenmesini de bırakacak değil mi?" şeklinde oluyor. Hayır anneler siz emzirmeyi sonlandırmak için herhangi bir çaba içine girmezseniz bebeğiniz bunu uyku eğitimi esnasında otomatik olarak yapmayacak elbette. Ancak danışmanlık sürecinde gece beslenmesini de /emzirmeyi de sonlandırmak istediğini söyleyen annelere yönlendirmelerim ve desteklerim oluyor bu konuda da. Ayrıca sayfamda gece beslenmesini ve emzirmeyi sonlanrdırma konusu ile ilgili yazılarım da var bakmak isterseniz. Gece beslenmesi devam eden bebeklerde uyku eğitiminde nasıl ilerlenmeli peki? Bebeğinizin acıktığını düşündüğünüz bir zamanda uyandı ise evet onu emzirmek emzirerek uyutmakta bir sorun yok ya da rüya öğünü yapmakta (Rüya öğünü genelde 6 aydan küçük bebekler için önerilir)

Peki bebeğiniz acıkmadığını düşünüyorsunuz o esnada uyku eğitimi de veriyorsanız nasıl ilerleyeceksiniz? Ben burada daha çok bebeğin ihtiyaçlarına odaklanmanın doğru olduğunu düşünüyor ve danışanlarımı da bu şekilde yönlendiriyorum. Yani kimi bebek sırtı sıvazlanarak uykuya daha kolay dönerken kimi bebek pış pışlanarak popoya pat pat yaparak uykuya dönüş yapabiliyor. Kendi kendine uykuya dalmak nasıl sizin bebeğinize öğrettiğiniz bir alışkanlık ise uyandıktan sonra tekrar uykuya dönmekte yine sizin öğreteceğiniz bir alışkanlık olacak. Bebeğiniz hiç bir şeyi otomatik olarak öğrenmeyecektir. Anne saatinde sayfama uğramayı unutmayın.

Sevgiler.


Çocuk Gelişimci & Uyku Danışmanı