Geri Bildirim
Lohusalık Sürecinde Yapılması Gerekenler
Lohusalık Sürecinde Yapılması Gerekenler

Lohusalık Sürecinde Yapılması Gerekenler

691

Doğum yapan her kadının yaşadığı ruhsal ve fiziksel değişimlerin söz konusu olduğu bu dönemde hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak zinde kalmanın ve sağlık için yapılması gerekenlerin öğrenilmesi ve bilinmesi gerek. Bunun için de aşağıdaki yazımızı takip edebilirsiniz.

Birçok kadının zorlandığı dönemlerden birisi de olsa, bilinçli olan bireylerin çok daha rahat atlatabileceği bir süreçtir lohusalık evresi. Siz de olumsuz düşüncelere kapılıp olağanın ötesinde bambaşka bir dünya yaratmayın ve başkasından önce kendi kendinize yardımcı olun.

Lohusalık Döneminde Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Lohusalıkta 3 önemli değişiklik görülür.

 • Vajen yoluyla Loşi adı verilen bir akıntı olur: Doğumdan sonra; plasentanın ayrıldığı yerden dökülen doku parçaları, kan ve serumdan oluşan loşinin akışı 10-15 gün devam eder. Loşi ilk üç gün kırmızı, 4-5 gün sonra sarı-pembe, 7-8 gün sonra beyaz renkte görünecektir.

Uyarı: Mikropların üremesine uygun ortam sağladığı için, bu dönemde temizliğe dikkat etmek gerekir. İç çamaşırı ve kullanılan petler sık değiştirilerek tuvalet ihtiyacını takiben önden arkaya doğru antiseptik bir solüsyonla temizlik yapmak uygun olacaktır.

 • Uterusun giderek küçülmesi: Doğumdan 10 gün sonra artık karın duvarında hissedilmez. Uterus giriminin oluşturduğu açıklık doğumdan 2 ay sonra normale dönecektir.
 • Süt salgılanması: Bilindiği üzere memelerden hormonların etkisiyle süt salgılanır. İlk üç gün süt miktarı az olabilir. Bebek emdikçe süt miktarında artış gözlemlenir. Emzirmeden öncesi için bir püf nokta; meme uçları ılık kaynatılmış suya batırılmış temiz bir gazlı bezle silinir, kurulanır ve emzirmeye başlanır. Her meme 20 dakikadan fazla emzirilmemelidir. Emzirme bittikten sonra meme uçları ılık suyla temizlenip yumuşatıcı bir pomat sürülür. Yirmi dört saat süresince uygun bir sütyen takılmalıdır. Eğer emzirme sonunda memeler tamamen boşalmamışsa bir pompa yardımıyla veya sağılarak boşaltmak gerekir.

Kanama ve Akıntılara Dikkat Etmek Gerekir

Doğumu takiben lohusalığın ilk günlerinde özgü, parlak kırmızı renkte, adet kanamasına miktarında ve ‘loşi’ ismi verilen akıntı olur. Günler içinde bu akıntının miktarı azalıp rengi açılacaktır. Sonunda da beyaz bir akıntıya dönüşecektir. Bu dönemlerde hijyenik ped kullanmak, sık sık değiştirmek, akıntının kötü kokulu, aşırı miktarda olmamasına ve iltihabi özellikler barındırmamasına özen göstermek gerekir. Aşırı vajinal kanama; rahim içinde plasenta dokusunun kaldığını veya nadir olarak görülen ve rahim iç zarı tabakasından başlayarak rahmi tutan bir enfeksiyonu veya vajene yapılan kesinin (epizyotomi) ve rahim ağzı yırtığının kanamasını işaret edebilir. Bazı kadınlarda ise ateş, şiddetli kanama ve karın bölgelerindeki aşırı hassasiyet belirtileriyle de görülebilir. Bu bulguların görülmesi durumunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Dikişlere Özen Gösterin

