FİRMA KAYIT
Geri Bildirim
Epidural Normal Doğum
Epidural Normal Doğum

Epidural Normal Doğum

1158

Op. Dr. Ayşe Duman, Epidural Normal Doğum hakkında bilgiler verdi;

Epidural normal doğum, doğum yapılmadan evvel anne adayının vücudunda bel bölümüne bir iğne yardımıyla girilmesiyle omurilik bölgesine takılmış olan bir kateter üzerinden anestezik madde verilmesidir. Bu maddenin vücutta etkisini göstermesiyle birlikte anne adayının belden aşağı kısmı uyuşmaya başlar ve ağrı hissi ortadan kalkar. Bu işlem ağrısız doğum olarak da nitelendirilir. Epidural doğum sürecinde  temel amaç anne adayının doğum sürecini yaşayabilmesidir.

Normal doğum sürecinde ağrısız bir doğum deneyimi yaşamak isteyen anne adayları bu yöntemi tercih etmektedir.  Doğum süreci içinde anne adayında doğum gerçekleşmezse epidural kateter üzerinden verilen ilacın dozu arttırıldıktan sonra sezaryen doğuma geçiş yapılabilir.

Son yıllarda anne adaylarında normal doğuma yönelik görüşler değişmeye başladı.  Bebeğinin normal bir doğumla doğmasını isteyen anne adaylarında yaşanan en büyük endişelerin başında ise doğum anında ortaya çıkacak ağrıdır. İşte epidural doğum anne adaylarının normal doğum sürecinde yaşayacağı ağrıları ortadan kaldırır. Her anne adayının ağrı eşiği farklıdır. Doğum sırasında anne adayının hissine göre verilen ilacın dozu ayarlanabilmektedir.

Bkz: Epidural Normal Doğum

Epidural  normal doğum nasıl yapılır?

Epidural normal doğum sırasında anne adaylarının doğum sancılarından rahatsız olmaya başladığı anda anne adayı doğuma alınır. Bir normal doğum sürecinin başlayabilmesi adına doğum kanalı 4 cm kadar açık hale gelmelidir. Anne adayının hemen koluna bir serum uygulanır ve daha sonra gerekli ön kontroller aypılır.

Epidural normal doğumun başarıya ulaşabilmesi adına doktor ve anne adayı güçlü bir iletişim kurmalıdır. Anne adayı doğum sırasında oturur vaziyette hazırlanabilir. Vücut dik bir halde bulunurken geriye doğru yaslanan anne adayında omur çıkıntıları birbirinden ayrılır. Çene  göğüs bölgesine yaslanan anne adayı iki omzunu aşağı yönde bırakır.

Epidural doğumun başlayabilmesi için öncelikle anne adayının sırtına ve bel bölgesine hijyeni sağlayabilmek adına antiseptik ilaçlar sürülür ve steril bir örtü uygulanır. Bu işlem sonrasında işlem yapılacak bölgede yer alan cilt ve cilt altı dokularının hafif bir iğneyle uyuşması sağlanır. İğnenin vücuda girmesi anne adayı tarafından hissedilebilmektedir.

Anne adayından açılan delik üzerinden epidural aralığa kateter yerleştirilir. Daha sonra ise arka bölüme flaster yardımıyla sabitleme işlemi gerçekleştirilir. Doktor bu aşamadan sonra kateter üzerinden epidural ilaçları uygular. Anne adayının 15-20 dakika sonra ağrı hissi ortadan kalkmaktadır. Ağrı hissi geçse de anne adayında kasılmalar hissedilmeye devam eder.

Kateter üzerinde bir ağrı pompası bulunmaktadır. Anne adayı ağrı hissederse buradan kontrollü olarak anestezi işlemi yapılabilir.  Bu sayede anne adayının yaşadığı ağrı hissi ortadan kaldırılır. Epidural normal doğum sırasında anne adayı hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Bu işlem yüksek konforu sayesinde birçok anne adayı tarafından tercih edilmektedir.

Epidural normal doğum kimlere uygulanmaz?

Epidural normal doğum her anne adayında ve her doğum sürecinde uygulanamaz. Anne adayının talebi üzerine yapılan inceleme sonrasında doktorun da bu işleme onay vermesi gerekmektedir.

 Epidural normal doğum uygun olmayan kişiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Anne adayında sıvı kaybı olması
 • Anne adayında aktif olarak kanama yaşanması ya da aşırı kanama olması
 • Sebebi önemli olmaksızın anne adayında tansiyon düşüklüğü olması
 • Anestezi için kullanılacak olan kremlere karşı alerji olması
 • İğne yapılacak olan bölgede enfeksiyon gelişmesi
 • Anne adayında nörolojik hastalık tanısı veya şüphesi olması
 • Psikolojik olarak anne adayının kendini rahat hissetmemesi ya da akli dengesinin yerinde olmaması
 • Kişilerin pıhtılaşma önleyici özelliği olan tedaviye katılması
 • Anne adayında yapılan trombosit ölçümünde sayının 100 binden az olması
 • Beyin tümörü ya da kanaması şikayetlerinin ortaya çıkması epidural normal doğuma engeldir.

Epidural normal doğum avantajları nelerdir?

Epidural normal doğum anne adayının doğum sırasında bir ağrı duymamasıdır.  Bu işlemde temel amaç doğum sırasında ortaya çıkacak ağrıların hafiflemesi ve anne ile bebeğin konforlu bir şekilde doğum sürecini yaşamasıdır. 

Epidural normal doğum avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Normal doğum sürecinde anne adayı için kontrollü bir ağrı süreci sağlamaktadır.
 • Çok uzun süren doğum deneyimlerinde anne adayının güçlü kalmasını, enerjik olmasını ve dinlenebilmesini sağlar.
 • Doğum sırasında annenin kendini pozitif ve iyi hissetmesini sağlar.
 • Anne adayı doğum sürecinin her anını yaşayabilir.
 • Epidural anestezi yapılan anne adayları doğum sürecine daha aktif katılmaktadır.
 •  Bebek doğum sırasında çok az dozda ilaç alır. Hem anne adayı hem de bebek için bu açıdan güvenli bir yöntemdir.
 • Epidural normal doğumda gerekli olması durumunda normal doğum sürecinden sezaryen doğuma geçiş yapılabilmesi çok kolay olur.
 •  Doğumdan sonra anne hemen toparlanabilir ve bebeğiyle ilgilenmeye başlayabilir.

Epidural normal doğum bel fıtığı olan anne adaylarında tercih edilebilir mi?

Her 3 anne adayından 1 tanesinde doğumdan sonra bel ağrısı şikayetleri ortaya çıkmaktadır.  Epidural normal doğum geçiren anne adaylarında da doğumdan sonra bel ağrısı şikayetleri ortaya çıkabilir. Her anne adayında gebelik dönemi içinde vücuttaki ağırlık merkezi ön tarafa kaymaktadır. Bu durum bel kaslarındaki değişime bağlı olarak tepki oluşturmaktadır.

Bel fıtığı sorunları olmayan anne adaylarında epidural normal doğum ağrı şikayetlerini ortaya çıkarmaz.  Ayrıca bel fıtığı ameliyatlarında da epidural anestezi yoğun olarak tercih edilmektedir. Bel fıtığı sorununun olması anne adayı için epidural normal doğuma engel değildir.  Doğumdan sonra bel fıtığı olan anne adaylarında bir süre bel arıları devam edebilir.

Kaynak: https://www.ayseduman.com/