Normal doğum yapmış kadınların vajina bölgesinde cerrahi müdahale yapılmışsa ya da yırtılmalar olmuşsa genital bölgeye dikiş atılması gerekmektedir. Bu dikişlerin yol açtığı hassasiyeti gidermek için taburcu olurken önerilen lokal anestezik kremlerin kullanılması, ılık oturma banyoları yapılması ve yumuşak yastıklar kullanılması önerilir. Ayrıca ayakta alınan duş, önden arkaya doğru gereğinde antiseptik solüsyonlarla tuvalet temizliği, bazen var olan ödemi çözmek için epizyo üzerine kısa aralıklarla buz tatbiki de önerilir. Hem dikişlerin varlığı hem de rahim ağzının açık olması nedeniyle böyle dönemlerde akıntılar için tampon kullanmamak, günlük hijyenik pedleri tercih etmek gerekir. Bu hassasiyet, 1-2 hafta içinde kaybolacaktır.

Sezaryen yöntemi ile doğum yapan kadınların ise bikini bölgesine uygulanan yaklaşık 8-10 santimlik kesideki dikişlerin sebep olduğu ağrıyı azaltması için süte uyumlu ve parasetamol etken maddeli ağrı kesiciler kullanması uygun olur.

Rutin Muayeneleri Atlamayın

Annenin doğumdan 10-15 gün kadar sonra ve lohusalığın bittiği 6 haftanın sonunda rutin muayeneden geçirilmesi gerekir. Bu muayenelerde bikini bölgesindeki kesinin ya da genital bölgenin kontrolü yapılır, rahmin eski boyutlarına dönüp dönmediği incelenir. Ayrıca lohusalık sonrasında cinsel hayatın başlama durumuna ve annenin ne şekilde, nasıl korunacağına da bu dönemde karar verilir. Doktorunuzla mutlaka korunma yöntemi hakkında konuşmalısınız. Diğer yandan ateş, üşüme, titreme, memelerde süt birikmesi, bacaklarda kızarıklık veya şişme, hareketlerde zorlanma, şiddetli ya da kötü kokudaki kanama, iltihaplı akıntı ve genital bölgede kızarıklık gibi durumlarda rutin muayeneyi de beklemeyiniz.

“Süt Yetmeyecek mi Acaba?” Endişesini Bir Kenara Bırakın

Lohusalık döneminde annenin en büyük kaygılarından birisi de bebeğini nasıl besleyeceğidir. Bu ve türevi endişelerden kurtulmak için hastaneden çıkmadan evvel bebek hemşireleri ile beraber emzirme teknikleri üzerine çalışmakta fayda vardır. Öğrenilecek emzirme tekniğiyle beraber bebeğin meme ucunu daha rahat kavramasına ve emzirmenin veriminin artması söz konusu olacaktır. Bebeğin emmeyi, annenin ise emzirmeyi öğrendiği ilk günlerde süt az miktarda gelir ki bu normaldir. Ancak annenin halet-i ruhiyesi pozitifse ve bebek aktifse süt günler içinde hızla çoğalır. Bu dönemlerde bol sıvı tüketimi, sık sık emzirme süt miktarına olumlu etki yapar. Tatlı yemek gibi ek yöntemlere başvurmak gerekmez. Emzirme dönemlerinde meme ucunun temizliğine dikkat etmek ve memelerde fazla süt birikmesine izin vermemek gerekir. Emzirme tekniğinin iyi öğrenilmesi, değişen hormon dengesine bağlı olarak emzirirken yaşanan ani terlemelere karşı, sık sık ılık duş alınması ve rahat kıyafetler giyilmesi uygun düşer.

Süt Kanallarının Tıkanmasına İzin Vermeyin

Bebeğin emmesinin ardından memede hala daha sertlikler ve hassasiyet varsa, memenin elle veya pompa yardımıyla boşaltılarak sütü ileride kullanmak üzere süt poşetlerine alınması,  ılık havlu yahut ılık duşla memeye masaj yapılması gereklidir. Bu önlemler alınmazsa şayet, memede enfeksiyon başlayabilir, annede üşüme ve titreme, göğüste ağrı ve hassasiyet, kızarıklık görülebilir. Önlem alınmadığı takdirde memede apse oluşur ve bunun cerrahi yoldan boşaltılması gerekir ki bu gibi durumlarda da mutlak surette doktorunuza bilgi vermelisiniz.

İlaç Kullanımını Yeniden Düzenleyin

Bazı annelerde gebelikten önce gelen ve gebelikte eşlik eden diyabet, tiroid hastalıkları, hipertansiyon ya da kardiyak rahatsızlıklar gibi kronik hastalıklar bulunabiliyor. Bu kronik hastalıkların çoğu da annenin emzirme sırasında da ilaç kullanmasına ihtiyaç oluşturuyor. Böyle durumlarda tüketilen ilaçların sütle uyumunu da gözden geçirmekte fayda var.

Bebek Uyurken Sizde Uyuyun

Hamileliğinin son günlerini ağırlıkla dinlenerek geçiren bir anne için, doğumun ardından çok yoğun bir tempo başlar. Bebeğine en iyi bakımı vermeyi isteyen anne, öte yandan ev işlerine de yetişmek isterse daha bitkin düşebilir. Böyle dönemlerde yakınlardan yardım almak, bebeğin uykuda olduğu saatlerde uyumak annenin zinde olabilmesi için gereklidir.

Depresyonu Yenmek İçin Yardım İsteyin

Lohusaların büyük bir çoğunluğunda ki ortalama yüzde 70-80’inde lohusalık üzüntüsü, yüzde 10-13’ünde ise lohusalık depresyonu görülür. Daha sık görülen ve daha kolay ve çabuk geçen lohusalık üzüntüsünü aşmak için aileden veya arkadaşlardan destek almak, bebeği güvenilen birine bırakıp evden dışarı çıkmak, kendinizi oyalayabileceğiniz, kafa dağıtabileceğiniz aktivitelere sürüklemek, spor yapmak gibi faaliyetler fayda sağlar.

 Lohusalık depresyonunda ise durum biraz daha farklı olabilir. Bu depresyon halini annenin kendisinden ziyade çevresindeki kişiler fark edebilir. Sık sık ağlamak, bir şeyler yapmak için takatsizlik, çok fazla ya da çok az yemek, çok fazla ya da çok az uyumak, dikkati toplamada ve karar vermede zorluk çekmek, değersiz ve suçlu hissetmek, keyif alınan olaylara karşı ilgi kaybının yaşanması, eşten, aileden, arkadaşlardan hatta bazen bazılarında bebekten kendini soyutlamak gibi işaretlerle kendini gösterir. Bu bulgulara sürekli baş ağrısı, mide problemleri, halsizlik, çarpıntı gibi fiziksel sıkıntılar da eşlik edebilir. Bu durumda bir psikolojik destek almak da faydalı olacaktır.

Lohusaya Hastaneden Çıkarken Neler Önerilir?

 • En az 1 ay süresince, her gün günde 1-2 saat dinlenmeli, ev işlerinin tamamını veya büyük bir kısmını birden yapmamalıdır.
 • Eve gider gitmez duş yapabilir, oturarak banyo yapması mikrop alması açısından risklidir.
 • Epizyotomisi varsa, hekimin önereceği antiseptik solüsyonla tuvalette önden arkaya doğru temizlik yapılmalıdır.
 • Epizyotomi varsa; çömelmek, ıkınmak sakıncalı hareketlerden olur. 4-5 gün epizyotomi üzerine oturmamalıdır.
 • Meme bakımı, emzirme süresince titizlikle yapılmalıdır.

Cinsel Hayata Ne Zaman Başlanmalı?

Cinsel hayata başlamak için lohusalık döneminin sona erip, ikinci rutin muayenenin gerçekleşmesini beklemek gerekecektir. Muayene de tüm jinekolojik organların normal hale geldiğinden, normal doğum olmuşsa genital bölgedeki dikişlerin toparlandığından emin olmak gerekecektir.

Özellikle vajinal doğumlardan sonra vajen ve mesane etrafındaki kasları güçlendirmek için “kegel egzersizleri”ne başlamak oldukça faydalı olacaktır. Bunun için idrarınızı yaparken birden bire idrarı kesmek için hangi kaslarınızla ne tür bir hareket yapıyorsanız bu hareketi yapın ve 3 saniye tutup ardından gevşeyin 3 saniye aralıklarla da tekrar edin. Bu egzersizi ne kadar fazla yaparsanız mesane ve vajen kasları o kadar güçlenecektir.

Bunun için de aşağıdaki yazımızı takip edebilirsiniz.

Birçok kadının zorlandığı dönemlerden birisi de olsa, bilinçli olan bireylerin çok daha rahat atlatabileceği bir süreçtir lohusalık evresi. Siz de olumsuz düşüncelere kapılıp olağanın ötesinde bambaşka bir dünya yaratmayın ve başkasından önce kendi kendinize yardımcı olun.

Lohusalık Döneminde Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Lohusalıkta 3 önemli değişiklik görülür.

 • Vajen yoluyla Loşi adı verilen bir akıntı olur: Doğumdan sonra; plasentanın ayrıldığı yerden dökülen doku parçaları, kan ve serumdan oluşan loşinin akışı 10-15 gün devam eder. Loşi ilk üç gün kırmızı, 4-5 gün sonra sarı-pembe, 7-8 gün sonra beyaz renkte görünecektir.

Uyarı: Mikropların üremesine uygun ortam sağladığı için, bu dönemde temizliğe dikkat etmek gerekir. İç çamaşırı ve kullanılan petler sık değiştirilerek tuvalet ihtiyacını takiben önden arkaya doğru antiseptik bir solüsyonla temizlik yapmak uygun olacaktır.

 • Uterusun giderek küçülmesi: Doğumdan 10 gün sonra artık karın duvarında hissedilmez. Uterus giriminin oluşturduğu açıklık doğumdan 2 ay sonra normale dönecektir.
 • Süt salgılanması: Bilindiği üzere memelerden hormonların etkisiyle süt salgılanır. İlk üç gün süt miktarı az olabilir. Bebek emdikçe süt miktarında artış gözlemlenir. Emzirmeden öncesi için bir püf nokta; meme uçları ılık kaynatılmış suya batırılmış temiz bir gazlı bezle silinir, kurulanır ve emzirmeye başlanır. Her meme 20 dakikadan fazla emzirilmemelidir. Emzirme bittikten sonra meme uçları ılık suyla temizlenip yumuşatıcı bir pomat sürülür. Yirmi dört saat süresince uygun bir sütyen takılmalıdır. Eğer emzirme sonunda memeler tamamen boşalmamışsa bir pompa yardımıyla veya sağılarak boşaltmak gerekir.

Kanama ve Akıntılara Dikkat Etmek Gerekir

Doğumu takiben lohusalığın ilk günlerinde özgü, parlak kırmızı renkte, adet kanamasına miktarında ve ‘loşi’ ismi verilen akıntı olur. Günler içinde bu akıntının miktarı azalıp rengi açılacaktır. Sonunda da beyaz bir akıntıya dönüşecektir. Bu dönemlerde hijyenik ped kullanmak, sık sık değiştirmek, akıntının kötü kokulu, aşırı miktarda olmamasına ve iltihabi özellikler barındırmamasına özen göstermek gerekir. Aşırı vajinal kanama; rahim içinde plasenta dokusunun kaldığını veya nadir olarak görülen ve rahim iç zarı tabakasından başlayarak rahmi tutan bir enfeksiyonu veya vajene yapılan kesinin (epizyotomi) ve rahim ağzı yırtığının kanamasını işaret edebilir. Bazı kadınlarda ise ateş, şiddetli kanama ve karın bölgelerindeki aşırı hassasiyet belirtileriyle de görülebilir. Bu bulguların görülmesi durumunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçiniz.

Dikişlere Özen Gösterin

Normal doğum yapmış kadınların vajina bölgesinde cerrahi müdahale yapılmışsa ya da yırtılmalar olmuşsa genital bölgeye dikiş atılması gerekmektedir. Bu dikişlerin yol açtığı hassasiyeti gidermek için taburcu olurken önerilen lokal anestezik kremlerin kullanılması, ılık oturma banyoları yapılması ve yumuşak yastıklar kullanılması önerilir. Ayrıca ayakta alınan duş, önden arkaya doğru gereğinde antiseptik solüsyonlarla tuvalet temizliği, bazen var olan ödemi çözmek için epizyo üzerine kısa aralıklarla buz tatbiki de önerilir. Hem dikişlerin varlığı hem de rahim ağzının açık olması nedeniyle böyle dönemlerde akıntılar için tampon kullanmamak, günlük hijyenik pedleri tercih etmek gerekir. Bu hassasiyet, 1-2 hafta içinde kaybolacaktır.

Sezaryen yöntemi ile doğum yapan kadınların ise bikini bölgesine uygulanan yaklaşık 8-10 santimlik kesideki dikişlerin sebep olduğu ağrıyı azaltması için süte uyumlu ve parasetamol etken maddeli ağrı kesiciler kullanması uygun olur.

Rutin Muayeneleri Atlamayın

Annenin doğumdan 10-15 gün kadar sonra ve lohusalığın bittiği 6 haftanın sonunda rutin muayeneden geçirilmesi gerekir. Bu muayenelerde bikini bölgesindeki kesinin ya da genital bölgenin kontrolü yapılır, rahmin eski boyutlarına dönüp dönmediği incelenir. Ayrıca lohusalık sonrasında cinsel hayatın başlama durumuna ve annenin ne şekilde, nasıl korunacağına da bu dönemde karar verilir. Doktorunuzla mutlaka korunma yöntemi hakkında konuşmalısınız. Diğer yandan ateş, üşüme, titreme, memelerde süt birikmesi, bacaklarda kızarıklık veya şişme, hareketlerde zorlanma, şiddetli ya da kötü kokudaki kanama, iltihaplı akıntı ve genital bölgede kızarıklık gibi durumlarda rutin muayeneyi de beklemeyiniz.

“Süt Yetmeyecek mi Acaba?” Endişesini Bir Kenara Bırakın

Lohusalık döneminde annenin en büyük kaygılarından birisi de bebeğini nasıl besleyeceğidir. Bu ve türevi endişelerden kurtulmak için hastaneden çıkmadan evvel bebek hemşireleri ile beraber emzirme teknikleri üzerine çalışmakta fayda vardır. Öğrenilecek emzirme tekniğiyle beraber bebeğin meme ucunu daha rahat kavramasına ve emzirmenin veriminin artması söz konusu olacaktır. Bebeğin emmeyi, annenin ise emzirmeyi öğrendiği ilk günlerde süt az miktarda gelir ki bu normaldir. Ancak annenin halet-i ruhiyesi pozitifse ve bebek aktifse süt günler içinde hızla çoğalır. Bu dönemlerde bol sıvı tüketimi, sık sık emzirme süt miktarına olumlu etki yapar. Tatlı yemek gibi ek yöntemlere başvurmak gerekmez. Emzirme dönemlerinde meme ucunun temizliğine dikkat etmek ve memelerde fazla süt birikmesine izin vermemek gerekir. Emzirme tekniğinin iyi öğrenilmesi, değişen hormon dengesine bağlı olarak emzirirken yaşanan ani terlemelere karşı, sık sık ılık duş alınması ve rahat kıyafetler giyilmesi uygun düşer.

Süt Kanallarının Tıkanmasına İzin Vermeyin

Bebeğin emmesinin ardından memede hala daha sertlikler ve hassasiyet varsa, memenin elle veya pompa yardımıyla boşaltılarak sütü ileride kullanmak üzere süt poşetlerine alınması,  ılık havlu yahut ılık duşla memeye masaj yapılması gereklidir. Bu önlemler alınmazsa şayet, memede enfeksiyon başlayabilir, annede üşüme ve titreme, göğüste ağrı ve hassasiyet, kızarıklık görülebilir. Önlem alınmadığı takdirde memede apse oluşur ve bunun cerrahi yoldan boşaltılması gerekir ki bu gibi durumlarda da mutlak surette doktorunuza bilgi vermelisiniz.

İlaç Kullanımını Yeniden Düzenleyin

Bazı annelerde gebelikten önce gelen ve gebelikte eşlik eden diyabet, tiroid hastalıkları, hipertansiyon ya da kardiyak rahatsızlıklar gibi kronik hastalıklar bulunabiliyor. Bu kronik hastalıkların çoğu da annenin emzirme sırasında da ilaç kullanmasına ihtiyaç oluşturuyor. Böyle durumlarda tüketilen ilaçların sütle uyumunu da gözden geçirmekte fayda var.

Bebek Uyurken Sizde Uyuyun

Hamileliğinin son günlerini ağırlıkla dinlenerek geçiren bir anne için, doğumun ardından çok yoğun bir tempo başlar. Bebeğine en iyi bakımı vermeyi isteyen anne, öte yandan ev işlerine de yetişmek isterse daha bitkin düşebilir. Böyle dönemlerde yakınlardan yardım almak, bebeğin uykuda olduğu saatlerde uyumak annenin zinde olabilmesi için gereklidir.

Depresyonu Yenmek İçin Yardım İsteyin

Lohusaların büyük bir çoğunluğunda ki ortalama yüzde 70-80’inde lohusalık üzüntüsü, yüzde 10-13’ünde ise lohusalık depresyonu görülür. Daha sık görülen ve daha kolay ve çabuk geçen lohusalık üzüntüsünü aşmak için aileden veya arkadaşlardan destek almak, bebeği güvenilen birine bırakıp evden dışarı çıkmak, kendinizi oyalayabileceğiniz, kafa dağıtabileceğiniz aktivitelere sürüklemek, spor yapmak gibi faaliyetler fayda sağlar.

 Lohusalık depresyonunda ise durum biraz daha farklı olabilir. Bu depresyon halini annenin kendisinden ziyade çevresindeki kişiler fark edebilir. Sık sık ağlamak, bir şeyler yapmak için takatsizlik, çok fazla ya da çok az yemek, çok fazla ya da çok az uyumak, dikkati toplamada ve karar vermede zorluk çekmek, değersiz ve suçlu hissetmek, keyif alınan olaylara karşı ilgi kaybının yaşanması, eşten, aileden, arkadaşlardan hatta bazen bazılarında bebekten kendini soyutlamak gibi işaretlerle kendini gösterir. Bu bulgulara sürekli baş ağrısı, mide problemleri, halsizlik, çarpıntı gibi fiziksel sıkıntılar da eşlik edebilir. Bu durumda bir psikolojik destek almak da faydalı olacaktır.

Lohusaya Hastaneden Çıkarken Neler Önerilir?

 • En az 1 ay süresince, her gün günde 1-2 saat dinlenmeli, ev işlerinin tamamını veya büyük bir kısmını birden yapmamalıdır.
 • Eve gider gitmez duş yapabilir, oturarak banyo yapması mikrop alması açısından risklidir.
 • Epizyotomisi varsa, hekimin önereceği antiseptik solüsyonla tuvalette önden arkaya doğru temizlik yapılmalıdır.
 • Epizyotomi varsa; çömelmek, ıkınmak sakıncalı hareketlerden olur. 4-5 gün epizyotomi üzerine oturmamalıdır.
 • Meme bakımı, emzirme süresince titizlikle yapılmalıdır.

Cinsel Hayata Ne Zaman Başlanmalı?

Cinsel hayata başlamak için lohusalık döneminin sona erip, ikinci rutin muayenenin gerçekleşmesini beklemek gerekecektir. Muayene de tüm jinekolojik organların normal hale geldiğinden, normal doğum olmuşsa genital bölgedeki dikişlerin toparlandığından emin olmak gerekecektir.

Özellikle vajinal doğumlardan sonra vajen ve mesane etrafındaki kasları güçlendirmek için “kegel egzersizleri”ne başlamak oldukça faydalı olacaktır. Bunun için idrarınızı yaparken birden bire idrarı kesmek için hangi kaslarınızla ne tür bir hareket yapıyorsanız bu hareketi yapın ve 3 saniye tutup ardından gevşeyin 3 saniye aralıklarla da tekrar edin. Bu egzersizi ne kadar fazla yaparsanız mesane ve vajen kasları o kadar güçlenecektir.


Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı